Azért írtam, hogy drága, mert épp nézegettem az i5 árát. Egyáltalán nem értek az intelhez, szóval meglepődtem, amikor láttam, hogy ez nem egy bizonyos processzor, hanem 4 magos, 3-3.5Ghz-s. Az a "gyártási technoógia", a 22 nm vagy a 14 nm az sokat számít? //árban meglátszik
Akkor egy i5 4 mag 3.2Ghz 22 nm erősebb, mondjuk egy FX 6350 6 mag 3.9Ghz 32 nm?
Illetve még egy kérdés: az intel tuningolhatő annyira, mint az AMD?
Az i5 4 mag 3,2GHz erősebb, mint a 4GHz-es FX-8370 8 maggal (már amennyire azt magnak lehet nevezni). A gyártástechnológia inkább a fogyasztásban nyilvánul meg, ami az Intelnél legalább harmadával kevesebb. Tuningolni pedig csak a nyitott szorzózárasokat lehet, ezek a K jelölésűek.
Ehhez mérten az ár szerintem nem is olyan magas. Az AMD nem szívjóságból "olcsóbb" annyival, amennyivel. Egyszerűen annyival kevesebbet is ér.
Ó'ó :( szegény AMD :( pedig mindig ő volt a kedvencem :( :/
Akkor az intel sokkal jobban megéri?
Illetve egy kérdés, ami már nagyon rég óta érdekel: mi teszi sokkal értékesebbé az intelt az AMD-hez képest?
Először is, a termékei jobbak, gyakorlatilag minden árkategóriában.
Nagyobb teljesítményt kínál: [link]
Ami a fogyasztás függvényében még inkább kiugró: [link]
Vagyis az Intel azonos teljesítményt képes gyakorlatilag fele fogyasztásból biztosítani. Nem minden egyes esetben, vannak feladattípusok, amik feküdnek az AMD-nek, de ott csak szépít a konkurenciához képest. Az előbbi teszt összegzés azt is mutatja, hogy egy 4,7/5,0GHz-re túlhajtot FX kell, hogy stabilan beérje a leggyorsabb i5-ök teljesítményét, viszont oda már a léghűtés kevés, és az annyiért kapható K-s i5-ökben is van még 1GHz-nyi tuningpotenciál.
Másodszor, a jobb termékeket reális áron kínálja Az 55 ezer forint körüli FX-8350 és a 65 ezer forint körüli FX-8370 mellett ott van az i5-4460/6400, illetve az i5-4690/6500. A különbségek elhanyagolhatóak, 1-3 ezer forint, ami egy komplett számítógép esetében eltűnik. Emellett Intel processzor mellé olcsóbb alaplap is elég (Haswell esetében), vagy legfeljebb ugyanannyi (Skylake esetében). Ez i3 esetben is él, bár ott a két fizikai mag és két SMT logikai mag miatt sokkal kiegyensúlyozottabb a verseny. A 6000-es FX-ek esetében itt 3 lebegőpontos és 6 integer egység van, ami tulajdonképpen 3 teljes értékű processzormagot és 6 CMT elvű programszálat eredményez. Vagyis itt a 3 mag valójában mag is, meg nem is. Emiatt a maszatolás miatt egyébként nem rég be is perelték az AMD-t.
Az AMD gyári hűtői emellett meglehetősen alulméretezettek, főleg egy gondatlanabbul megválasztott házban a nyári hőségben hajlamosak túlmelegedni vele. Az Intel procik sem fagynak meg, de legalább stabilak maradnak. Hűtőcsere esetén pedig a jobban melegedő AMD procikhoz megint csak drágább a megfelelő teljesítményű hűtő.
Szóval összességében az Intel olcsóbban kínál jobbat, az AMD-t pedig csak a neve tartja a felszínen.
Ezt ennyire nem lehet leegyszerűsíteni. Alapvetően 1 Intel processzormag felér 1,6-2 AMD processzormaggal, amit az SMT programszálak (Hyper Threading) még tovább tud billenteni az Intel javára. A levesbe csak az kavar bele, hogy melyik cég mit is nevez valójában magnak. Az AMD a Bulldozer architektúra esetén leginkább csak az integer magokat, az Intel egy integer+float point párost, így az AMD minden logikai programszálat magnak nevez, függetlenül attól, milyen fizikai tartalom van mögötte, míg az intel a Hyper Threading szálakat nem (a kétmagos i3 is négy programszálon dolgozik).
De ha csak a nyers erőt vesszük (tehát nem használunk olyan utasításkészletet, amit az AMD nem támogat és ésszel oldaná meg a problémát) egy AMD-nek kedvező alkalmazástípus esetén, akkor a legvégső esetben egy Intel mag+egy HT szál tud ekvivalens lenni egy Bulldozer modulal (ez ugye két (integer) magot tartalmaz). De ez már nagyon speciális eset és a gyakorlatban szinte sosem fordul elő.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!