A Meta dolgozói beleolvashatnak a messenger üzeneteinkbe?
Nincs joguk hozzá.
Neked sincs jogod kivenni a szomszéd postaládájából a számlaleveleket és elolvasni őket. De ez nem jelenti azt hogy nem tudod megtenni..
Ezért kell végponttól végpontig titkosítani. (GPG)
Azt olvasgatjatják, kevergethetik.
Mivel:
* a Messenger centralizált rendszerű (szóval az üzenetek a Meta szerverein keresztül mennek)
* a Messenger nem alkalmaz alapból (külön bekapcsolható - [link] - de a titkosítási kulcsokat a Meta generálja, így nem bizonyosodhatz meg arról, hogy nem férhetnek-e hozzá) végponttól-végpontig tartó titkosítást (szóval az üzenetek nem titkosítódnak a feladó gépén, amit a címzett dekódolhat, így a köztes fél - jelen esetben a Meta - hozzáférhet az üzenetek tartalmához)
* a Messenger zárt forráskódú, így nem ellenőrizhető a működése
* a Meta deklaráltan (a Felhasználási feltételeik alapján) a felhasználók adataiból él (értsd: a felhasználók által megosztott adatokat ellenőrizhetik - például moderálási/cenzúrázási, "bűnmegelőzési" okból - illetve a hirdetőknek a tartalmak statisztikáiból alkothatnak anonimizált profilokat, hogy a hirdetők direkt marketing céljából felhasználhassák azokat)
* a Meta Inc.-nek (illetve az elődjének a Facebook Inc.-nek) voltak adatvédelmi botrányai
eléggé elképzelhető, hogy igen.
Éppen ezért érdemes a Messengeren küldött üzeneteket külön titkosítani - és a titkosítási publikus kulcsokat külön megbízható csatornán (ne a Messengeren!) továbbítani a címzettnek - erre ott van példának okáért a GnuPG ( [link] ) illetve annak Windowos változata a GPG4Win ( [link] ) - ez utóbbi használatára példa:
#5: Mivel a Meta Inc. (illetve az elődje a Facebook Inc.) többször keveredett már adatvédelmi botrányokba (Cambridge Analytica-botrány példának okáért), így az ez iránti aggodalom - pláne azon tények tekintetében, hogy alapból nem végponttól-végpontig titkosított a kommunikáció (az opcionális titkosítás a zárt forráskód miatt nem ellenőrizhető), hogy deklaráltan felhasználhatják az adataidat, hogy az adatok a szervereiken keresztül mennek (nem közvetlen a feladó és a címzett között P2P) és tárolódnak - nem alaptalan, nem puszta "paranoia".
Nem hiába jönnek létre nyílt forrású, végponttól-végpontig titkosított, federált/saját hosztolású szerverekkel operáló/elosztott (P2P) alternatívák, mint például a Signal vagy az Element.
#7: Neked nem küld senki, mert - ezek szerint - nem rendelekezel titkosítási kulcsokkal - se sajáttal, hogy számodra szóló titkosított üzeneteket küldhessenek, se másokéval, hogy titkosított üzeneteket küldhess.
A Te üzeneteidet - amik aztán lehetnek bizalmasak, üzleti titkok, vagy potenciálisan a szolgáltatásukból való kizárásra vagy cenzúrázásra alkalmasak - a Meta Inc. köszöni szépen és felhasználja.
Ha messengeren beszélik meg hogy abból a három milliárd guruló dollárból egyet gurítsatok már át hozzám is..
Akkor utólag nehezen tudták volna tagadni hogy tudtak róla. Ezért kell az ilyesmit titkosítottan (végponttól végpontig) megbeszélni. 👍
Teljesen igaza van a 8-asnak.
Jobb ha kicsit felnyitjátok a szemeteket. Ez nem beteges félelem, hanem TÉNY, ha nem hiszitek olvassátok el a felhasználási feltételeket. A Facebook nem véletlenül ingyenes, szerintetek honnan van annyi pénzük? Onnan, hogy TE (azaz a felhasználók) vagy a termék. És nem mellesleg ez elmondható a többi óriás techvállalatról is (Microsoft, Google, stb.).
Tehát igen, megtehetik, ha nincs végpontok közti titkosítás. És ha megtehetik miért ne tennék meg? Ne legyünk már naivak!
Ha ez zavar, használj titkosítást vagy válts biztonságosabb chat platformra, pl. Signal, Element.
További kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!