Kezdőoldal » Számítástechnika » Internet » Ha felrakok youtubera egy...

Ha felrakok youtubera egy filmjelenetet (2-3 perc) akkor az törvényellenes?

Figyelt kérdés
Kell hozzá a film csinálójának engedélye? Ha nem akkor ezen a videón egyébként megjelenhetnek hirdetések? Szóval be van kapcsolva a bevételszerzés akkor is ha az a videó nem az én munkám?

2020. júl. 20. 07:40
 1/6 anonim ***** válasza:
80%
Jó eséllyel már a feltöltés után egyből tiltja is a youtube.
2020. júl. 20. 08:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:

Ámbár érvényes a "Méltányos használat" elve, de ez egyedi elbírálás alá esik - befolyásolja a "felhasználás célja és jellege, beleértve azt is, hogy a felhasználás kereskedelmi jellegű-e, vagy nonprofit oktatási célt szolgál-e" (szóval ha a célja a bevételszerzés, akkor kevésbé engedik meg, mintha nonprofit, oktatási céllal teszed mindezt), a "jogvédett mű jellege", a "felhasznált rész nagysága".


Bővebben erről:

* [link]


Jogszabályi háttér:

* Kis hazánkban: [link] - lásd a IV. fejezetet - főként a 34. §-t.

* Az USA-ban: [link]

2020. júl. 20. 10:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 A kérdező kommentje:
A #2-nek köszönöm a részletes infókat
2020. júl. 20. 10:56
 4/6 anonim ***** válasza:

a YouTube automatikus tartalom azonosító rendszert használ. az algoritmus felismeri, ha a videód egyezik a tulajdonosok által bejelentett tartalmakkal.

attól függően, hogy a jogtulajdonos mit állított be, vagy azonnal törli a rendszer a videódat, vagy csak a hangját veszi le, ha csak zenével talál egyezést (ez a legnagyobb szívás, mert ezért kapsz egy strike-ot is, amiből negyed/fél éven belül 3-ért törlik a csatornádat is)

amennyiben ez a jogtulajdonos beállítása, azt is megtehetik, hogy nem kapsz strike-ot, sőt kinthagyják a videódat, de a reklámokat bekapcsolják rajta (függetlenül attól, hogy te már reklámozhatsz-e vagy sem) és a reklámbevételt a jogtulajdonos kapja, nem te. de olyan beállítás is lehetséges, hogy csak a statisztikai adatokat osztják meg a jogtulajdonossal és amúgy békén hagynak. attól is függ, hogy melyik filmstúdió és mennyire vaskalaposak.


a #2-es által a Google fordítás nyomán emlegetett "méltányos használat"-ra a magyar szaknyelv a szabad felhasználás kifejezést használja. ez amerikában jóval szabadabb, mint Magyarországon. nálunk például a karikatúrára vonatkozó szabad felhasználási kivétel egyáltalán nincs benne a szerzőjogi törvényben, ezért a bíróság sem veszi figyelembe - pont nemrég cikkeztek egy ilyen magyar perről.


a közfelfogás, hogy ha csak felhasználod a másik tartalmát, akkor jó eséllyel törlik. ha valami saját értéket, véleményt hozzá is teszel, újat alkotsz belőle, azt nagyobb eséllyel fogják hagyni. pl. ezért sem tiltják le a sok filmajánló, filmkritika csatornát. az önálló filmjelenetek már nehezebb kérdés. pl. ha csak 1-1 jelenetet töltesz fel 1-1 filmből, azt lehet, hogy fenthagyják (ezért van sok ilyen). viszont ha jelenetenként az egész filmet feltöltöd, azt letörlik általában - itt is vannak kivételek, de előbb-utóbb ezek is el szoktak tűnni...


nekem is van fent 1-2 filmből 1-2 percnyi jelenet. rögtön jelezték is, hogy a ContentID rendszer felismerte, a jogtulajdonoshoz bekötötték, de nem törlik le.

viszont ismerek olyat, akinek egy hosszabb, véleménykifejtős filmkritikáját egy másik filmből származó 10 másodperces filmjelenet miatt törölték.

2020. júl. 26. 19:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 anonim ***** válasza:
Vannak, akik teljes filmeket töltenek fel, és csak évekkel később tiltja le a YT, de van, amit már vagy 8 éve feltöltöttek, és a mai napig kint van. Tehát kiszámíthatatlan a rendszer.
2020. aug. 5. 08:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 anonim ***** válasza:

a későbbi letiltásra az a magyarázat, hogy két (és fél) módon értesül a YouTube a feltöltött videók jogvédettségéről:


az elsődleges az automatikus rendszer egyezést talál a jogtulajdonosok által bejelentett tartalmakkal.

viszont, ha nincs bejelentve egy tartalom (pl. régebbi filmek, zenék), akkor nincs mivel egyezést találnia.

ha pedig minőség, torzítás, egyéb módosítás miatt jelentős eltérés van a mintához képest, akkor sem biztos, hogy felismeri az egyezést.

ellenben az algoritmus folyamatosan fejlődik és a régebbi anyagokat is egyre több jogtulajdonos (filmstúdiók, zenekiadók) töltik fel visszamenőleg is.


a másik mód, hogy emberek jelentik, hogy egy tartalom jogvédett lehet, mert az automata nem ismerte fel.

2020. aug. 7. 10:23
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!