Ehhez mit szóltok?
Itt van ez a teszt. Az érdekessége most nem is az, hogy az AMD Wraight Cooler lenyomott egy Thermalright Macho Rev. B típusú hűtőt (bár az is fura), hanem a vrm melegedése és az, hogy a legdrágább toronyhűtők sem fordítanak rá figyelmet.
Ebben a tesztben pedig egy vrm hűtőbordával ellátott lap volt és a procit sem húzták!
(10 fokkal magasabb különbség kondiknál felezi, 20 fok negyedeli az élettartamot)
Ennyire semmit sem érnek a drága lapokon a szép hűtőbordák? Ez nem csak AMD probléma, hiszen egy húzott i5/i7 többet is fogyaszt, mint egy Stock FX8370.
Érdemes akkor egyáltalán a toronyhűtőket ajánlani? Minél nagyobb, annál inkább lefogja az alatta lévő terület légáramlását.
A CPU felé fújó (LP) hűtők ebből a szempontból sokkal jobbak, vagy a vízhűtések, amiknél teljesen szabadon marad a proci és környéke így az áramló levegő tudja hűteni.
Semmi vitát nem szeretnék generálni, mindössze megbeszélni, ki hogy gondolja.
A Stock cooler se tart örökké, szóval előbb utóbb venni kell valamit, vagy ha nem akarod nyáron a 70fokot a procinak játék alatt, vagy hangosodik.
CPU hőfokot néztem csak mindig, aminél egy LC-CC-95 hűtő sokkal jobb eredményt produkált a gyárinál és csak 3k, csendesebben. De akkor lehet át kell itt értékelni a dolgokat, ha minden tényezőt figyelembe veszünk, akkor egy Arctic Freezer 11 LP hűtő sokkal jobb választás pl., ami szintén nem sok, csak 4k.
Extrém felhasználás egy Prime95 teszt az igaz, de itt a lényeg, hogy egy játék alatt se 60 fok lenne a vrm szerintem.
A kondikat meg a drága lapokon 105C-on hitelesítik pl. 10-12ezer órára. Hát egy tuningolt procinál akkor a kondi lehet 125 fokos is simán terhelésen, akkor nem 10-12ezer óra lesz az élettartam, hanem csak 2,5-3ezer óra, ami 0-24-ben számolva 110-125 nap. Persze ettől többet bírnak, hiszen ezek a garantált adatok, akár a dupláját is kibírhatja azonos körülmények között. Meg persze gondolom nem futtat mindenki Prime tesztet a nap 24 órájában meg nem is játszik, meg nem mindenki tuningol, de azért itt elég durva számokról beszélünk. A gariidőt ki fogja bírni, de még egy indok az extrém tuning ellen.
Ugyanez a helyzet a VGA-val is megvan, ha gyenge a vrm hűtés.
Alapból csak a ramot fogja le a nagy toronyhűtő, aminek többnyire nincs szüksége hűtésre. A vrm pedig az extrásabb alaplapokban amúgy is shield alatt van. Erre a legjobb példa az Asus Tuf széria
A vrm minél fejlettebb, annál jobb a hatásfoka, azaz egy sokfázisú alaplap minőségi kondenzátorokkal minimális hőt fog termelni, ahol a passzív hűtésnek elégnek kellene lennie. De ami még nagyon melegszik, az a chipset és úgy oldják meg nagyobb lapokban, hogy rézcsővel összekötik a két részt.
Egyébként nem mindig rossz a toronyhűtő, főleg akkor, ha sokkal nagyobb hőt kell elvezetnie. Lowprofile hűtők ezért nincsenek high-end részlegben, mert a forró levegőt a vrmre fújná. Akkor inkább legyen légáramlás nélkül, de jobb környezeti hőmérséklet mellett.
A wraith cooler pedig senki nem tagadta, tényleg jó hűtő.
Az első egy 80k-s Z170 lap, olyat azért nem sokan vesznek. De kétségtelen, hogy itt a kis 4cm hűtővel "hűvösen" tartják a lapot.
Érdekes amit mondtál a vrm hatékonyságáról (mint tápoknál).
Arról tudok, hogy a fejlettebb vrm gyorsabban igazodik az aktuális igényekhez, stabilabb működés, illetve a több fázis miatt jobban eloszlik a hőtermelés egy lapon ezáltal nem melegszik részein annyira, de szerintem nincs a vrm-ek között ilyen észrevehető, hatásfok-beli különbség, a transzformálás miatt (DC-DC).
Javíts ki, ez már számomra túl mély szint.
Nézd meg a tesztben a lamellák hőmérsékletét, azt a kifújt levegő hőmérséklete nem éri el és itt igazából a lényeg, hogy az "álló" felmelegedő levegőt is megmozgatja. Ha 40 fokos levegő okoz légmozgást, az is sokkal jobb, mint a semmi.
A tápegységnél is a legnagyobb energiaveszteség a DC-DC transzformálásnál történik. Nyilván ha jobban érdekel célszerű a villamosmérnökit elvégezni, de az általános megértéséhez nem kell:
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!