Kezdőoldal » Számítástechnika » Hardverek » Az optikai meghajtó játssza...

Az optikai meghajtó játssza le a PC-s játékokat?

Figyelt kérdés
Ha nem ez akkor mi az ami lejátssza a játékokat és cdket, dvdket?

#optikai-meghajtó
2016. máj. 24. 19:25
 1/5 anonim ***** válasza:
A telepítőt futtatja az optika, nem a játékot. De igen, valószínűleg jó dologra gondolsz.
2016. máj. 24. 19:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 Hominida ***** válasza:

Az optikai meghajtó az optikai adattárolókon (CD, DVD) levő adatok olvasására szolgál, de bizonyos szabályok szerint adatok lemezre írását is végezzük vele. Ez idáig, gondolom, nem új. A kérdésedben a furcsa az, hogy mi "játssza le" a programot. Nos, kivétel nélkül minden programot a processzor "játszik le", egyenként végrehajtva a programban felsorolt utasításokat. Ezek az utasítások egészen apró lépésekre bontva írják le egy vonal meghúzását, egy számítást, az egér egy mozdulatának értékelését, mindent, amit a számítógép csinál.


A Neumann János által lefektetett alapelv szerint a programnak ehhez az operatív memóriában kell lennie, ennek a fő részét képezi a RAM, ami szintén az alaplapon van, bent a gép házában, szoros összeköttetésben a processzorral. A programok túl nagyok ahhoz, hogy a memóriában tároljuk mindet, ezért mindig csak az töltődik be, amelyiknek a végrehajtását kérjük, ennek intézése az operációs rendszer egyik feladata, a felhasználó igénye szerint. A betöltés valamelyik háttértárolóról történik, ez jellemzően a merevlemezegység vagy az azzal egyenértékű SSD, de betöltődhet a memóriába egy program pendrive-ról, memóriakártyáról, CD-ről, DVD-ről, mobil winchesterről, ma ezek az általánosan használt eszközök.


A programok technikailag több részből állnak, és ezek a részek a háttértár különféle mappáiban helyezkednek el. Ahhoz, hogy a program indítható legyen, a programrészeket el kell ezekben helyezni, meg kell teremteni a logikai kapcsolatot a gépre telepített Windows központi elemei és a program részei között, el kell helyezni az indító parancsikont a Start menüben vagy az Asztalon és még rengeteg ide tartozó feladat lenne sorolható. Ez a "beköltözés" az, amit a program telepítésének hívunk. A program a terjesztett, megvásárolható, letölthető formájában még egy összecsomagolt állapotban van, tömörített és összevont alakban van benne tárolva sok programrészlet. A telepítés során ezek a normális állapotúra visszaalakítva kerülnek fel a merevemez mappáiba. Telepítés nélkül a programok nagy része nem is indítható el.


A telepítőcsomag lehet akár egy optikai lemezen is, nekem is sok DVD van tele mindenféle programok telepítőcsomagjaival. Amikor valamelyiket használni akarom, akkor az összecsomagolt állapotból a gépem merevlemezére kell telepítenem, és csak utána lesz indítható. Csak nagyon kevés olyan program van, elsősorban karbantartó programok és néhány nagyon régi, egyszerű program, amelyek közvetlenül a DVD-n tárolt alakjukban indíthatók és használhatók.


Programot DVD-re, még egyszer mondom: merevlemez vagy SSD helyett DVD-re telepíteni nem szokás, technikai okból kimondottan nehéz is. Az viszont nagyon gyakori, hogy a telepített program a DVD-ről tölt be a memóriába egyes további programrészeket. De azok a programrészek ekkor is a memóriába kerülnek ahhoz, hogy a processzor végre tudja hajtani azokat. Az optikai meghajtó csak továbbítja a DVD-n tárolt programokat és adatokat a memóriába.


Régebben azért volt szokás a programok egy részét CD-ről használat közben betölteni, hogy a telepítéskor ne kelljen több száz megabyte-nyi adatot az akkor még csak néhány ezer megabyte méretű merevlemezekre másolni. Ma inkább azért találkozhatunk a működés közben az optikai lemezt használó programmal, mert a gyártók így próbálják megakadályozni azt, hogy a lemezt a boltban meg nem vásároló emberek is használhassák a program egy másolt példányát. A lemezen ilyenkor van egy speciális módon tárolt adatsor, amelynek a lemásolása másik lemezre technikaigényes feladat, és a program ennek beolvasásával ellenőrzi a programpéldány legálisságát.

2016. máj. 24. 23:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 A kérdező kommentje:

Köszi a válaszokat.

Még annyit szeretnék megtudni hogy akkor nyugodtan vehetek 3-4000 Ft között DVD írót?

Ha nem akkor milyet kell vennem hogy játékra is tudjam használni?

2016. máj. 28. 16:33
 4/5 anonim ***** válasza:
Bőven jó, csak minőségi legyen, ne valami noname szr. Amúgy nem is muszáj, ma már mindent le tudsz tölteni (steam, origin).
2016. máj. 28. 17:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 Hominida ***** válasza:

"ma már mindent le tudsz tölteni"


Ó, bárcsak igazad lenne! A legfrissebb, legmenőbb programokat tényleg le lehet tölteni, de ezeknek egy része hibás vagy hiányos release, ráadásul értelmetlen dolog állandóan újra letölteni, ha már a háttértárolást feltalálták. DVD-re kell írni, ami tetszik, aztán csókolom, net nélkül is van számítógépem.


Az optikai meghajtón spórolni nem érdemes, mert a gyenge minőségben megírt lemez olyan, mintha nem is lenne. De 4 ezer körül egy csomó meghajtót látok. Interneten kell vásárolni, akkor van idő otthon kipróbálni, és ha nem látszik megbízhatónak - ez néha a lemezmárkától is függ! -, vissza lehet vinni, keresni lehet másikat.


A tesztekben érdemes néhány lemezt teljes sebességgel írni, színültig, aztán visszaolvastatni, összehasonlítva az eredetivel. De aztán az a jó, ha a megtartani tervezett lemezeknél megmaradunk félsebességnél. DVD-nél 4-6-8x, CD-nél 24x, mondjuk.

2016. máj. 28. 19:28
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!