Akik maguk szoktak szerelni össze gépet, mi alapján választotok tápot, mit kell nézni? Egy ilyen konfighoz milyet érdemes?
alaplap - Gigabyte B85M-D3H
processzor - Intel Core i3-4170
videokártya - Gigabyte GTX750 Ti 2GB DDR5 (GV-N75TOC2-2GI)
memória - Kingston 2x4GB DDR3 1600MHz HyperX Fury Black (HX316C10FBK2/8)
Feleslegesen nem szeretném a legdrágábbat, mit kell figyelnem, mi a minimum?
Ha táphoz formátumhoz ATX van írva, és az alaplap mATX (ugye kicsi), az jelenthet gondot? Mert kimondottan 6 pin VGA csatlakozóval, 450W-ra találtam egyet, ott szerepel leírásban formátumhoz, hogy ATX.
Egyébként erről van szó, feltéve ha szabad linkelni: [link]
Nézelődtem angol oldalakon, teszteket meg véleményezést, de nem nagyon találtam az Antec gyártóra. Megbízhatónak számítanak?
Normálisabb profi tesztelő oldalakon mindig van elég tesz, például jonnyguru, hardwaresecrets, hardocp,techpowerup stb.
Az utóbbinál van egy teszt a szériáról:
leirták
gyartoi oldalt es teszteket kell nezni minden hardverol es egyezteted egymassal
ha szabvanyos hardvereket veszel (nagyon mast nem kapni nagy tomegevel) akkor biztos hogy osszetudod tenni
vga gyarto tap sjanlasat kovetheted de magaban sajnos nem segit hisz barmilyen 400W ost vehetne, ez alapjan... ki lettel segitve?
szoval ha valami nem megy kerdezel, de eleg nehez elmodani mi alapjan kellene dontened
ha ezzel akarsz foglalkozni akkor ugyis eveket forumok olvasasaval toltesz stb
egyszeri alkalom miatt ertelmetlen
ha kesobb bovited a geped akkor egy minosegibb es erosebb tap nem ertelmetlen
abban az Antec ban tudtommal valami bontott agu fsp belso van (ha ez nem ujabb gyartosorol van mar) szoval csak minimalisan vagy elorebb vele valoszinu hosszutavon
mint pl egy az ajanlott BQT S7 300/350 el
ja es itt jott kepbe az hogy ha van eleg molex a tapon arrol lehet a vga ra tapfsatit atalakitani
750Ti olyan keveset fogyaszt (90W is nagyon keves ha valoban enyit lesziv) hogy nem kell ragaszkodni egy pcie tapcsatis taphoz...
A 400W-os táp ajánlás valóban nem mérvadó, mert ugye a videokártya gyártója nem tudja, hogy milyen hardverek mellé kerül a terméke és azt sem, hogy milyen minőségű és ág elosztású táppal rendelkezik a felhasználó. Ezért biztonságból adnak egy túlbecsült értéket.
A TDP valójában a hűtés tervezéshez kitalált maximális érték, amit jó eséllyel gyakorlatban sosem ér el az adott chip csak megközelíti, ha nagyon izzad. A táp tervezéshez is használható (más alapján nehéz is lenne számolni). Az i3 4170 max TDP-je mindössze 54W, míg egy referencia GTX 750 Ti megáll 55W-ból (ez egy tuningolt példány, legyen 30%-val nagyobb a fogyasztása: 72W...nehéz elképzelni, hogy ennél jelentősen többet bekajáljon az a kártya). Ezek a hardverek a modern tápok legjobban terhelhető 12V-os ágát használják azaz onnan a legdurvább esetben kérhetnek együtt 110-140W teljesítményt, ami nem sok. Innen kajál még mondjuk 3 ventilátor is, ami mondjuk legyen 7,5W összesen. A két memória modul megeszik a 3,3V-os ágról 6-8W-t, míg mondjuk a merevlemezed az 5V ágról 5-8W között (felpörgéskor egy pillanatra megugorhat jobban, de az nem folytonos terhelés). Az USB eszközök és az 5V ágat fogják terhelni, de az is csak néhány W lesz (egy pendrive pl elég keveset eszik). Az alaplapon is már csak egy fél chipset van (az északi híd a CPU-ba költözött), ez a hardver sem eszik sokat (10-20W?).
Alap helyzetben, ha nem csunálsz semmi komolyat a gépen (töltögetés, netezgetés, kép nézegetés, zenehallgatás stb), akkor alig fog enni néhány tucat wattot a konnektorból (azaz a táptól ennél is kevesebbet kér valamivel a hatásfoktól függően), mondjuk valahol 40-60W között így hasra ütésre. Komolyabb CPU terhelés esetén is 100W alatt marad a konfig fogyasztása (plusz a monitor, hangfalak, de azokat nem a táp látja el). Ha megizzasztod valami modernebb játékkal, akkor is simán 150W alatt marad (referencia kártyával sztem a 120W-t sem lépné át). Extrém izzasztáskor, tuningolt kártyával (gyakorlatban nem jellemző, magas szintű terhelés a fő fogyasztókra) is meg kell állnia 170W teljes fogyasztásból (szintén külső fogyasztásra gondolok azaz a tápnak ennél kevesebbet kell leadnia az alkatrészek felé). Egy jó 300-as táp lazán elviszi ezt a konfigot, egy jó 400-450-es egység esetleg arra lenne jó, hogy a gépet ha fejlesztenéd (i5 és GTX970) szintre, akkor ne kelljen újat venni. Ezt te tudod, hogy milyen terveid vannak.
A minőségi táp sosem olcsó, ma már ~12k egy alap összeg, ennél jelentősebb spórolás nem ajánlott minőségű tápokhoz sodorja a vásárlót. Az utóbbi évben ez az összeg 20-30%-val nőtt a korábbi évekhez képest azaz most (valószínűleg a gyenge forint miatt is) kicsit jobban a zsebbe kell nyúlni ugyanazért a konfigurációért, amit 2 éve megvehettünk olcsóbban (Pár éve újonnan kaptál HD7770 kártyát 3 év garival 24k-ért, most ugyanaz átnevezve 250X-re már 29k vagy Hexa 400W táp volt 9,5k-ért most meg 13k. Ugyanazon processzorok ára 3 év alatt szinte nem is változott...én pl 1k-val olcsóbban vettem az FX-6300 procimat 3 éve, mint amennyiért most adják, sőt a 8GB DDR3-1600 memóriámat 3,5 éve 12,5k-ért vettem, ami nem is olyan régen volt 22k is...most már "csak" 14,5k ugyanaz. Évek alatt a merevlemez ára sem nagyon változott csak az SSD-k csökkentek. A CPU hűtők vagy a házak szintén drágultak: pár éve 30k-ért vettem hűtőt meg házat, ugyanaz most közel 40k). Csak azért írom mert régebben a kategória árak nagyjából fixek voltak és ugyanazért a pénzért évekkel később jelentősen jobb hardvereket is kaptál vagy legalább ugyanolyat tartós cucc (hűtő, ház, táp) esetén.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!