Kezdőoldal » Számítástechnika » Internet » Az EU új szerzői jogi reformja...

Az EU új szerzői jogi reformja szerint, amikor egy cikk kivonata megjelenik az internetes keresőkben, a közösségi médiában vagy híraggregátor oldalakon, ezt csak a sajtótermék kiadójától megszerzett licenc birtokában tehetik meg. Hogyan kell érteni?

Figyelt kérdés

Az EU új szerzői jogi reformja szerint, amikor egy online cikk kivonata (címmel, képpel vagy egy rövid részlettel) megjelenik az internetes keresőkben, a közösségi médiában vagy híraggregátor oldalakon, ezt csak a sajtótermék kiadójától megszerzett licenc birtokában tehetik meg.


Mármost két fontos kérdésem lenne. Mi pontosan az a közösségi média? A Facebook-ról tudjuk, hogy az, de mi más számít még annak, hogyan van definiálva?


Másrészt a törvény, ha jól értem kivonatról szól. Ha csak a cikk címe és linkje szerepel, de nincsen semmi kivonat, akkor lehet szabadon idézni? Esetleg egy címlapképpel?



2021. nov. 18. 21:52
 1/8 anonim ***** válasza:
Melyik törvény ez pontosan? Valami linket tudnál adni?
2021. nov. 18. 22:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:
Úgy hogy nem lophatod el mások cikkét. Ez amúgy nem újkeletű dolog csak most már azokét se akik nem írták ki 72-es betűmérettel hogy a lopást a törvény bünteti.
2021. nov. 18. 22:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 anonim ***** válasza:

Előzmény:

https://www.gyakorikerdesek.hu/szamitastechnika__internet__1..


Egyébként: utána kell nézni, mi is ez. Ez csak egy javaslat (amit megvitatnak és ez alapján alkotják az irányelveket) vagy már egy irányelv (ez utóbbi alapján alkotják a tagországok a törvényeiket)?


A jelenlegi, hatályos, hazai szerzői jogi szabályozás úgy szól, hogy "a forrás, valamint az ott megjelölt szerző feltüntetésével kritika vagy ismertetés céljából" "a cél által indokolt terjedelemben" "bárki felhasználhatja".


"Mi pontosan az a közösségi média? A Facebook-ról tudjuk, hogy az, de mi más számít még annak, hogyan van definiálva?"

Feltételezem azokat a nagy cégeket fogja ez érinteni, akik ebből jelentős bevételt realizálnak (az EU a - főként amerikai székhelyű - giga techvállalatokat akarja megregulázni ezzel). De pontosan látni kéne a jogszabályt.

2021. nov. 18. 22:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 anonim ***** válasza:

#3 vagyok... ...sejtem is, hogy a kedves kérdező az EU melyik "új szerzői jogi reformjára" gondol.


Ez a "mémgyilkos" néven elhíresült, (kezdetben 11-es, majd 13-as) 17-es cikkelyt is tartalmazó, a "96/9/EK és a 2001/29/EK irányelv módosításáról szóló" irányelv lesz.


Na most ezek alapján:

* Az irányelv nem szól a kérdező által emlegetett "közösségi médiáról".

"Online tartalommegosztó szolgáltatóról" van szó, ami: "olyan, az információs társadalommal összefüggő szolgáltatást nyújtó szolgáltató, amelynek fő vagy egyik fő célja a felhasználói által feltöltött, jelentős mennyiségű, szerzői jogi védelem alatt álló mű vagy más védelem alatt álló teljesítmény tárolása és ahhoz hozzáférés biztosítása a nyilvánosság számára, amely műveket és más védelem alatt álló teljesítményeket nyereségszerzési céllal összerendezi és promotálja.


Ezen irányelv értelmében nem minősülnek online tartalommegosztó szolgáltatóknak a nonprofit online enciklopédiák, a nonprofit oktatási és tudományos adatbázisok, a nyílt forráskódú számítógépi programokat fejlesztő, illetve megosztó platformok, az (EU) 2018/1972 irányelvben meghatározott elektronikus hírközlési szolgáltatások nyújtói, az online piacterek és a vállalkozások közötti felhőalapú szolgáltatások, továbbá azon felhőalapú szolgáltatások, amelyek lehetővé teszik a felhasználók számára, hogy saját használatukra tartalmakat töltsenek fel."


* A sajtóból való idézésről az irányelv így értekezik:

"(57)

...

A sajtókiadványok kiadóinak biztosított jogok nem terjedhetnek ki a hiperhivatkozási cselekményekre. Nem terjedhetnek ki továbbá a sajtókiadványokban közzétett puszta tényekre sem. Emellett az ezen irányelv értelmében a sajtókiadványok kiadóit megillető jogokra ugyanazoknak a kivételekről és korlátozásokról szóló rendelkezéseknek kell vonatkozniuk, mint a 2001/29/EK irányelv szerinti jogokra, ideértve az említett irányelv 5. cikke (3) bekezdésének d) pontjában foglalt, a kritikai vagy ismertetési céllal történő idézésre vonatkozó kivételt is."


illetve:

"(70) Az online tartalommegosztó szolgáltatók által a jogosultakkal együttműködésben hozott intézkedések nem érinthetik a szerzői jogra vonatkozó kivételek és korlátozások alkalmazását, különösen azokét, amelyek garantálják a felhasználók szabad véleménynyilvánítását. A felhasználók számára lehetővé kell tenni, hogy a felhasználók által szövegidézés, kritika, ismertetés, karikatúra, paródia vagy utánzat céljára készített tartalmat feltöltsék és hozzáférhetővé tegyék."

Bővebben: [link]

2021. nov. 18. 23:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 A kérdező kommentje:

"Úgy hogy nem lophatod el mások cikkét. Ez amúgy nem újkeletű dolog csak most már azokét se akik nem írták ki 72-es betűmérettel hogy a lopást a törvény bünteti."


Már elnézést, de egyik kérdésre sem válaszoltál. És egyébként nem lopásról van szó, hanem idézésről! Az más kérdés, hogy a nagy cégek, mint a Google, Facebook ebből pénzt kerestek, de önmagában az aktus egy idézés, ami tök normális, pl. egy magánszemély részéről, egy kritikus részéről, egy újságíró részéről, tanítás céljából, és még ezer szituációban. Egy versből is lehet idézni, egy könyvből is lehet idézni, ez teljesen normális, még a filmekből is lehet idézni, meg zenékből is megfelelően kis részleteket.

2021. nov. 18. 23:30
 6/8 A kérdező kommentje:
Kedves 4-es, köszönöm a részletes választ. Mármost ez alapján például a Gyakorikérdések oldala "online tartalommegosztó szolgáltató"-nak számít??
2021. nov. 18. 23:32
 7/8 A kérdező kommentje:

"A sajtókiadványok kiadóinak biztosított jogok nem terjedhetnek ki a sajtókiadványokban közzétett puszta tényekre sem."


Ez érdekes egyébként, mert nap mint nap látom, hogy híreket szó szerint vesznek át egymástól újságok, vagy akár fordítanak le angolról, pl. EU-ból. Ez akkor törvényes?

2021. nov. 18. 23:34
 8/8 anonim ***** válasza:

#6: Gyanítom nem, mivel nem tárol "jelentős mennyiségű, szerzői jogi védelem alatt álló mű vagy más védelem alatt álló teljesítményt".


#7: Az idézett mondat arra vonatkozik, hogy a sajtókiadványok kiadói nem hivatkozhatnak szerzői jogaikra, hogy a cikkeikben megjelenő tényeket - például hogy "xyz egy adott újságnak tett riportjában kijelentette, hogy..." - utánközlik.


"mert nap mint nap látom, hogy híreket szó szerint vesznek át egymástól újságok"

Vagy nem egymástól, hanem valamelyik hírszolgálattól - például MTI, AP, Reuters, stb... - akik meghatározzák, hogy hogyan használhatja fel az adott sajtóorgánum a tartalmait.

2021. nov. 18. 23:55
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!