Legális, ha valaki filmekből vág ki jeleneteket, majd zenét rak alá, és feltölti youtubra?
@19:55
Azzal tisztába vagyunk hogy az un. "fair use" az Amerikai Egyesült Államokban a szerzői jogi törvény egyik szakasza, így az bármilyen más országra vonatkozóan marhára nem létező fogalom.
#3 ebben a formában nincs igazad. a fair use nem csak amerikában létezik. a legtöbb ország szerzői jogi törvényében, illetve az ezeket a törvényeket többé-kevésbé harmonizáló, átjárhatóvá tevő nemzetközi egyezményekben egyaránt megtalálható, így például a magyar szerzői jogi törvény is tartalmazza. csak ne a #2-es által is említett méltányos felhasználást keresd a magyar törvényben, mert a magyar jogi nyevlben alkalmazott szakifejezés a szabad felhasználás.
abban igazad van #3-as, hogy a fair use / szabad felhasználás tételes tartalma országonként eltér(het), így például a magyar törvényből hiányzik a paródia is, ezért magyar bíróságon erre hiába hivatkozol (Google remek sztorikat talál róla, hogy a bíróságok hogyan ítéltek ilyen ügyekben).
viszont a YouTube és a YouTube vonatkozásában zömében a filmstúdiók is az amerikai törvények alapján intézkednek, ezért a YouTube-ra készülő dolgok tekintetében abból érdemes kiindulni.
a YouTube automata tartalom felismerő rendszert használ. ha egyezést észlel, akkor intézkedik, nem nagyon mérlegel. a rendszer azt csinálja, amit a jogtulajdonos kér. az eredeti film jogtulajdonosa döntheti el, hogy mi történjen, ha feltöltesz egy jelenetet a YouTube-ra.
az ő döntésén múlik, hogy törlik (és ezért büntető pontot is kapsz), vagy fent hagyják és reklámok jelennek meg mellette, aminek a bevételét a jogtulajdonos kapja helyetted, esetleg csak statisztikai adatokat kapnak a videódról. (az utóbbi két esetben nem kapsz büntető pontot - adott időszakon belül három büntető pontért már törlik a csatornádat).
ha esetleg (főleg régebbi filmeknél) az eredeti film nincs bekötve a rendszerben a tulajdonoshoz, akkor a YouTube Content ID rendszer nem fogja felismerni, hogy jogvédett dolgot használsz, így a véletlen is fent hagyhatja a videódat, de ez meg is változhat, ha később a jogtulajdonos eljut oda, hogy azt a filmet is beregisztrálja magához a YouTube-nál.
ismerek olyat, akinek egy rövid, 15 másodperces film jelenet miatt törölték fél órás, csomó más filmből összeállított filmkritika videóját.
közben nekem több olyan videóm is van fent, ami semmi kritikát, vagy saját tartalmat nem tartalmaz, csak egy kivágott teljes jelenet 1-1 filmből. az én jeleneteimnél minden esetben jelezte a Content ID rendszer, hogy beazonosította, hogy ki a jogtulajdonos, de nem tiltja le, csak statisztikai adatokat, vagy reklámbevételt irányítanak hozzájuk.
kb. ezekre számíthatsz, ha ilyesmit csinálsz. minél több féle helyről származó tartalmat keversz egy videóba, annál nagyobb az esélye, hogy talál köztük olyat a rendszer, aminek a tulajdonosa törlést kért és ezért törlik a videódat is.
különösen ilyen lehet a videó alá tett zene, amit szintén vagy némíthatnak, törölhetnek, vagy felszólítanak a cseréjére.
viszont elég sok ilyen zenés videó van fent a neten, szóval azért van rá remény, hogy hagyni fogják. arra figyelj nagyon, hogy ha törlik a videót és copyright strike-ot kapsz érte, akkor utána óvatos legyél hasonló feltöltésekkel, nehogy töröljék a csatornádat!
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!