Érdemes-e külföldről laptopot vásárolni (szállítási költség, garancia, billentyűzetkiosztás)?
Új laptopot szeretnénk vásárolni, de az elképzelt specifikációnknak sajnos egyetlen hazánkban kapható laptop sem felel meg (zajtalan működés passzív hűtéssel, IPS LED kijelző, legalább 8 GB memória támogatása, SSD támogatása, max 250e HUF).
Ezért aztán fölvetődött bennünk, hogy akkor esetleg külföldi webshopból szereznénk be a hőn áhított új családi laptopunkat. Ilyesmit még sosem rendeltünk meg külföldi üzletből, így aztán fogalmunk sincs milyen hátulütői lehetnek a tranzakciónak.
Elsősorban a nem magyar billentyűzetkiosztás az, ami talán zavaró lenne a normál müködés mellett a hétköznapokban. Ezen azonban lehetne segíteni egy magyar nyelvű billentyűzet csatlakoztatásával az USB portra, vagy akár BlueTooth-on keresztül. Ami végülis kellemetlenséggel járhat, hiszen csak otthoni körülmények között mergvalósítható, és pl utazás közben már kevésbé, ezért csak egy áthidaló megoldás. Abban ugyancsak nem vagyunk képben, hogy vajon a laptop billentyűzetét ki lehet-e esetleg cseréltetni idehaza egy szervízben magyar kiosztásúra?
A másik dolog, ami aggodalomra adhat okot, a garancia vagy pixelgarancia érvényesítése az esetleges meghibásodás esetén. Sajnos nincs ebben sem tapasztalatunk, hogyan lehet ezt külföldről, de Európai Úniós országból (Dánia, Németország, Norvégia) behozott készülékre igénybe venni.
Tulajdonképpen ezeket néztük volna ki magunknak, mert teljesítik a megadott követelményeket:
A harmadik pedig a szállítási költség volna, ami lehet hogy a laptop árához viszonyítva túlontúl magas és emiatt talán nem is éri meg külföldről megvásárolni, vagy ha pl nem is szállítanak Magyarországra.
Igaz, hogy passzív hűtásüek, de cserében sebességben egy 90ezres laptop szintjét hozzák.
Egyik országból sem szabad ilyeneket vásárolni, amiben Celeron/Pentium NXXXX (itt az Xek valamilyen számot jelölnek) processzor van, mert van, amelyik egy több, mint 10 éves Core 2 Duo sebességét sem éri el:
Nagyon rosszak az árukhoz képest, kb a 90ezres laptopok tudnak ennyit, azokba is szerelhetsz utólag ssd-t.
Én ilyet vettem és nagyon jó.
AcerShop-pal már hónapokkal ezelőtt fölvettük a kapcsolatot, ám mint írják, nem kívánják Magyarországon forgalmazni a 8GB RAM-mal fölszerelt változatokat :/
Úgy véljük, hogy nekünk az Intel Atom és a Pentium/Celeron Dual Core-os processzorok kivételével (N3350, N4000) az átlagos teljesítmény numerikus mérőszámát (CPU PassMark) figyelmbe véve szinte mindegyik processzor (N3450, N4200, N4100, N5000, Core M - M3-7Y30) műveletvégző, beépített grafikus és memória / cache elérési képességei megfelelnének. Ezt a feltevésünket arra alapozzuk, hogy a jelenlegi PC-nk PassMark-ban kifejezett teljesítménye 228 egységnek felel meg, míg a felsoroltak közül a legszerényebb teljesítményű N3450-nak is a PassMark értéke 1852 ( [link] ami 8x-os teljesítménynövekedést jelent csak a CPU képességeire alapozva, és akkor még nem is beszéltünk az integrált grafikus chip (Intel HD 500, 600, 620) nyújtotta előnyökről a jelenlegi Geforce MX440 64MB AGP kőkorszaki videókártyánkhoz képest...
Teljesen érthetőek a felhozott érvek, miszerint minél inkább az igényeknek megfelelő eszközt szeretnének a pénzükért kapni. Viszont nem elhanyagolható tényező az ár/érték arány, ami a belinkelt külföldön forgalmazott laptopoknál szerintem igen alacsony. Az utoljára belinkelt Acer Swift 1 nagyobbik testvére kapható itthon is, lényegesen jobb felszereltséggel, kb 30 ezer forinttal drágábban (link: [link]
A pontokat tekintve összességében a jelenlegi eredményüknél 20x jobb teljesítményt képvisel a benne levő processzor, és a kinézett laptopnál is kétszer erősebb ( [link] Szintén IPS kijelzővel rendelkezik és 256GB SSD háttértárral. Az egyetlen problémát a windows operációs rendszer jelentheti, de kapható a laptopnak olyan változata, amiben az operációs rendszer is benne van, de ezt akár utólag is fel lehet telepíteni.
Az egyetlen álláspont, amivel nem tudok egyetérteni az a passzív hűtés fontossága. Bizonyára a jelenlegi számítógép nagy hangereje miatt szeretnének inkább egy ventillátor nélküli eszközt beszerezni, viszont a mai laptopok hűtése egyáltalán nem hangos, sőt. Jómagam egy nagy teljesítményű laptopot használok, nem irodai célú munkára, és még így sem hangosabb a ventillátora a suttogás hangerejénél, amikor teljesítményigényes programokat használok. Az általam linkelt eszköz viszont egy ultrabook, amit pont azért választanak, mert halk, gyors és hosszú üzemideje van, ami egy laptopnál nem utolsó szempont. Ha csupán a zajtól akarják megkímélni magukat, amit egy ventillátoros laptop adna ki magából, akkor ne tegyék és válasszák bátran a Swift 3-at, sokkal nagyobb teljesítményt nyújt, az arányokat mérve csekély extra ráfordításért cserébe. Ha más oka is van a passzív hűtés előnyben részesítésének, akkor vegyék semmisnek előző soraimat.
****************************************************
A fentiek csupán személyes tapasztalatokon alapuló vélemények, nem kötelező megfogadni őket, de érdemes elgondolkdni ezeken szerintem.
A kérdésekre válaszolva pedig nem tartom valószínűnek, hogy cserélnének billentyűzetet a laptopban, de persze matricát lehet rá kapni, ez egy párszáz forintos tétel.
A garancia érvényesítése nem ütközhet jogi akadályokba, sokkal inkább a szállítás lesz a problémás a forgalmazóig. A többletár miatt pedig szerintem végképp nem érdemes külföldről rendelni, az eszköz alapára is magasabb, szállítási költséggel együtt pedig már a feljebb linkelt eszköz áránál is magasabb lehet.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!