Már 20 éve készülünk a IPv6 átállásra. És még mindig a v4 az uralkodó. v6 only napi használatú népszerű oldalak azóta sincsenek, csak amolyan gagyi tesztoldalak.
Mint anno a Y2K pánik ez is olyan.
Úgyhogy van még tartalék a v4-ben. :)
3-as: erre azért valódi veszély nem áll fenn, egyszerűen csak egyre inkább tömbösítjuk az IP-címeket NAT-on keresztül. Jelenleg is bőven több eszköz van csatlakoztatva az internetre, mint ahány IP-cím van. Otthon is hiába van 200 eszközöd, ugyanúgy egy külső IP-címen keresztül megy az egész. Magyarországon is már egy ideje tömbösítve vannak az IP-címek, egyáltalán nem ritka hogy egy teljes épület, vagy akár egy utca is egy közös külső IP-címet kap, és a te routered arról a hálózatról kap helyi címet. Annak az időnek már nagyon régóta vége van, hogy minden eszköz saját publikus IP-címet kapjon.
Egyébként a világ internetforgalmának már lassan a fele IPV6, és idén van az először, hogy az IPV4 címek ára csökkent, mert kevesebb már rájuk a kereslet (az előbb említett NAT-os tömbösítés jelentősen visszafogta), az 5G hálózat meg effektíve mindenhol IPV6 alapú , az IPV4-es címeket egy translation layeren keresztül éri el.
#5 A NAT csak kliens oldalon működik, ahonnan kizárólag kimenő kapcsolatok indulnak, bejövő nem. A szerverek 90%-ban bejövő kapcsolatra támaszkodnak (hova kapcsolódna egyébként a kliens?), így nekik muszáj fix publikus IP cím. Egyelőre kapnak is, pont azért, mert a kliensek végpontjait NAT-olják. De ezt se lehet a végtelenségig, eljön majd az idő, amikor egy új szerver végpont már nem kap IPv4 címet. Valószínűleg nem mostanában.
Egyébként már most is használod napi szinten az IPv6-ot, a legtöbb nagy szolgáltatás dual-stack, azaz működik mindkettőn. Ha a netszolgáltatód és a géped, meg minden, a kettő között lévő, az OSI modell szerinti 3. rétegben működő eszköz támogatja, elsősorban aut használod, ha mindkettő elérhető a túloldalon is.
Köszönöm a válaszokat!
Én ilyen józan gondolkodással azt hittem, hogy kb már minden eszköz támogatja az IPv6-ot amit úgy az elmúlt kb 15 évben adtak ki így nem jelenthetne gondot mert a régiebbieket gondoltam már lecserélték minenhol az x éves karbantartások során és csak a lustaság, miatt nem álltak még át a szolgáltatók teljesen. Erre utaltam, hogy egy trövényi előírással kötelezene elrendelhetnék, hogy Y év január elsejétől csak IPv6 támogatás marad, akinek esetleg még van azt nem támogató számítógépe, az igényelhet támogatást egy új beszerzésére. És igen globálisan lekapcsolni az IPv4 szolgáltatásokat, ezáltal minden ország kénytelen lenne átállni rá ha kapcsolatban akar maradni a többiekkel.
Én az elmúlt 20 évben nem találkoztam olyan eszközzel, ami ne támogatta volna az IPv6 -ot. A probléma leginkább a szolgáltatókkal van, sok helyen még mindig nincs. És nekik nem sürgős, mert a CGNAT is ugyan olyan jó az ő szempontjukból. Az átlag felhasználó azt sem tudja, hogy mi az, hogy IPv6, így eladni sem lehet nekik.
Egy olyan ügyfelem van, ahol a céges hálózatban csak IPv6 van.
További kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!