Szerintetek milyen lenne a világ ha megmaradunk maximum a betárcsázós modem szintjén?
Nem lenne ennyire elterjedt az internet, és telefonokon se lehetne netezni.
Szerintetek jobb lenne?
Én anno WAP-al kezdtem internetezni, nyomógombos telefonon. Legelőször még csak nem is színes telefonnal.
Sok mindent tudott, amit a mai internet is. Lehetett rajta híreket olvasni, chatelni, fórumozni, apróhirdetés feladni, csengőhangokat letölteni, JAVA-s telefonra játékokat letölteni, sőt telefonon még WAP oldalt is készíteni (igaz online szerkesztőkben).
A GPRS sebessége 56 Kbit/s volt, viszont egy átlagos WAP oldal mérete kevesebb, mint 10 Kb volt, ezért ezzel a sebességgel hamar betöltődött. Sokáig ezt használtam, mert nem volt számítógépem és vezetékes internetem.
Tehát lenne/lehetne mobilinternet, természetesen nem a mai formájában.
Utána az első vezetékes internetem sebessége sem volt túl gyors, csak 128 Kbit/s. Viszont akkoriban a weboldalakon sem volt ennyi kép meg média tartalom, ezért 10-20 másodperc alatt betöltött egy átlagos oldal. A maga korában ez teljesen használható volt, de ma már használhatatlan lenne, mert sok weboldal 5-10 Mb méretűek.
Ha nem gyorsult volna az internet, de ugyanúgy elterjedt volna, mint ahogyan a napjainkban, akkor a weboldalakon főleg szöveges tartalmak lennének, és csak nagyon kevés kép, ezek is mini méretűek.
Érdemes megnézni az Internet Archive szolgáltatáson a népszerű weboldalak 15-20 évvel ezelőtti kinézetét, ehhez hasonló lenne ma az internet: [link]
Sok szolgáltatás ugyanúgy működhetne, legfeljebb többet kellene várni a betöltésre. A Gyakori Kérdéseken jelenleg is minimális a képek mennyisége, ezt egy picit tömörítenék, és teljesen jó működne betárcsázós interneten. Az internetes csevegő oldalak és alkalmazások is működhetnének, csak ezeknek is egyszerűbb lenne a kinézete, meg kevesebb hangulatjelet tartalmazna. Akár a Facebook is működhetne (volt a Facebook előtt is közösségi oldal). Természetesen ennek is egyszerűbb lenne a megjelenése, kizárólag miniatűr képekkel (amire kattintani kellene, hogy nagyban megnyíljon). 5-10 bejegyzés után meg rá kellene kattintani a következő oldal hivatkozásra. Szintén működne az összes hírportál, csak nem lenne ennyire látványos. Régen kép nélkül sorolták fel a hírek címeit, ezekbe belépve max 1-2 fotó volt, de van ahol ennyi sem.
Aminek búcsút inthetnénk, az a YouTube. A betárcsázós internet sebessége nem lenne elegendő még a legalacsonyabb felbontáshoz sem. Videókat nem lehetne rajta nézni. Szintén búcsút inthetnénk a Streaming szolgáltatásoknak (a Netflix és a HBO GO is felejtős lenne). A letöltési oldalakon legfeljebb mp3 zenéket lehetne megosztani, de egy zeneszám letöltési ide kb. 10 perc lenne (annó ezt kivártuk, és örültünk az új zenéknek, de a jó után nehéz lenne megszokni a rosszat). Filmet nem tudnánk letölteni, ezért maradna a VHS kazetta, esetleg a DVD (feltételezve, hogy csak az internet lassabb). Filmeket a videótékákból kölcsönöznénk (fizikai adathordozón), de az új filmeket hamar kivennék, ezért várni kellene, mire sorra kerülünk (barát, sógor, jókoma előnyben). Szintén búcsút inthetnénk a webrádiónak, pontosabban technikailag működne, mert le lehet venni a bitrátát 32 Kbit/s-ra, csak annyira élvezhetetlenül gyenge lenne a hangminőség, hogy a hagyományos rádiót hallgatnánk (vidéken azt a néhány adót, ami fogható).
Azt már tudjuk, milyen volt 20 évvel ezelőtt az internet, engem jobban foglalkoztat, milyen lesz 20 év múlva. :)
Betárcsázós kapcsolatnál magával a telefonnal interneteztél.
Csak a szabvány változott, "betárcsázni" tudnál még a mai mobiltelefonokkal is.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!