Létezik olyan sfp modul ami tud működni több hullámhosszon?
Tehát lehet váltani szoftveresen hogy melyik hullámhosszon működjön, szóval át lehet állítani egy másik hullámhosszra?
Nem szeretnék ilyet venni, csak kiváncsi vagyok hogy gyártanak-e ilyet, vagy nem tudnak ilyet gyártani ami képes változtatni a hullámhosszot. Mert mondjuk a wifinél lehet frekvenciát váltani, meg frekvenciát nagyon sok eszköznél lehet váltani. Arra vagyok kiváncsi hogy az optikai technológiában is képesek freknveciát vagy hullámhosszot váltani.
Elméletileg nyílván lehetséges, gyakorlatilag nincsen semmi értelme.
Wifinél az interferencia ellen szükséges, amit a többi rádiós eszköz okoz. Mivel az optika pont-pont kapcsolat, egész pontosan 0 javulás/romlás lesz frekvenciaváltástól.
De van olyan, hogy pl. catv optical transmitterrel tv adást is adnak ugyanazon az optikai kábelen, gpon hálózaton. És gpon az nem pont-pont kapcsolat, hanem egy kábel jön ki a gpon olt sfp-ből és splitterrel elosztják több gpon ont felé. De mi van akkor, ha mondjuk egy optikai kábelen két gpon hálózatot akarunk? Akkor kellene tudni váltani a hullámhosszot. Tehát lenne két gpon olt sfp rákötve az optikai hálózatra több gpon ont is, néhány csatlakozna a zegyik olt-re, és néhány a másikra.
Lehet ilyet? Így mondjuk meg lehetne duplázni a sebességet.
De van olyan is hogy pont-pont optikai kapcsolatnál, mondjuk cwdm multiplexerrel egy optikai kábelen vezetnek egy optikai switch-től több sfp modult. Akkor mindegyik másik hullámhosszon van. De ezt a gyártáskor állítják be hogy melyik sfp modul melyik hullámhosszon legyen. tehát utánan nem lehet átállítani, már úgy kell rendelni aliexpressről hogy megmondjuk melyik hullámhosszon legyen.
De mi van akkor ha olyan cwdm sfp modult szeretnék, amin tudom változtatni a hullámhosszot? Úgy egyszerűbb lenne. Mert mindegyik sfp modul ami rá van kötve a cwdm multiplexerre, az képes lenne bármelyik hullámhosszon menni. (bár mondjuk nem tudom mi értelme lenne egy optikai szálon több sfp modult vezetni, akkor egyszerűbb inkább egy sfp modult vezetni, és odatenni egy switchet a kábel másik végére. ennek akkor lenne értelme, ha több helyen elágazna a kábel, mint a gpon-nál. de rövid távolságra nem éri meg a cwdm multiplexer, mert olcsóbb a több szálas optikai kábel. csak km-ekre éri meg a cwdm multiplexer)
Ez a catv optical receiver több hullámhosszon is veszi a jelet. gondolom egyszerre csak egyen. És beállítani nem lehet hogy melyiken, hanem gondolom automatikusan érzékeli melyik hullámhosszon van jel. Igaz?
Léteznek olyan sfp modulok amiknek álítani lehet a hullámshoszát. Ezeket hívjuk tuneable vagy programmable sfp modulnak. Viszont ezekhet ezt támogato berendezésre is van szükség. Ezért kell egy fajlagosan drágább sfp modul és router / switch.
Gpon hálózatnál nincs olyan hogy 2 olt meg ilyenek. Egy területet csak egy olt lát el. Egy olt portját pedig 32 vagy 64 fele osztjuk el. Ont-nek nem kell hullámhoszt váltania, a klaszikus gpon hálózaton 1490nm megy a letöltés és 1310nm megy a feltöltés. Amikor digitális kábelt tv is megy a hálózaton. Akkor megjelenik még egy hullámhosz, 1510nm beiktatják annak a jelét. Központi oldalon ez úgy fest, hogy van a olt sfp portja, kijön a optikai szál, bemegy egy cwdm-be. Annak egyi lába néz olt fele másik meg a catv adó fele. Kimenete meg az ügyfelek fele. Viszont csak hogy ne legyen egyszerű ebbe a hálózatba be lehet iktatni a gpon mellé, a 10gpon-is ez 1270-1330nm van.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!