Hogy lehet legálisan (aláfestő) ismert zenét felrakni YouTube-ra, egy sima Influencer utazása alá?
egyáltalán nem igaz, hogy influencerek szabadon felhasználhatnának bármit. főleg mivel hivatalos definíciója sincs, hogy ki miniősül influencernek és ki nem. mindenki influencer, akinek van bármennyi követője, akiket befolyásolni tud a tartalmával.
elméletben engedélyt kell kérni minden zene használatához, de a gyakorlatban sokkal több influencer van, mint amennyi kapacitása bárkinek volna ezekkel a kérésekkel foglalkozni (főleg ha még bevétel sincs vele, csak a megnövekedett adminisztráció).
ezt az engedélyezést egyszerűsíti le a YouTube Zene könyvtár az ingyenesen felkínált zenékkel - csak hát ez igencsak szegényes kínálat. pont az ismert zenék nem nagyon szoktak fent lenni.
viszont van (legalább) két további megoldás. az egyik, hogy a zenék jogtulajdonosai sem minden zenét tiltanak le. a jogtulajdonos dönthet róla, hogy három lehetőség közül mit állít be a zenéjénél:
1. törlés - ha a jogtulajdonos azt kéri, akkor törlik videót, ha övé a kép és hanganyag is, vagy csak némítják a hangját, ha a kép nem az övé, de a zene igen és nem akarja hagyni, hogy használd.
ilyenkor büntető pontot is kapsz, aminek fél év az elévülése. ha fél éven belül három büntető pontod (copyright strike) gyűlik össze, akkor törlik a csatornát is.
az utóbbi időben már feltöltés után rögtön vizsgálják a videókat, ha gond van vele, akkor rögtön szólnak róla és nem is engedik kitenni, így büntetés sem jár már érte.
2. reklám megjelenítés - te nem kereshetsz pénzt a más szerzőjogi alkotását használó videóval, de a YouTube reklámokat fog megjeleníteni előtte (akkor is, ha te nem vagy jogosult bevétel szerzésre) és a bevételt a jogtulajdonos kapja, nem te. cserébe viszont te használhatod a zenét/videót probléma nélkül. ilyenkor nem kapsz büntető pontot, csak egy figyelmeztetést és a videód alá odaírják, hogy ki a zene jogtulajdonosa, de semmilyen más módon nem érint.
3. nem történik semmi - a jogtulajdonos beállíthatja azt is, hogy használhatod szabadon az alkotását, nem történik semmi.
igazából a leg rizikósabb, ha nem ismeri fel a zenét/videó részletet a Content ID rendszer rögtön a feltöltés után, mert akkor később még érhetnek meglepetések miatta. pl. ha egy zene számot/filmet később regisztrálnak be a Content ID rendszerbe, mint te feltöltöd azt a YouTube-re, akkor utólag is megtalálhatja a videódban és akkor később fog kiderülni, hogy a jogtulajdonos milyen akciót állított be ilyen esetre.
a másik lehetőség, hogy egyre több olyan zene kereskedő oldal (nem az iTunes, Deezer, Spotify, náluk csak hallgathatod, fel nem használhatod őket) létezik, akik kimondottan videókban való felhasználáshoz kínálják fel valamilyen díjazás ellenében a zenéiket. ma már ezt használja a legtöbb YouTuber, mert így egyszer ugyan fizetni kell valamilyen díjat a zenékért, de onnantól ők ugyanúgy csinálhatnak bevételt a videóikkal és nem kell félniük tőle, hogy letiltják a zenéiket - előfordultak már ilyen balesetek, de azokat csak rendszer hibák, amiket az illetékes cégek segítenek megoldani, hiszen abból élnek, hogy minél kevesebb gondod legyen pont ezzel.
elvben a különféle zenei közös jogkezelő szervezetekkel (mint pl. az Artisjus) is lehetne intézni a zene felhasználás engedélyezését, de nekik is egyszerűbb volt a YouTube-al megállapodni, ezért a magyar zenék többségét ők is ugyanúgy intézik, mint a nagy kiadók. a Content ID rendszer beazonosítja és az Artisjusnak utalja a p pénzt utána, így neked nem kell az Artisjussal külön egyezkedni.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!