Tápegységeknél mit jelent a 80 plus, bronze, silver, gold minősítés?
Remélem ez segít.
A táp, miközben átalakítja a hálózati áramot(hazánkban 230V AC) a PC számára emészthetővé(pl 12 V DC), hőt termel, ez pedig veszteség. A hatásfok megmutatja mennyi is ez a veszteség. Néhány egyszerű képlet:
felvett energia=leadott hasznos energia+veszteség
felvett energia=leadott hasznos energia/hatásfok
leadott hasznos energia=felvett energia×hatásfok
hatásfok=leadott hasznos energia/felvett energia
hatásfok=100%-veszteség(%-ban, ez 1-nél, azaz 100%-nál mindig kisebb)
A minél magasabb hatásfok elérése miatt a drágább, újabb modellekben találkozhatunk DC-DC átalakítással, ami annyit jelent, hogy a 3,3V és 5V-ot a tápegység által előállított egyenáramú 12V-ból állítják elő, nem a hálózati áramból(hazánkban 230V AC). Azoknál, a tápoknál, amelyek nem alkalmazzák ezt a technológiát, szükség van extra szekunder tekercsekre, ami a hatásfok rovására megy.
A hatásfok 1-nél, azaz 100%-nál mindig kisebb.
A 80 Plus kategorizálás a legelismertebb hatásfok-minősítés. Fokozatai: 80+ Plus, 80+ Bronze, 80+ Silver, 80+ Gold, 80+ Platinum, 80+ Titanium.
Egy 350W-os, 80%-os hatásfokkal
rendelkező táp maximumra terhelve 437,5W-ot vesz fel a konnektorból, de ha csak 220 W-ot kér tőle a géped, akkor ő is csak 275 W-ot kér a konnektortól.
Elmondható, hogy alacsony, nem kellő terhelésnél, rosszabb a hatásfok, mint optimális kihasználtságnál, tehát feleslegesen nagy, túlméretezett, 500+ wattos tápoknál fajlagosan többet fizetsz ugyanannyi energia előállításáért, mintha optimálisan kihasználnál egy kisebb(de minőségi!) tápot.
Egy 350 wattos táp nem attól 350 wattos, hogy annyit vesz fel a hálózatról, hanem attól, hogy igény esetén annyit képes folyamatosan leadni a számítógépnek.
A hatásfok nem keverendő a PFC áramkör által a táp 1-hez közelítő teljesítménytényezőjével.
Forrás: PH
"de ez a gyakorlatban mit jelent? Egy gold mivel jobb mint egy bronze?"
Gyakorlatban azt jelenti, hogy kevesebb lesz a villanyszámlád viszont többet kell fizetni a tápegységért. Így minél nagyobb a tápegység teljesítménye (watt) és minél hosszabb ideig (például 0-24) használod a számítógépet nagy terhelésnél, annál jobban megéri a magasabb hatásfok.
Ha egy átlagos felhasználó vagy átlagos számítógéppel, akkor szinte soha nem kell a hatásfokot figyelembe venni.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!