Kezdőoldal » Számítástechnika » Internet » Mi történt a Demotiváló oldallal?

Mi történt a Demotiváló oldallal?

Figyelt kérdés
2010 környékén volt menő. Egy posztot kerestem volna rajta, de nem találtam az oldalt sehogy sem. Értem, hogy régi, de pl. a Myvip is megvan még, hiába nem használja senki.
2023. okt. 3. 11:17
 1/9 anonim ***** válasza:
100%
A különbség csak annyi, hogy valakinek van felesleges pénze fenntartani a domaint és kiszolgáló rendszert, másnak nincs.
2023. okt. 3. 11:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 2*Sü ***** válasza:
100%

2017-ben végleg elérhetetlenné vált. Mondjuk 2014 óta már nem volt rajta új tartalom. A megszűnés okát nem közölte senki. Valószínű nem volt rá idő, nem volt az üzemeltetéshez kedv, nem volt elég látogató, nem volt belőle bevétel, vagy mindezek bármilyen kombinációja. Érthető is persze, sok tartalom a közösségi oldalakra koncentrálódik. Egy demotivalo.net ma már nehezen versenyzik mondjuk egy 9gag.com-mal, vagy egy Facebook oldallal.


> Értem, hogy régi, de pl. a Myvip is megvan még


Más tulajdonos, más körülmények, más döntések. Lehet a MyVIP most is ki tudja termelni az üzemeltetéshez szükséges költségeket, meg a vele való foglalkozásért elvárt profitot.


Esetleg a [link] még elő tud halászni tartalmat, ha tudod mit, hol keress.

2023. okt. 3. 11:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 anonim ***** válasza:
52%

Azért egy .hu domain név fenntartása nem kerül vagyonokba.

Alig mérhető látogatottságnál pedig a fenntartás költségei is minimálisak.

Igen, a Demotiváló is létezhetne még, de itt jön be az a kérdés, hogy az üzemeltetőnek ér-e ennyit? A MyVIP üzemeltetője nyilván azt gondolja, hogy persze, inkább kifizeti azt a párezer forintot, de így még mindig az övé az internettörténelem egyik élő kövülete. A Demotiváló üzemeltetője meg úgy gondolta, hogy mi a francnak adjon ki pénzt azért, amit már alig valaki néz, és talán már ő magát se érdekli?

2023. okt. 3. 13:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 anonim ***** válasza:
Én is próbáltam vicces oldalt üzemeltetni, még Instagramot se ismerte senki akkoriban. Rendes weboldal volt. Domain, hosting, téma vásárlás, akkor naponta dolgozni vele (nem csak kikeresni, átírni magyar szövegre, vízjel logó...). És alig értem el a 20000 követőt, reklámozni szinte senki sem akart a weboldalamon... Halott ügy volt, .eu domain még mindig fut (10 évre vettem meg, 1€/1 év volt akció).
2023. okt. 3. 14:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 anonim ***** válasza:
#3 és szerinted egy domain név megvásárlása elegendő egy komplett weboldalhoz? Mert oké, hogy kb. 1000Ft/ év a domain név, de oda kell tárhely, üzemeltető, stb… azért így már egy alap 2GB tárhellyel is bele lehet szaladni az évi 15.000Ft-ba, aztán 2GB semmire nem elég kb.
2023. okt. 3. 21:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 anonim ***** válasza:

#5


Évi 14 388 Ft-ért már közel egyterás tárhelyet kapsz: [link]


Az havi szintre lebontva 1200 Ft. 3 Milka tábla csoki ára.

2023. okt. 3. 23:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 2*Sü ***** válasza:
100%

#6: Csak a rend kedvéért, de én itt 10 000 MB-ot, azaz 10 GB-ot látok és nem 1 TB-ot. Hát az édeskevés.


Ugyanitt a legkisebb VPS havi 2770 Ft+áfa, de ebben is csak 15 GB tárhely van (512 MB RAM-mal, ami eléggé sovány). A Demotiválón képek voltak, azok tárhely igénye nyilván nem olyan óriási, mint ha videók lettek volna fent, de nem is kevés, gyanítom úgy minden körítéssel együtt 100 GB-os nagyságrendű. De máshol lehet azért találni havi 4–5 ezerért akkora VPS-t, amint talán elfutna egy Demotiváló jellegű oldal.


De még mindig csak az egyik részlete a dolognak. Egy szervert azért néha „simogatni” is kell, biztonsági mentések kezelése, ellenőrzése, szoftver- és rendszerfrissítés, támadások detektálása (nem regisztrált-e be valaki egymillió új felhasználót tegnap). Aztán ugye kommentek nélkül eléggé csökkentett lenne a működése, ha viszont van kommentálási lehetőség, akkor törvényi kötelezettség biztosítani a moderációt.


Meg természetesen kellenének hozzá az új tartalmak is, az sem csak úgy a fán nő.


Szóval költség, feladat azért akad még egy takaréklángon égő szerver esetén is. Ha ezt bevétellel akarod fedezni, akkor máris kellene egy cég vagy legalább egy egyéni vállalkozás mögé, reklámokkal kell bíbelődni, stb… Még több idő és energia.


A MyVIP oké, azt egy cég üzemelteti megannyi másik oldal mellet, amik együttesen termelnek annyi bevételt, ami rentábilissá teszi a dolgot. A Demotiváló meg ahogy láttam magánemberek kvázi hobbiprojektje volt. Ha nem a pénzszerzés a cél, akkor ma már tényleg egyszerűbb egy Facebook csoportot/oldalt csinálni, vagy inkább a 9gag-re, vagy a Redditre posztolgatni. Az pénzbe nem kerül, különösebb extra feladatokkal sem jár. Így viszont a nosztalgia faktoron kívül semmi nem szól az oldal fenntartása mellett.

2023. okt. 3. 23:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 anonim ***** válasza:

Óh, édesjóistenem...

Kicsit unom már, hogy mindig szájbarágósan magyarázkodni kell, mert mindig van olyan IQ-nuku, akinek nem megy a szövegértés. Bár ezen nem csodálkozok a 4 millió funkcionális analfabéta országában.


Szóval drága #3-as, kérlek, mutass rá, hogy hol írtam olyat, hogy csak egy domain név kéne egy weboldal fenntartásához? Elárulom: sehol.

"Azért egy .hu domain név fenntartása nem kerül vagyonokba.

Alig mérhető látogatottságnál pedig a fenntartás költségei is minimálisak."

Igen, a második mondatot pontosabban is megfogalmazhattam volna, hogy:

"Alig mérhető látogatottságnál pedig magának a weboldalnak a fenntartási költségei is minimálisak."

Csak naivan azt gondoltam, hogy a szövegkörnyezetből sikerül kikövetkeztetni, hogy mire utalok. Nagy hibám, hogy mindig azt feltételezem, hogy legalább ebben a kategóriában szövegértelmezésre képes emberek vannak.

Sőt, ha akarod, ki is részletezhetem neked...

Kezdjük akkor magánál a domain névnél: ez éves szinten kb. 1-2 ezer forint, attól függően, hogy hol regisztrálod. (Oké, volt olyan is, hogy akár 3-5 ezerbe is kerülhetett, az árak ugyanis folyamatosan változnak. Most a Forpsinál 595 forint kedvezményesen, kedvezmény nélkül 1190 lenne.) Számoljunk átlagban 2000 forinttal! Ennek egy hónapra lebontva a költsége: 167 forint.

A következő tétel a tárhelynek, vagy szervernek a fenntartása. Én 3 weboldalt üzemeltetek egy szerveren, mégpedig egy VPS-en, 1 GB RAM-mal, 25 GB SSD-vel, összesen havi 6 dollárért. Ez 370 forintos árfolyammal számolva 2220 forint. Ez egyébként kényelmesen kiszolgálja a 3 oldalt, igaz, ezek alacsony látogatottságú oldalak (mint most a MyVIP...), és ha nagyobb kapacitásra van szükség, az többe kerül. 4 GB RAM, 50 GB tárterület, és 2 procimag a DigitalOcaen-nél 24 dollár, azaz 8880 forint. De nyilván nem a VPS az egyetlen opció. Lehet csak tárterületet bérelni, az nyilván olcsóbb, de jóval több a korlátozás is. Egy komplexebb rendszernél mindenképp teljes szerverben gondolkodnék, nem csak tárhelyben. További lehetőség a saját szerver üzemeltetése, ennek van egy nagyon borsos beszerzési ára - egy középkategóriás szerver is már milliós nagyságrendbe kerül -, de az utána 10-15 évig, vagy akár még tovább is kiszolgálhatja a rendszert. A MyVIP 2006-ban indult, szóval ha akkor egy nagyon izmos szervert vettek, az még simán bírhatja a terhelést. Vagy ha a népszerűségük csúcspontján beruháztak egy új szerverbe, mondjuk olyan 2010 környékén, akkor meg végképp nem kell ezzel foglalkozni, egy akkori szerver még simán működőképes, azért a szerverbarátabb oprendszerek hardverigénye elenyésző, egy tizenegykét éves szerverre fájdalom nélkül felmegy a legújabb Debian. Ha pedig egyszer megvették a szervert, az onnantól nem kér pénzt. Persze, valahol el kell helyezni, és nyilván erre nem feltétlen az ember lakása a legmegfelelőbb, de egy ennyire lecsökkent látogatottságú oldalnak még akár az is elegendő lehet. Egy szerverhotel tényleg kicsit már drágább, kb. 15 ezernél kezdődik. Viszont ha tegyük fel, hogy van egy saját tulajdonú irodája a fenntartónak, megfelelő internetkapcsolattal, akkor nem kell külső cégnek fizetnie.

Illetve ma már simán át lehet költöztetni a szervert valamilyen felhő alapú szolgáltatásra is, aminek nagy előnye a teljesen rugalmas skálázhatóság. És persze a kifejezetten jó ár.

Ha pedig kérdésként felmerülne, hogy miért nem a legdurvább terhelést veszem számításba? Mert a fentebb sorolt technikák nagy része skálázható, illetőleg pl. az igényelt sávszélességet is lejjebb lehet adni, ha már csökkent a terhelés.

Mint látható, ez a legnehezebben megtippelhető összeg, de számoljunk kb. 5 ezer forinttal. Ennél kevesebbért, és többért is ki lehet hozni.

További költség még a fejlesztés költsége, hacsak nem ő maga készítette, akkor ahhoz programozókat, grafikusokat, webdizájnereket kellett megfizetni, ami szintén nem olcsó. De ezek is alkalmi költségek, egy olyan weboldalnál, ahol nem, vagy csak extrém ritkán történnek érdemi fejlesztések - mert mindössze párszáz nosztalgiázó ember keresi fel naponta -, a nulla forinthoz konvergálnak.

Összegezve: domain: 167 forint, szerver/tárhely: durva becsléssel 5000 forint, fejlesztés: immár 0 forint. Durva szórással számolva valahol 2000 és 20000 körül lehet a havi fenntartása, de ha tippelni kell, akkor szerintem ez inkább a 2000-hez van közelebb. Egy átlagember ennél jóval többet költ havi szinten hülyeségekre. Az üzemeltető meg gyanítom, nem minimálbért visz haza.

2023. okt. 4. 00:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 anonim ***** válasza:
100%

#7


"Csak a rend kedvéért, de én itt 10 000 MB-ot, azaz 10 GB-ot látok és nem 1 TB-ot. Hát az édeskevés."


Hú bocsi, ezt tényleg elnéztem, igazad van.

2023. okt. 4. 05:47
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!