Lehetséges-e a magánszféra megőrzése a Tech cégek által uralt weben?
Ezzel a kérdéssel találtam szemben magam. A kérdés nagyon érdekes, de mi rá az igazi válasz?
Egy olyan világban élünk, ahol akkor létezel, ha megmutatod, hogy létezel. Posztolsz, reagálsz. Adatbázis építenek rólad, majd kapod a neked kedvező reklámokat. Tehát nem. A jobb kérdés lehet-e létezni, anélkül hogy információt adj ki magadról?
"A jobb kérdés lehet-e létezni, anélkül hogy információt adj ki magadról?"
Lehet.
Az Internet előtt is volt élet, a nagy techcégek térnyerése (2000-es évek eleje) előtti Internet világában - amikor a felhasználó kvázi passzív fogyasztó volt - meg lehetett úszni az adataid kiadása nélkül, most is meg lehet úszni.
Amit meg lehet tenni - a teljesség igénye nélkül:
1. Közösségi oldalak hanyagolása. Ha csak lehet töröld magad róluk/csökkentsd a rólad szóló információhalmot/szüntesd meg azokkal a kapcsolatot, akiket valójában nem is ismersz.
2. Nagy, amerikai gigavállalatok által készített szoftverek/üzemeltetett szolgáltatások helyett, kisebb, európai központú, adatvédelemre jobban ügyelő, végponttól-végpontig történő titkosítást használó, nyílt forrású alternatívák használata.
Például:
* Windows helyett Linux, Microsoft Office helyett Libreoffice, Google Chrome helyett Firefox (vagy Brave)
* Google Search/Bing helyett DuckDuckGo/Searx/Qwant
* Google Drive/Microsoft Onedrive helyett pCloud (vagy saját hosztolású NAS)
* GMail/Microsoft Outlook helyett Protonmail/Tutanota/Mailfence
* FB Messenger/Microsoft Skype illetve Teams/Google Hangouts helyett Signal, Telegram, Jitsi, Element
3. Ami a legnehezebb: tudatos tartalomfogyasztás és digitális detoxikáció.
Az Internetet kifejezetten munkára, tanulásra, ismeretszerzésre és a valós ismerőseiddel történő szükséges kapcsolattartásra használd - ne bulvárhírekre, pornóra, cuki cicás képekre, céltalan bolyongásra, üres fecsegésre (Milyen időszerű ez a régi plakát: [link] vagy a katonai rádión levő "elg is hallja" felírat: [link] )
Keress offline hobbikat - barkácsolás, kertészkedés, kézimunka,... - alkoss offline közösséget, szerezz be offline tartalmakat - könyveket, újságokat, hanglemezeket/CD-ket/DVD-ket.
Persze.
A állításaid többsége pedig egyszerűen hülyeség.
"akkor létezel, ha megmutatod, hogy létezel" - Ez sem régen, sem most nincs így, bárkérdés, hogy te mit értesz "létezés" alatt? Én személy szerint ismerek olyan orvost, boltost,de még informatikust is, akik egyeetlen közössségi oldalon sincsenek fent, mégis léteznek, és helyileg nagyon is ismertek.
"Adatbázis építenek rólad, majd kapod a neked kedvező reklámokat." - Miért, az jobb lenne, ha ehelyett inkább viagrát, pénisznövelőt, meg mellplasztikát reklámoznának? Nem a célzott reklámokkal van a probléma, hanem azzal, hogy bizonyos vállalatok ennyinél nem állnak meg, illetve ott is monitoroznak, ahol az finoman szólva is megkérdőjelezhető szükségességű. (Windows 10 pl.)
"lehet-e létezni, anélkül hogy információt adj ki magadról?" - Miért ne lehetne? Az más kérdés, hogy szerintem a virtuális bújdosás helyett inkább az ésszerűségre kéne törekedni.
Persze!
Különböző célokra különböző eszközöket használsz saját neved használata nélkül + VPN és a bizalmasabb infókat nem tartod wifi-re / más hálózati kapcsolatra is alkalmas gépen. Nem vásárolsz interneten.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!