Áramkimaradás árt a gepnek?
Ok de a sima leallitas az logikai muvelet, lementi a fileokat, bezar mindent etc.
Fizikailag pont az tortenik ha kikapcsol mintha aramszunet lenne, lementi a fileokat majd aramszunet lesz
Különbséget kell tennünk a gép, azaz a hardver, és a rendszer között. A hardver az áramingadozásokra érzékeny, és ha az áramkimaradás villanásnyi áramingadozásokkal van tarkítva, akkor esetleg árthat valaminek. Nem tudom, hogy a tápegységeknél van-e valami olyan ütemezett leállási műveletsor, ami esetleg a különböző ágakon eltérő időben vagy valami speciális profillal veszi el az áramot, a profi hardverműszerészek talán tudnak ilyenről. De egy áramszünettől szerintem ritkán sérül meg alkatrész.
A rendszer már más. Az áramszünet félbeszakíthatja a merevlemezre írást, emiatt megtörténhet, hogy egy szektor a tartalmát sérültnek jelenti a legközelebbi ellenőrzéskor. Ez a sérültség a szektor legközelebbi írásakor elmúlik. Az operációs rendszer és a futó alkalmazások is sokszor nyitva tartanak írásra pár fájlt. Ha egy ilyen fájl írása nem fejeződött be, mert a gép hirtelen leállt, akkor a fájlokban hibás adatok lehetnek, valamint a lemez katalógusában a fájl szabályos lezárásával együtt járó adminisztráció is elmarad.
A fájlok írásakor a rendszer az adatokat pufferelni is szokta, ami azt jelenti, hogy a RAM-ban tárolja a kiírandó adatokat addig, amíg össze nem gyűlik annyi, amennyit már érdemes a lemezegységnek elküldeni, hogy az tárolja azokat. Ennek a pufferelt adatcsomagnak a mérete több dologtól is függhet. Ez a probléma nem csak a merevemezre, hanem a pendrive-ra, memóriakártyára, írás alatt álló DVD-re is igaz.
És persze a használt alkalmazás is létrehozhat olyan adatokat, amelyeknek a fájlokba mentése az áramkimaradás miatt nem történt meg. Elveszítjük így az éppen írt levelet, szerkesztett képet, kijavított ügyfélkartont, stb.
Az első probléma, a hardver sérülése kivételével minden egyéb egyformán érvényes áramkimaradásra, rendszerlefagyásra, hardveres resetre.
"De egy áramszünettől szerintem ritkán sérül meg alkatrész."
Ez a kiváló összegzés (bár ugyanezt megtette #1 is már). Az Alkotó (Építész?) ezt statisztikai alapon már bebizonyította, néha egy apró izmot megrántott a kubikos karjában, és így a csákány a kábelbe csapott, vagy vörös ködöt bocsátott egy pillanatra a kamionsofőr szeme elé, a kamion meg kiütötte a sarki oszlopot, stb. Így aztán tudjuk, hogy áramszünetkor néha meghibásodnak számítógépek. Nem sűrűn, de a jelenség nem múlik végleg. Valamikor 15 éve érdekelt a dolog jobban, akkor sokat búvárkodtam a neten, szervizesek egyöntetű véleménye volt, hogy a gyengébb tápok nem szeretik a kényszermegvonást.
Sajnos, a statisztika, hogy ilyen ritkán fordul elő, nem vigasztal akkor, ha holnap az enyém megy tönkre. :) Kényszeresen kell archiválni mindent több példányban. :) A gépet meg remélhetőleg kifizeti a háztartási biztosítás. Az áramszolgáltató nem. :) Benne van a szolgáltatás minőségét tekintve alapnak vett szabványban, hogy bizony, áramszünet néha előfordul.
nekem az a fura, hogy a kikapcsolás ugyanaz hogy kihuzod a telefon töltőjét..
Ha megnézel egy tápegység kapcsolási rajzát akkor láthatod, hogy gyakorlatilag kikapcsoláskor megszünteti az áramellátást, pont ugy, mintha kihuznád a konnektorból.
Egy kis része marad bekapcsolva az atx szabvány szerint ami a standby állapotot biztosítsa, de míg nem volt atx szabvány sima kattanós kapcsolóval volt megolda a kikapcsolás és működtek a gépek.
Szóval egyszerűen teljesen ugyanaz ha kikapcsolod mintha az áramból kihúzod vagy áramszünet.. Pont ugyanaz játszódik le benne..
A szoftveres része más, azt már itt más emberke leírta, az rendben is van, de hardveresen gyakorlatilag teljesen mindegy.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!