Melyik szervert vennétek és miért?
Egyforma árban vannak, ezek teljesen elég nekünk:
1.) Fujitsu PRIMERGY TX1310 M3
2.) Dell PowerEdge T30
3.) Lenovo ThinkServer TS150
4.) HP ProLiant VM 10 Gen9
(Most HPE Gen 10 van, de nem vagyunk elégedettek vele)
Ki vesz ma már szervert?
Elmúltak már 2000-es évek.
Felhő azt szevasz.
Előzőnek:
- Saját szerver hosszú távon olcsóbb adott felhasználói számnál, nem is kicsivel, kb fele annyiba (se) kerül.
Az Office-t nincs már értelme cserélgetni legújabbra - nem tud semmivel sem többet az újabb amit kihasználna egy átlag user. Így egyszer megvásárolom, felrakom és használom - a felhőben havidíjat fizetek ami 2 éven belül megéri, aztán ráfizetés lesz a sajáthoz képest.
A Remote desktop szintén, egyszer megveszem a licenceket és használom - 2 év múlva visszajön a felhő ára és utána már egyre olcsóbb és olcsóbb lesz a saját szerver.
A fájl szerver dettó.
A biztonság is valódi nem csak látszat - itt hiába foglalnának le gépeket sose fejtenék vissza őket, sz..t se ér semmilyen hatóság semmilyen papírral :) És nem éri el csak akinek ahonnan megengedem. És elég sok incidens is volt már felhő technológiánál...
Persze magáncélra otthonra felesleges saját szerver, egy usernek a felhő, ha nem olyan nagy gond a biztonság akkor jobban megéri.
A kérdésre:
Én IBM-eket használok, de a Dellt választanám ezek közül a szerviz minősége miatt.
Nálunk vagy 70 Dell gép van, ugyan csak kliens gépek de még egy sem hibásodott meg belőlük 2014 óta...
Dehogy olcsóbb a saját szerver.
Persze, akkor igen, ha álomvilágban élsz, és feltételezed, hogy soha nem lesz semmi gond a szerverrel és soha nem lesz szükség erőforrás növelésre.
Csakhogy ez a valóságban sosem így van.
Merthogy a felhőben az erőforrás növelés két kattintás, a saját szerveredet meg cserélheted kompletten.
Aztán a felhőben kapsz mondjuk 99%-os rendelkezésre állást, sokszoros redundanciával, rendszeres biztonsági mentésekkel.
A saját szervernél meg az asszony benyomja egyszerre a mikrót meg a porszívót, lecsapja a biztosítékot aztán mindjárt nem is elérhető a szerver...
Vagy megnyekken a merevlemez és minden adatod elveszik, satöbbi, satöbbi...
:)
A saját szervereim 100% redundanciával működnek, a 99% "halálos bűn" saját szervernél szerény véleményem szerint. Ami elromolhat az a scsi-hdd mert kopik, de ezt előre tudom és cserélem mire előjönne bármi hiba ebből kifolyólag.
Az erőforrás növelés pedig szintén 2 kattintás, manapság virtualizálva használjuk ezeket, nem egy szerver - egy vas alapon mint a kőkorszakban :)
Van a fizikai szerverben pl. 96 Gb. memória, a virtuális szervernél 1 kattintással eldöntöm mennyit adok belőle egy-egy szervernek.
Bővíteni megint nem nagy dolog fizikailag sem, bár én sok értelmét nem látom mert a procik nem fejlődnek szerintem manapság annyit, hogy nem játékra használt szervernél észre lehessen venni hogy ideiek vagy 4 évesek vannak benne.
A lényeg hogy tervezéskor nem a szükségest, hanem a bővítettet kell bekalkulálni és vásárolni. Nálam a max. proci terhelés kb. 30% volt 2014 óta. Van benne tartalék bőven. Egy cég ahol nem loloznak egyszerűen nem használ annyit amennyit olcsón össze lehet rakni. A szoftverek sokkal drágábbak manapság mint a vasak, az a sokkal nagyobb költség.
Memóriából megint túl van méretezve, a felét sem használom ki - de egy havi bérlet árából terrabájtokat lehetne belepakolni ha szükséges lenne amúgy :)
Raid 5 vagy 6 lesz, a szerver EU projektből lesz véve, tehát ingyen és a net is. Felhőt pedig fizetni kellene havonta, ha használom, ha nem.
Fujitsu-t vettünk, regisztrálva az oldalukon örökös garanciát kaptunk a nem mozgó alkatrészekre, nagyon biztosak magukban :)
Köszi nektek a tippeket
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!