Kezdőoldal » Számítástechnika » Internet » Régi képeket főleg 1990 es...

Régi képeket főleg 1990 es képet, amik sok helyen fent vannak, meglehet osztani a saját oldalamon (blogoldalon)?

Figyelt kérdés

Szóval visszaélés jelentése ma már minden csoportban alap, rengeteg a becsületes díszpolgár, ezért is kérdezem ezt olyantól aki osztott már meg ilyet, vagy esetleg az ismerősötök, mielőtt kiraknám! :D


Nyílván nem családi képeket raknék ki, hanem pl Marilyn Monroe ról, vagy 1900 as évek eleji fotós, művész képeket, stb..


Szóval ugymond "nagyobb" képeket ékelnék be bizonyos bejegyzéseimbe! :)


Hogyan lehet ezeket "békésen" megosztani?



2020. jan. 5. 13:13
 1/9 A kérdező kommentje:

Ja, valahogy kimaradt az "előtti" szó! :)


Szóval 1990 es ELŐTTI! :)

2020. jan. 5. 13:16
 2/9 anonim ***** válasza:
28%
Úgy lehet békésen megosztani, hogy engedélyt kérsz a képek jogtulajdonosától.
2020. jan. 5. 13:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 Dongaben ***** válasza:
57%
Ahol nincs külön odaírva, hogy jogvédett kép, azt simán megoszthatod. Mondja meg bárki, hogy azt nem te fényképezted le, akár egy könyv lapjáról is, ami után már fizettek jogdíjat...
2020. jan. 5. 14:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 A kérdező kommentje:

Köszönöm!


Első, igen, csak elég nehéz megtudni mondjuk egy random 1926 os kisgyerek képről, amit láttam már lét helyen is, hogy ki a tulajdonosa..

2020. jan. 5. 15:02
 5/9 anonim ***** válasza:
77%

Ha már rengeteg helyen kint van a kép akkor nem volna egyszerűbb linkelni?

Html-be beilleszthető úgy a kép linkje hogy képként jelenjen meg ne linkként..

2020. jan. 5. 15:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 A kérdező kommentje:

Főleg Facebook csoportokból szeretnék képeket felhasználi, így ezért nem jutott eszembe a html, de jó ötlet, ha kint rákeresek, és betűzöm htmlbe! :)


Köszi! :)

2020. jan. 5. 15:27
 7/9 Dongaben ***** válasza:
77%
Ez utóbbi ötlet valóban jó. Annyi hátulütője lehet, hogy aki nem tagja annak a bizonyos csoportnak, ahol a kép van, az nem fogja tudni megnyitni a linket.
2020. jan. 5. 16:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 A kérdező kommentje:
Igen, azért is írtam hogy megkeresem kint a képet! :)
2020. jan. 5. 17:23
 9/9 anonim ***** válasza:

jogilag helytálló választ egyedül #2-es írt. a jogtulajdonost nem kell érdekelnie, hogy neked nehéz-e megtalálnod a tulajdonost. attól még övé a kép és jogvédelem alatt áll akkor is, ha te nem tudsz róla. a népszerű tévhittel ellentétben a jogvédelmével nem kell jelölni. minden szellemi alkotás automatikusan jogvédelemmel bír a megalkotástól fogva. ahol feltűntetik, az csak tájékoztat erről, de ahol nincs feltűntetve, az nem jelenti azt, hogy nincs jogvédelem.

a szerzői jogvédelem a szerző halálát köverő 70 év után jár le, szóval a 100 éven belül készült alkotások zöme jogvédett és a jogtulajdonos reklamálhat, ha az engedélye nélkül használod a képét.


hogy mennyi a valószínűsége, hogy fog is reklamálni érte valaki, az már egy másik kérdés. lehet, hogy soha nem szól érte senki. de az is lehet, hogy bajod lesz belőle. vannak cégek, akik aktívan keresik és jelenthetik az engedély nélkül használt képeket. persze ők sem egy kis ismeretlen bloggal fogják kezdeni a kekeckedést, hanem ahonnan komolyabb pénzt remélhetnek. de sosem lehet tudni.


ha egy könyvben levő képet fényképezel le az ugyanúgy az eredeti fotó készítőjének képe marad, nem lesz a tiéd attól, hogy lefényképezed és annak a képnek a használata is ugyanúgy jogsértés.

ahhoz hogy egy másik mű felhasználásával új mű szülessen, szükség van az eredeti mű készítőjének engedélyére.


az sem teszi jogszerűvé egy kép használatát, hogy odaírod, hogy ki készítette. ez nem ellenszolgáltatás, hanem a korrektség minimális szintje, hiszen egy Shakespeare idézethez is odaírod, hogy tőle idézel, pedig már több mint 100 éve meghalt, így a jogvédelem lejárt és esélye se lenne beperelni érte ha nem teszed. főleg mert idézni szabad a szerzőjogi törvény szerint, csak fotókra ez egyáltalán nem értelmezhető. fotót vagy egészben használsz, amihez felhasználási engedély kell, vagy egy részletét használod, amihez átdolgozása engedély kell.


illetve az, hogy esetleg te nem tudod, hogy egy képet ki készített, még nem jelenti azt, hogy senki sem tudja. valószínűleg egy rakás fotótörténeti klasszikus kép létezik, amiket te nem ismersz, de egy csomóan igen. Google képnkeresője egyébként elég sok kép eredetijét képes megtalálni, bár mivel sokan nem írják oda, sajnos egyre nehezebb a készítőt kideríteni.


ha biztosra akarsz menni, akkor érdemes olyan forrásból letölteni a képet, ahol hivatalosan engedélyezik a képek letöltését, felhasználását. ilyen például a Wikipédia, vagy a Fortepan, illetve számos másik Creative Commons licenc alatt működő képarchívum - bár garancia arra sincs, hogy ezek mind tényleg legálisan letölthető képeket biztosítanak. hiszen ezekbe te feltölthetnél képeket és ha te valaki más képét töltöd fel (amihez nem lenne jogod), akkor te egy hamis engedélyt adnál a feltöltéseddel - volt is ebből botrány nemrég az Opera plakátja kapcsán...

2020. jan. 6. 10:32
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!