Megéri RAID rendszert vásárolni?
Nos elég tapasztalatlan vagyok a témában, ezért is kérném a segítségeteket.
Mi a különbség a NAS és a RAID között? Melyik éri meg jobban és melyik a biztonságosabb adattárolásra? Thunderbolt vagy USB-C esetleg elég az USB3?
Macintosh rendszert használok munkára és számomra fontos az adatok biztonságos tárolása és a gyors adatátvitel.
"Mi a különbség a NAS és a RAID között?"
Kb: Mi a különbség az ajtó és a kilincs között?
NAS: Network attached storage, magyarul hálózati adattároló.
RAID: Redundant array of inexpensive disk, vagyis olcsó lemezek redundáns tömbje.
Nason belül, vagy a pc-den belül is lehet raidet használni.
Az, hogy megéri-e, azt neked kell tudni. Érnek annyit az adataid?
Azt hiszem összekevered a dolgokat. NAS merevlemezeket is rakhatsz RAID-be. És általában RAID-be rakják. A legtöbb mai alaplap támogatja a leggyakrabban használt RAID megoldásokat, ezért annyira nem drága, mint egy Apple termék. :)
NAS = Network-attached storage, magyarul olyan merevlemez, amit arra terveztek, hogy 0-24 fusson és hálózatról tudják azokat az adatokat elérni, amiket azokon tárolnak. Szervereknek gyártják elsősorban, amit a kliensgépek lekérdeznek, de otthoni médiamegosztó rendszerben is használják, például. Ezek megbízhatóbbak, mint egy egyszerű otthonra szánt merevlemez, de általában másfélszer/kétszer annyiba kerülnek.
RAID = Redundant Array of Inexpensive Disks, azaz sok merevlemezt (általában NAS merevlemezt) a nevéből adódóan 'tömbösítenek', egymáshoz csapnak és készítenek belőlük egy nagy virtuális lemezt. Több megoldás van, a legnépszerűbbek otthonra az a RAID0, RAID1 és RAID5. Illetve ezeknek a kombinációja (pl RAID50 vagy RAID10 stb). Ezeket a legtöbb mai alaplap támogatja.
RAID0: Minimum 2 lemezre van szükséged hozzá és párhuzamosan írsz a virtuális lemezre. Azaz egy file egyik felét az egyik lemezre, a másik felét a másik lemezre írod. Előnye, hogy így elméletben megtöbbszörözöd az írási/olvasási sebességet, attól függően hogy hány lemezt fűzöl össze. Ha kettőt akkor megkétszerezed, ha százat akkor százszorozod. Hátránya, hogy megbízhatatlanabb lesz, mert ha az egyik lemez tönkremegy, akkor gyakorlatilag teljesen mindegy, hogy még ép a többi lemez, de azok csak fájlrészeket fog tartalmazni, amik önmagukban értelmezhetetlenek.
RAID1: Minimum 2 lemezre van szükséged hozzá és minden lemezre ugyanazt írod. Ez gyakorlatilag felfogható egy valós idejű backupnak is. Az előnye, hogy megbízhatóbb lesz, ugyanis hiába megy tönkre az egyik, szinte semmi esély nincs rá, hogy a másik lemez is ugyanabban az időben hal meg, ezért könnyen cserélhető a hibás lemez adatveszteség nélkül. Hátránya nyilvánvaló, hiába raksz bele több lemezt, a virtuális lemez mérete ugyanúgy kicsi lesz, azaz minimum feleződik a tárhely (Merevlemezek számától függetlenül >csak 1 lemez< kapacitását fogod látni). Persze ezt csak 2 lemez esetén szoktuk használni mert több lemez esetén inkább a következőt használjuk:
RAID5: Minimum 3 lemezre van szükséged, ez a RAID1 továbbfejlesztése, mert kap hozzá egy paritáslemezt és azt rotálva összekeveri. A lényeg, hogy ugyanolyan előnyökkel és hátrányokkal jár, mint a RAID1, csak sokkal alacsonyabb a kapacitásveszteség (Merevlemezek számától függetlenül >1 kivételével< az összes lemez kapacitása összeadódik).
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!