Milyen ingyenes felhőt ajánlotok, ami biztonságos is, és nem 1-2, 5 15 giga hanem ennél több?
1. Közgazdasági alapvetés, hogy nincs ingyenebéd.
A felhőtárhely üzemeltetése - a szerverek, a tárolóegységek, ezek elhelyezése, áramellátása, az Internet-elérés, a szoftverek/a weboldal megírása, az ügyfélszolgálat,... - mind-mind pénzbe kerül.
Ezt valahonnan elő kell teremteni. Ez vagy a prémium előfizetők túlárazott szolgáltatásaiból jön elő, vagy adományokból, vagy hirdetőktől, vagy más vállalkozási formából származó bevételekből, vagy - és ez a legaggasztóbb - a felhasználók feltöltött adataiból (ezt csinálja a Google).
2. A biztonságosság relatív. Egyrészt ott van, hogy mennyire férnek hozzá az adataidhoz, másrészt hogy mennyi az esélye az adatvesztésnek, harmadrészt hogy a hatóságok mennyire nyúlhatnának hozzá.
Az első esetben a végponttól-végpontig titkosítás lenne némileg a biztosíték - viszont az kevés, ha a szolgáltató - ilyen szolgáltató példul elvileg a mega.nz vagy a Degoo - azt állítja, hogy Ő titkosít, azt a kliensei forráskódja tudná bizonyítani.
Esetleg kikerülő megoldásként szóba jöhet valamilyen külön titkosítómegoldás - mint például a röptében az állomány nevét és tartalmát titkosító Cryptomator.
A második eset bármikor előfordulhat: beüthet bármilyen informatikai probléma; csödbe mehet a cég; hasraütésszerűen - akár jogosan (szerzőijog-sértés), akár jogtalanul - úgy gondolhatja, hogy megsértetted a "felhasználási feltételeiket", stb... Éppen ezért alkalmazni kell az adatmentés első számú szabályát: a fontos adataidat mindig több példányban tárolod, különböző fizikai helyen levő adathordozókon.
A harmadik eset folyományaként bekövetkezhetnek az előbbi esetek: egy ország hatósága (vagy a "deep state", a monopolhelyzetbe került amerikai gigavállalatok) megteheti, hogy egy szolgáltatót leállítson (mert például "terroristákat támogat"), vagy bizonyos - titkosítatlan - tartalmakba beletekintsen. Éppen ezért lehetőleg kerülni kell az olyan szolgáltatókat, akik az öt/hat/tizennégy szemek ( [link] ) országaiban vannak bejegyezve.
A Mega ad 50GB free tárhelyet.
Igazából neked adattárolásra kell, akkor használd azt amit az eszközeid ajánlanak. Windows alatt a OneDrive-ot (ide a rendszer és fontos fájlok) és a Google Drive-ot (ide amit más eszközön is el akarsz érni), mobil esetében meg Google Drive. Az átjárhatóságot a két felhő között nem tudom, hogy lehet megoldani. Mindkettő fizetős de szerintem megéri, csak ugye ez 2 előfizu, utána kell nézni h az android pl hozzá férhet e az OneDrive mentéseihez.
Ha apple cuccaid vannak, akkor mehet simán az iCloud-ba. Ez is fizetős de nem nagy összeg ahhoz képest, ami történhetne adatvesztés esetén.
De, ha fontos az a havi párezer akkor én azt mondom, hogy egy külső merevlemez (nem ssd-t!!!) a gép rendszerszintű biztonsági mentésének, tehát egy az egyben menteni a teljes gépet (esetleg külső fontos tárolókat is) és a felhőbe pedig menteni a dokumentumokat, amiket jó ha máshol is elérsz esetleg mobilon. Lehet NAS is mint az első ajánlott, de csak akkor ruházz be egy olyanra, ha tényleg komoly dolgokkal foglalkozol, vagy legalább is keresel vele, mert egy jó nas nem olcsó (az olcsók nem biztonságosak), ráadásul nem hordozható, ami a hálózati kapcsolatod sebességére lesz utalva (nem is ajánlom a cipelgetést).
Nálam ez a felállás:
- Egy külső merevlemez amire mindent biztonságiba lementek (ez az osx automatikusan megcsinálja gyorsan, ráadásul a régebbi fájlverziókat is megtartja, tehát ajánlott az efféle mentés is). Ezt csak otthon használom kb hetente vagy amikor összegyűlt annyi adat ami fontos.
- Felhő tárhely, amit az eszközeim támogatnak, de ide csak az adatok kerülnek fel ami kényelmes átjárhatóságot ad a tárhelyeim között, de a nagy ritkán használt fájlokat nem itt tartogatom, vagy csak ideiglenesen amíg rá nem kerülnek a biztonsági merevlemezre.
Így lesz 3 helyen az adatom.
4. vagyok
Google drive. Azt ismerem, fájlok küldésére használom eddig nem volt adatvesztésem. Adathalászat szempontjából nem tudok semmit sem mondani, oda személyes adatokat nem töltök. De első sorban a mobil eszközök adatainak biztonságát venném szempontul, mert ugye azokat könnyű elhagyni és ebből kifolyólag, ha egy hálózatba hívod be őket méginkább ügyelned kell arra, hogy a telefon megfelelően le legyen védve. Ha saját felhőt akarsz akkor ajánlom a VPN-es rendszereket, főleg wifis környezetben ahol többen vagytok egy hálózaton. Ezt a funkciót a valamire való routerek alapból tudják. A telefonom pl wifi kapcsolat esetén automatikusan VPN-re áll át. És használj jelszavakat a fiókjaidon! Ezzel a mozdulattal kártevők 90%-át kizártad.
Jó dolog a felhő és ajánlom mindenkinek, de tudni kell, hogy a felhőben tárolt adat sérülékenysége az eszközök védelmén múlik. Ezért ajánlom mellé egy helyi biztonsági mentést egy ebben a hálózattól elszigetelt tárolón is (hogy elkerüld a véletlen törlések opcióját mert ezekben a rendszerekben nem jellemző a lomtár).
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!