Mi különbség a PC tápok között?
Elég sok különbség van:anyaghasználat,összeszerelés,minőség,kábelek stb.
Ha noname tápot raksz a gépbe akkor annak elég rövid lesz az élettartama,gondolj bele ha mondjuk leég a táp vagy kap egy áramszünetet és zárlatot okoz,akkor meg ki kell dobni az alaplapot is meg amik ép károsodtak.Ha már 100K+-os konfigot veszel akkor minimum 15K-t rá kell szánni a tápra,ne azon spórolj.
Nem olyan hosszú életű.
Nem bírja tartani a feszültség értékeket -> károsodás valamennyi idő után.
500W összteljesítmény, na mivel csak a VGA és a CPU a fő fogyasztó egy gépben ami a 12V-os ágról eszik, így nem mindegy mennyit tud leadni rajta.
Nincs annyi csatlakozó rajta.
Silány anyagok.
Van különbség még a 20e-es 650W-os és a 40e-es 650W-os táp között is, egy FSP Raider 650 23e körül mozog ami 12V-on 600W-ot tud leadni, míg az én Seasonic G-650-em meg 648-at ad le a 12V-os ágon.
Elég sok minden számít egy tápnál.
Az egyik a minősége. Vehetsz te megromlás előtt féláron olcsó TESCO-s csokit is, meg Heindl minőségűt. a Másodikban sokkal minőségibb alapanyagok vannak, finomabb. A tápnál meg jobb alkatrészek, tovább bírja, jobban bírja a pillanatnyi vagy hosszabb távú túláramot (pl gépnek kell 10 secre 550 wattnyi teljesítmény, mert valami miatt kileng az áramfelvétel).
Ott van a belső védelem. Egy jobb táp, ha áramkimaradás, túlfeszültség van, jobban megbirkózik vele, jó esetben semmi baja nem lesz, míg egy olcsónál könnyen lehet átmegy a túlfeszültség és szétsüti az alaplapot, processzort, videokártyát, meg amit elér az adott feszültség.
Időt állóság. A drágább táp, mivel jobb anyagokból készül, később öregszik el, kevésbé lesz gondja, pl nem fog zörögni a hűtője, mert tönkrement benne a csapágyazás. Kábelek jobban bírják.
Áram leadás. Egy drágább tápnál jobb a fogyasztás. pl 90%os teljesítményi rátánál 500 wattnál a táp lead 500 wattot, de a hálózatról 550 wattot fog felvenni. egy 70%os gagyi tápnál az 500 watt táp teljesítményhez az elektromos aljzatból 850 wattnyi áramot fog felvenni. Gazdaságosabb. Arról már nem is beszélve, hogy a drága táp jobban és biztosabban, kisebb ingadozásokkal képes leadni az áramot az alkatrészeknek (lásd túláram). + a drága tápoknál a 12 voltos ágra (6 vagy 8 pines csatlakozó, ami a videokártyához kell) stabilan több áramot ad le, amivel megfelelően tud futni a vga. Olcsó tápnál nem biztos, hogy elég áramot ad a táp a videokártyának, ezért az nem tud rendesen felpörögni. Képzeld el, van egy nagyon jó sportkocsid és cammogsz 50-nel mert kint van az 50-es tábla. Nem mész gyorsabban. Akkor nagyon megérte a sport kocsi.
Kb ennyi. Lehet vannak még egyéb szempontok is, majd megírja más :D
A hardvert a csóró táp nagyon is károsíthatja, főleg a jobban ingadozó áram leadás és a túlfeszültség védelem hiánya miatt. Olcsóbb egy új tápot venni 20k-ért mint egy komplett gépet 200k-ért.
azert magaban az ar nem minden
a legegyszerubb ha biztos jo tapot akarsz venni hogy egy tesztelt taptipust valasztasz
akar olyant amirol tobb is van, es minden tesztnel jol szerepelt
ugye ez igy van a vga nal, cpu nal, gephaznal
mindennel
miert lenne a tap kivetel? miert jo egy teljesen ismeretlen hardverre bizni az egesz gepedet? ha mar kutakodsz utana, mert az mas kerdes hogy a legtobb ember nem kutakodik, de nem csak tap hanem semmi utan, igy a marketing szovegnek hisz (ha egyaltalan, mert lehet az sem erdekli csak hogy hasznalhason mar vegre valamit)
akik munkara vagy jatekra vesznek gepet altalaban majdnem minden hardverneknutana neznek valamilyen szinten
ha a tapot kihagyjak az nagy hiba
ismetlem miert legyen a tap kivetel?
es ez jobb terjeszteni, ahogy a tudatos gephasznalatot, internethasznalatot terjesztik s csapbol is igy a tudatos hardvervalasztast es vasarlastnis terjeszteni kell
8 ezer Ft az majdnem maga a táp kerete. Honnan tudod, hogy mi van benne annyi pénzből? Lehet egy krumpli. A gépedet rábíznád egy krumplira? Én nem.
Az "extrák", amik felemelik egy táp árát:
-Védelem: minél fejlettebb, annál biztonságosabb a használata. A legerősebb, 60+ ezres modellek ipari védelemmel vannak ellátva és ott már nagyon nehéz bármit is tönkretenni.
-Hatásfok: minél nagyobb, annál kevesebb energia alakul hővé (=olcsóbb, könnyebb a hűtése). Hacsak nem megy a gép 24/7, és ha nem ezres wattban kell gondolkozni (pl szervergépek), akkor ezt a szempontot figyelmen kívül lehet hagyni és a bronze minősítés is több, mint elég.
-Garancia: magas minőségű alkatrészek tovább bírják. Természetesen ennek nem mindig van köze a minőséghez sem a megbízhatósághoz, kizárólag a pénztárca függvényében érdemes mérlegelni ezt a szempontot-.
-Teljesítmény: minél magasabb teljesítménye van, annál nagyobb konfigurációkat képes ellátni. Fontos! Az olcsó tápoknál a maximum teljesítményt hirdetik (amit jellemzően 1-2 percig tudnak fenntartani), míg a minőségi tápok a stabilat és a kettő nem ugyanaz! Ha egy 8 ezres tápra az van írva, hogy 850W, az jobb esetben 300W-osnak felel meg, de valószínűleg még annyit sem bír. Nem akarok kitérni az ágkiosztásra, mert minden normális mai táp ebből a szempontból ideális. Ezért fontos, hogy viszonylag friss és megbízható modellt válasszunk. Ha megfordítjuk: vannak például high-end 650W-os tápok, amik vész esetén elméletben biztonságosan tudnak >2000W áramot felvenni a falból, amikor a gép nem, maximum csak a táp fog károsodni (függetlenül attól, hogy ilyen radikális helyzetre nem lesz példa).
Ezt a négyet szokták ráírni a táp dobozára, ezért jogos a kérdésed, hogy még mi minden hiányzik ebből:
-Hűtés mechanikája: Minél fejlettebb a hűtés, annál halkabb és annál hosszabb élettartamú. Magas hatásfokú tápok esetében már passzív hűtésű rendszerek is megtalálhatóak. Ezzel szemben a gyenge hűtésű rendszerek csapágya nagyon gyorsan kopik és inkább fog egy hajókürt zajára hasonlítani, mint egy tápventilátorhoz.
-Kábelek minősége, mennyisége, modularitás: Harisnyázott, magas minőségű moduláris kábelek nem lesznek útban és strapabíróak, hosszú élettartamúak lesznek. Különösen akkor fontos, ha egy miniházba kell belezsúfolni mindent, rengeteget tud segíteni a légáramláson, ha nem lóg minden össze-vissza.
-Feszültségszabályozás és elektromos zaj: minél stabilabb az áramellátása, annál inkább alkalmas tuningolt gépek ellátására és annál jobban lehet húzni az alkatrészeket. Ha a táp nem képes teljesíteni a szabvány tesztjeit, akkor az a táp veszélyesnek minősül. Ezen túl az alkatrészek élettartama (és ebben az árban ez a legfontosabb!) jelentősen megnő, ha az előírt követelményeken túl még stabilabb. Vagy ha megfordítjuk: minél rosszabb minőségű a táp, a számítógép annál hamarabb megy tönkre. A korai gépamortizációt általában a rossz minőségű táp okozza.
Ha összeraksz egy 300 ezres konfigurációt, amiben van egy 100 ezres videokártya, akkor nem örülnél, ha a 8 ezres tápod képtelen a számítógépet biztonságosan ellátni árammal - és mivelhogy a garancia nem vonatkozik arra, ha külsőleg teszed tönkre a hardvereket, ezért azt a 100 ezres videokártyát másnap ki is dobhatod. Különösen fontos, hogy ha gyárilag tuningolt hardvereket veszünk, akkor még jobb tápegységre van szükség.
Figyelembe kell venned, hogy egy jó táp NAGYON hosszú ideig működőképes függetlenül a garanciától, a számítógépház után a táp bírja a legtovább. Általában 10+ évig jók és felhasználhatóak későbbi konfigurációhoz is, emiatt mindig érdemes magas minőségű tápot választani, mert hosszútávon mindig megtérül az ára.
A puding próbája az evés, a világ legnagyobb tápadatbázisában (realhardtechx.com) megtalálod az összes megbízható cég tápegységeit. Mielőtt veszel valamit, nézz róla teszteket. Csak akkor vedd meg, ha a tesztek alapján is kifogástalannak bizonyul.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!