Mennyi esély van a számítógépem hardver meghibásodására áramszünetekkor?
asus r7 260x
chieftec 500w ctg 500 80p OEM
amd athlon ii x4 860k
western digital 1TB 64mb WD10ezex
asus a58m-k
Azt nem lehet beállítani, hogy ha elmegy az áram, akkor ne kapcsoljon vissza a gép?
Én az elektronikához nem igazán értek, de ilyen panaszok, hogy "a maguk áramszünetétől tönkrement a gépem" rendszeresen felbukkannak, és általában a szervizes sem mondja azt, hogy attól nem lehetett.
Valamikor olvastam is olyanokat javítással foglalkozó szakemberek angol fórumain, hogy igen, a kapcsolóüzemű táp az nem szereti ezt a fajta igénybevételt, de erre bizonyítékom nincs már.
Olyan kicsi szünetmentes, ami még megengedi a kulturált leállást, az 15-nél nem nagyon kerül többe.
> Egy áramszünet esetén a merevlemez szabálytalanul áll le. Ez vezethet a felület sérüléséhez. Jó esetben csak egy-két szektor száll el. Ha valaki szerencsés, akkor megússza a dolgot, de nincs erre garancia. Más nem igen szokott elszállni. Komolyabb munkagépekhez nem véletlenül használnak szünetmentes tápokat.
Atyaúristen mekkora baromságot olvashatunk itt! A merevlemez szabálytalanul áll le... nagyjából igaz, erre még visszatérek.
A felület NEM sérülhet ettől, szó nincs róla, fogalmad nincs miről beszélsz. Hacsak nem az 5MB-os merevlemezekről, ott fordult elő ilyen.
Jó esetben csak egy-két szektor száll el. Ez is úgy tíz-tizenöt éve volt probléma utoljára ld lent.
Szóval arról van szó hogy a *SZOFTVER*, az operációs rendszer a memóriában tartja a változásokat és időnként kiírja azokat. Na ez veszhet el amikor leáll a gép hirtelen. A merevlemeznek semmi baja nem lesz, régi fájlrendszerekkel (amik nem ún. journal rendszerűek, pl. FAT) előfordulhat hogy az egész fájlrendszer vagy egy fájl megsérül. NTFS és hasonló "modern" fájlrendszer esetén ilyen sincs.
Azt érdemes megemlíteni hogy az áramingadozás akár fel akár le valóban megrongálhat elektronikát de attól még head crash nem lesz a merevlemezben...
A BAD SECTOR-OK FAJTÁI
Mielőtt elmélyednénk a témában, le kell szögeznem, hogy kettő fajta bad sector létezik:
● fizikailag hibás szektor:
A fizikailag a lemezen található hibás szektorok kizárólag a mágneses elven működő HDD-n jelentkezhetnek. Ilyenkor a lemez felületén tényleges sérülés, hiba alakul ki.
Ezt leggyakrabban az olvasófej okozta karcolás, „szántás” okozza, ami helytelen leállításkor, hirtelen áramforrás-kiesésből, leejtésből adódhat. Ez a fajta bad sector semmilyen formában sem javítható, az itt tárolt adatok örökre elvesztek.
● logikailag hibás szektor:
A logikai hibából adódó bad sectorok akkor keletkeznek, ha egy program futtatása közben hiba lép fel, „beleáll” az írási-olvasási műveletbe.
Ilyenkor a lemez felületén tényleges hiba nincs, csupán részben vagy teljesen értelmezhetetlen adatot tárolunk bizonyos szektorokon. Ilyen szektorokat felfedezhet a Windows, ha éppen be szeretné azokat olvasni és a hibajavító kódok (ECC) nem egyeznek, ami gyanúra adhat okot.
Az ilyen szektorok javítása lehetséges, ha végigírjuk őket nullával, de a Windows Lemezkarbantartó is tudja az ilyen hibákat javítani.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!