Mi az a cache? Mi a jelentősége egy cpu-nál? Persze olvasom a wikipediat, de egyáltalán nem értem.
Számít pl az, hogy l2 cache vagy l3 cache-ről beszélünk? Össze lehet adni a kettőt vagy többet?
Amit nézegettem procik, azokban 3+8 mb vagy 8+8mb van. De láttam olyat is, hogy 8+3. Melyik a jobb?
A wiki azt írja, hogy a cache az átmeneti információ tároló. De én meg úgy tudom, hogy a ram, ami legalább 8gb szokott lenni, hogy az az átmeneti információ tároló.
Olvasgatok a rom-ról is, az meg azt írja, hogy az csak olvasható memória. Ami rá kerül, azt nem lehet letörölni. Akkor meg mi értelme van? Akkor ezt azt jelenti, hogy a sima ram az írható-olvasható. A hdd meg pont ez, írható, olvasható, törölhető. Ennyi erővel a hdd is egy ram, nem értem.
Jó lenne tisztázgatni a fogalmakat.
Oké, sokféleképpen tárolhatunk adatot, mágnesesen, szilícium alapon vagy optikailag. Optikai megoldás a CD.
A számítógép az adatokat, mint például programokat(tehát utasításokat) és a hozzájuk tartozó egyéb 'dolgokat' (például képeket vagy geometriákat) a winchesteren tárol, természetesen ezekhez te is teljesen hozzáférsz, te is tárolsz adatokat a vinyódon, partícionálhatod, mappákat hozhatsz létre, egyszóval egész faintos.
Az alaplapon van egy bizonyos firmware ami a legalapabb program, technikailag az operációs rendszer és a számítógép közötti kapcsolatot biztosítja (nagyon fontos felfognod, hogy hiába van a software a hardverben a kettő olyan távol áll egymáshoz, hogy kernellel kell őket összefogni), na ezt a firmware-t hívjuk BIOS-nak, ő ellenőrzi, hogy minden megfelelően működik-e, valamint lehetőséget ad rá, hogy a hardvereket személyre szabhassuk, tehát a procinak az órajelét változtassuk, belenyúljunk a ramok késleltetésébe, az USB portokat engedélyezhessük meg ilyenek. Ez a firmware lakik a ROM-ban, (a rom jellegéből fogva habár READ only mamár olyan változatot használnak ami párszor újraírható, hiszen a BIOS-okat is módosítják, javítgatják, tesznek bele új funkciókat etc. etc.) és fenttartanak neki egy bármikor írható és olvasható memóriát, ahol az általunk egyénileg módosított adatokat tárolja.
A HDD-k fizikailag tárolják az adatot egy mágnestányéron, ezért sebességük elég kötött, a hozzájuk kitalált csatlakoztató felület is megzabolázza őket, ezért van kitalálva a RAM, a RAM egy olyan memória ami közvetlen elérésű, és bizonyos időközönként frissítésre szorul, egy modul órajele jelzi, hogy egy másodpercen belül hányszor frissül, és ezekben a ciklusokban írhatjuk újra. Tehát ha a számítógépen elindítasz egy programot, akkor az a legfontosabb dolgaival bemásolódik a RAM-ba, hogy a processzor dolga ezután jóval könnyebb legyen (rátesz még egy lapáttal, hogy a RAM centikre van a procitól, míg egy vinyóhoz akár fél méteres kábel vezet.)
Ezután a lefutni akaró program felül az alaplapi buszra, (igen így hívják) és elutazik a processzorhoz, aki foglalkozik vele, a részmunkadarabokat a proci a saját cache-ében tárolja nagyjából az órajelek közötti tízezred másodpercekig, és végül az elkészült művelet visszaül a buszra és felülírja az előző változatát a ramban, ha pedig mentesz (megnyomod a CTRL+S) gombot akkor a vinyóra is eltárolódik, persze ilyenkor megkérdi a windows, hogy hova tegye.
Röviden ennyi, remélem segítettem.
Igen, így már vágom! Köszi!
És akkor az l2 meg l3 cache között mi a különbség? Miért van kettészedve? Miért van úgy, hogy az egyikben van 1-2-3mb, a másikban meg 8-10 is akár?
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!