A chatgpt megjelenése a google-t is a hajdani etalon altavista sorsára juttatja majd?
Anno se gondolta senki hogy az etalon, „A“ böngésző altavista mellett valami is labdába rúghat. Majd jött a google és az altavistának sok éve pora sincs.
ÉS ez meg is ismétlődhet, ma még etalon a google.
Na és holnap?
Lycos, excite, infoseek, hotbot, inktomi, alltheweb, askjeeves, heureka, goliat-ki emlékszik ma már ezekre... pedig hajdanán ezek mind NEVEK voltak...
Tehát szerinted egy túlhype-olt kísérleti projekt, ami forrásmegjelölés nélkül, önmagában ellenőrizhetetlen tartalmú "találatokat" ad vissza, sokszor feltűnően hibásan, majd ki fog nyírni egy keresőmotort.
Tök más kategória a kettő. Amiket te említettél, azok mind ugyanazon kategóriában voltak: keresőmotorok. A ChatGPT-vel az a baj, hogy nagyon magabiztosan és önelégedetten odaböfög valamit, ami aztán vagy igaz, vagy nem. Hogyan ellenőrizheted le, hogy az igaz-e? Megkérdezed "tőle"? Egy keresőmotornál láthatod, hogy melyik találat honnan származik, ami kulcsfontosságú a megbízhatóság eldöntése szempontjából.
Ez különösen igaz arra, ha komolyabb munkához kell forrásanyagot gyűjtenem. Egy egyetemi ebadandóhoz nem írhatom oda hivatkozásként, hogy "ezt mondta a GPT". Oda konkrét webcímek kellenek időbélyeggel együtt.
A másik probléma, hogy a ChatGPT nem egy univerzális keresőmotor. Ha én mondjuk adott információra keresek, az lehet csak egy üzlet weboldala, ehhez tök felesleges chatbotokkal diskurálnom. Az ember nem mindig szöveges, kifejtendő információkat keres, ezekben a helyzetekben pedig szintén nem a GPT a legjobb megoldás.
Az persze tényleg nem biztos, hogy a Google keresője halhatatlan lenne, de hogy keresőmotorok még jó ideig létezni fognak, az 100%.
" de hogy keresőmotorok még jó ideig létezni fognak, az 100%."
Az internet egyik atyja, valami nagyon hasonlót mondott a 90-es évek közepén a hierarchikus open directory keresőkre.
Hogy komoly tartalom csak "ott"van, tematizálva, könyvtárszerűen mint az ETO rendszer a könvytárakban.
És hol van már az opendir szemlélet? Sehol.
Az Altavista állítólag rossz volt, saját magát sem találta meg, ezért kellett mennie. A társai hasonlók voltak.
A Google-nak szerintem nem kell aggódnia, legfeljebb bizonyos marginális területek miatt.
"Az Altavista állítólag rossz volt, saját magát sem találta meg, ezért kellett mennie"
Az altavista a lehető legjobb volt. Anno. Tapasztalat.. (én bizony 50 feletti vagyok korban és anno a SZTAKIban dolgoztam és már akkor net előtt ültem amikor az országban EGYEDÜL a sztakiban és a BMEben volt egyáltalán net.... ugyebár...)
"A Google-nak szerintem nem kell aggódnia, l"
Anno a Római Birodalomban is azt mondta a szenátus, hogy a peremterületeken lázonganak a gótok, a normannok, keletről egyéb népek, de kit érdekel, csak a határokat feszegetik.
Kicsit később a gótok Róma főzterét dúlták fel, és annyi volt a birodalomnak.
Az ember SOHA nem tanul. Soha.
"Google-nek is van AI-alapú chatbotja, Bardnak hívják"
És jelenleg a nagyközönségnek nem elérhető waitlist van, de akinek elérhető (pl nekem ) az tudja hogy jelen formájában nettó használhatatlan. Mi Franciaorszá fővárosa? Hollandia.
(Bard...)
Az a baj, hogy te nem kérdést tettél fel. Te csak bólogatást vársz az állításaidra. Te eldöntötted, hogy milyen válaszokat fogadsz el, és mindenki, aki bármi mást mond, megpróbálod letámadni, legtöbbször logikailag teljesen helytelen hasonlatokkal.
Innentől kezdve nincs miről beszélni.
A Chat GPT egy szöveggenerátor, a Google meg egy kereső.
Ég és föld - a Chat GPT azt is megválaszolja, hogy mi a hasonlóság Puzsér Róbert újbaloldali filozófus és Wladár Sándor olimpiai bajnok úszó között, holott ezt nyilvánvalóan soha senki nem kérdezte meg az interneten, tehát egy kereső nem is szabad, hogy releváns találatot adjon ki rá.
A másik, hogy az emberek még nem tanultak meg a mesterséges intelligenciától kérdezni. Ha ilyen együgyü rövid kérdéseket teszel fel neki, hogy Mi Francziaország fővárosa arra valóban lehet, hogy nem fog értelmes szöveget generálni - de az ilyen kérdések megválaszolására nem is egy szöveggenerátor és nem is egy kereső való, hanem a Wikipédia. Bonyolultabb problémákat érdemes felvetni neki és nem árt, ha egy intelligens harmadik személy véleményét kéred ki tőle. Pl. ne azt kérdezd tőle, hogy mi Puzsér Róbert filozófiája, hanem azt, hogy Karl Marx hogyan írná le Puzsér Róbert filozófiáját.
Chatgpt és google (vagy más kereső) kéz a kézben járnak. SEO-ról (search engine optimization) hallottál már? Ha nem, akkor keresd ki, mert ez miatt jelenleg engedik a weboldalak, hogy a google szedjen le adatokat tőlük, sőt, örülnek is neki nyílván:D ugye több keresében megjelenni eléggé lényeges az oldalaknak.
Ha eltűnnének a keresők, akkor nem tudnának honnan elég adatot gyűjteni ezeknek a language modelleknek (pedig enélkül nem működnek), mert ingyen senki nem fogja engedni nekik, hogy leszedjenek adatokat, aztán az oldalukat ne látogassák, hanem csak egy ilyen chatgpt írja le nekik amire kíváncsiak.
Persze ez egy hosszútávú probléma inkább és lehet, hogy a keresők eltűnnek és egybe lesznek olvasztva ilyen language modellekkel. Viszont maga az elv működni fog, ezek továbbra is végigfutnak a háttérben az interneten és adatokat fognak gyűjteni, amire valamilyen más SEO-t kell majd használni, majd valamilyen chatgpt szerű modell a válasz mellett fog linkeket is dobni, hogy pl itt még többet megtudhatsz róla.
Persze megértem, hogy miért logikus a keresők bukása, de ezek kéz a kézben járnak. Meg nem tudom milyen munkát végzel, de erősen szellemi területeken a keresők használata elengedhetetlen. A világ összes tudása elérhető megfelelő keresésekkel, ha fizetni kellene érte is használnának rengetegen, mert egyszerűen csökkenne a produktivitás nélküle, tehát hidd el ha más nem, akkor a cégek kifizetnének sok pénzt ezekre a munkásaiknak:D
Chatgpt nagyon hasznos dolog én is napi szinten használom, de csak könnyíti a munkámat, nem váltja ki a google használatát. Felszínesebb keresésekre alkalmas, majd utána tudom, hogy minek nézzek utána mélyebben:)
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!