Kezdőoldal » Számítástechnika » Internet » Milyen volt a betárcsázós net?

Milyen volt a betárcsázós net?

Figyelt kérdés
Hogy kell elképzelni annak a pontos működését?

#betárcsázósnet
2020. dec. 1. 10:31
 1/6 anonim ***** válasza:
38%
Én rágugliznék a helyedben.
2020. dec. 1. 10:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 P.O.C. ***** válasza:
81%

Sz@r, lassú és percdíjas.

Vezetékes telefonhálózaton keresztül működött. Attól függ, hogy sima 56k vagy ISDN.

Az ISDN gyorsabb volt, viszont az két vonalat is használt egyszerre.

2020. dec. 1. 10:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 anonim ***** válasza:
94%

Magyarországi viszonylatban az 1990-es évek végén (a Matáv - az akkori kvázi egyeduralkoodó távközlési szolgáltató, a Telekom elődje - csak 1997-ben indította el az Internet-szolgáltatását: [link] ):

vettél egy modemet - ez lehetett számítógépbe építhető belső (amikor a betárcsázós Internet el volt terjedve még ISA buszos bővítőkártyák voltak elterjedve - például: [link] ), vagy a számítógéphez soros porton csatlakozó külsőt (például: [link] - a középső széles csatlakozó a soros port) - jó pénzért (1998-as kiskereskedelmi árak ÁFA nélkül: [link] ), bedugtad a modem Line csatlakozójába a telefonvonalat (a Phone feliratúba az analóg telefonodat) előfizettél a Matávnál havi bruttó 4000 Ft-ért a Mindenkinet csomagra és "munkanapokon délután 6 órától, másnap reggel 7 óráig, munkaszüneti napokon délután 3 és reggel 7 óra között" "kapcsolási díj és percdíj nélkül" használhattad az Internetet. Sőt: üzleti ügyfeleknek volt 150 Ft-os kedvezmény is. Bővebben erről egy, a megszűnést taglaló cikkben: [link]


A betárcsázás folyamata úgy ment, hogy az operációs rendszered megfelelő alkalmazásában megadtad a szolgáltató telefonszámát, egy felhasználónevet és jelszót (példa a Windowsban: [link] ).

Erre a számítógép - a modemen keresztül - nagy nyekergések és sípolások (Itt meghallgatható és el is magyarázzák, hogy a modem melyik sípolása melyik folyamatot jelenti: [link] ) közepette felvette a kapcsolatot a szolgáltatóval, majd a sikeres betárcsázás után elnémult, elindíthattad a böngészőt és használhattad is.


Sebességre persze a mostani Internethez mérten csigalassú (33,6 meg 56 kbps az 1990-es évek végén, most már ennek minimum 1000-szereséről beszélünk!) volt, de az akkori viszonyokat figyelembe véve "csoda" volt.

2020. dec. 1. 11:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 anonim ***** válasza:

Felüdülés volt mikor a google-ba tudtál valamit keresni.


Plusz te voltál a legnagyobb király, hogyha tudtál online játszani az 1997es unreal tournamenttel.

2020. dec. 1. 13:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 anonim ***** válasza:
77%

"Felüdülés volt mikor a google-ba tudtál valamit keresni."

Google?

Ugyan már, az 2000-ig csak "beta" volt.


Alternatív keresők tömkelege volt elérhető - Altavista, Altavizsla (magyar!), Excite, Heureka (ugyancsak magyar!), Lycos, Yahoo,...


És mivel az oldalak mérete - mindenféle ugrabugráló animált giffel egyetemben - a töredéke volt a maiaknak,

[link]

még a betárcsázós Internet-eléréssel is relatíve gyorsan betöltődtek.

2020. dec. 1. 13:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 P.O.C. ***** válasza:
58%

Mondjuk az igazsághoz hozzátartozik, hogy az ezredforduló könyékén még nem voltak ennyire hely és erőforrás igényesek a weboldalak sem. Nem voltak ekkora felbontású képek, videók sem mint most. Egy floppyra ráfért 15-20 kép is, ma meg 1 vagy annyi se.

Ha ma is létezne 56k (úgy tudom a Telekom már lekapcsolta), akkor percekig töltődne egy átlagos weblap is.


Mivel percdíjas volt ez a szemét, sokszor csináltam úgy hogy betöltöttem azokat az oldalakat, amiket el szerettem volna olvasni, majd bontottam a kapcsolatot.


2004 -ben volt itt a faluban az első kotlátlan net negyed megabites letöltési sebességgel. Egy mikrohullámú szolgáltató volt. Igazi kánán az 56k -koz képest. :D

2020. dec. 1. 14:09
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!