Kezdőoldal » Számítástechnika » Hardverek » Hogyan lehet bejutni a gépbe?

Hogyan lehet bejutni a gépbe?

Figyelt kérdés

Tegyük fel, hogy 80-es években vagyok egy igen durva és különös szituációban. Ugyanis az emberiség elpusztult és valahogy mégis megúszom a katasztrófát és egyedül maradok a világban, azon belül is egy elhagyatott helyen, egyáltalán nem a város közelében. Valahonnét a túlélés során, mivel élelmiszer még van és sok minden fennmaradt, ami a túléléshez szükséges, víz, áram, fa, stb, ezért e téren gond nincs, mert tegyük fel hogy az emberiség egy különös módon pusztult el úgy, hogy mindenki eltűnt a földről. Majd a hosszas kutatás és keresgélés és sétálgatás közben hozzájutok egy házban, egy akkori Pc-hez, mondjuk egy IBM XT géphez, ami szépen fel van szerelve mindennel és elviekben működőképes, de a gyakorlatban viszont nem, mivel nincs rajta semmi program, csak az üres gép rendszer nélkül és nincsen se dos, se unix, se novell a gépen, se bootlemez, se semmi a gép körül, de máshol sem (Persze valahol nyilván van,vagy lenne de tegyük fel, hogy az olyan messze van, ahová nem tudok eljutni) amivel a gépet használni tudnám. Tehát egyedül maradtam egy PC-vel. Mit tudok vele kezdeni? Hogyan tudom elérni, vagy mivel hogy rendszert készítsek rá. Tegyük fel, hogy találok egy lemezt, amin van MASM, vagy Turbo C, vagy Turbo Pascal. Igen ám de ezekről sem tudok bejutni a gépbe, mivel nem bootlemez egyik sem, de a programok rajta vannak. Nincs más számítógép a közelben. Tehát ott vagyok egy XT géppel pár nem bootlemezes szoftverrel, esetleg találok egy soros vagy paralell port link kábelt és néhány programozási könyvet. Viszont programozni csak alapfokon tudok.


Mit tudok kezdeni a géppel? Hogy tudok rendszert készíteni rá, hogyan tudnom használhatóvá tenni, ha nincs hozzá szinte semmim, vagy minden megsemmisült?


(A problémát az nehezíti, hogy míg más akkori személyi számítógépeknél, mint az ZX spectrum-nál, Commodore-nál, Homelab-nál, egyes Videoton és Orion gépeknél Sinclair-nél és satöbbinél még be volt építve a ROM-ba, vagy EPROM-BA automatikuson a bootloader, ezért lehetett használni winchester nélkül is, mert a rendszer működőképes rajtuk és bootol, maximum ha nem volt kazettás-magnó, floppy, vagy printer hozzá, akkor az adatokat és programokat nem lehetett elmenteni és megőrizni, de attól még programokat lehetett rajta írogatni, tehát önmagában véve is használható volt, mert ha volt papír és füzet, legalább oda fel lehetett írni a programkódokat és utasításokat)


Nos tehát mit tudok tenni ezzel, ellentétes esetben egy PC-vel egy ilyen körülményes vagy durva esetben?



2015. okt. 18. 13:21
 1/8 anonim ***** válasza:

Szerintem ebben az esetben hagyd a komputert a csudaba. Nem latom, hogy 1-2 emberolton belul milyen komparativ elonyokhoz juttatna az esetleges rossz szandeku tulelotarsaid vagy vadallatokkal szemben - hasznosabb ha sportolassal toltod az idod.


A doksik nelkul pedig nem is menne a programozas a kulonfele hardverekre, raadasul egyedul ugy sem egyszeru teljeserteku oprendszereket irkalni. Addig pedig sokra nem mesz a Turbo C-vel, raadasul valszeg utanna sem lesz kompatibilis a rendszereddel.

2015. okt. 18. 13:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:
Jó kis fejtörős és történelmi kérdés, bár fiatal vagyok hozzá.:-)) Ezért bennem is felkeltette az érdeklődést. "Jó hogy a tudósok,számítástechnikusok,professzorok együttes erővel megalkotnak egy gépet", de hogy tudnak rá egy tök fapados operációs rendszert készíteni,abban az esetben ha egy újat alkotnak és semmivel sem kompatibilis az utasításkészlete a többi számítógéppel és az azokon futó operációs rendszerekkel. Ez nekem arra hasonlít, hogy mi volt előbb a tyúk vagy a tojás elmélet. :D
2015. okt. 18. 13:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 anonim ***** válasza:

"Hogy tudok rendszert készíteni rá, hogyan tudnom használhatóvá tenni, ha nincs hozzá szinte semmim, vagy minden megsemmisült?"


Vagyis egymagad szeretnéd elsajátítani és elvégezni azt, amit előtted a világon sokszáz mérnök, matematikus, programozó éveken át fejlesztett és alakított ki? Rajta. Inkább szedd össze a konzerveket a környéken.

2015. okt. 18. 13:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 anonim ***** válasza:
hehe.:-D ebből is látszik hogy "perszóna komputerek" fajtái egytől-egyig szarok és bizonyos esetekben hasznavehetetlenek. amikor a 70 években megalkották a commodore és ahhoz hasonló típusú számítógépeket, szerintem az volt a jövő iránya,amit szépen maximalizálni és finomítgatni kellett volna, ehelyett elfelejtették őket és kivonták a forgalomból.egy commodore gép akkoriban, felért egy mai notebook nagyságával is.már akkor képesek voltak igen komoly, ráadásul kicsi és okos gépeket gyártani.fogalmam sincs, minek kellettek a képbe ezek a pc alapú gépek, mint az új generációs atarik, amigák, ibmek, dellek, macintoshok és stb társai, amikkel egy operációs rendszer hiánya nélkül,csak farkasszemet lehet nézni egy átlagfelhasználónak. érdekes kérdés, bár az hogy valóban a hardware témába tartozik, abban azért vannak némi kétségeim.
2015. okt. 18. 14:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 A kérdező kommentje:
Hát ez az. Tehát az elmondásaitok szerint az eset reménytelen és inkább foglalkozzam a túléléssel,mint ezzel a jól rezgő XT-vel? :D Tényleg nincs semmi megoldás, vagy addig kell koslatnom rendszerlemez után, még valahol nem találok egyet mégis? Egy másik számítógép nélkül nem megyek semmire? Na és tényleg amikor megalkották az első PC-t, hogyan, mivel és miben írták rá meg az első bootloadert vagy rendszert. Főleg mi volt a garancia rá, hogy az a PC amit megalkottak, vajon valóban értelmezni fogja tudni a bootkódot, amit egy másik számítógéppel írtak meg hozzá? Ez végképp nem megy a fejembe. Ha nincs egy ROM, vagy EPROM, amibe elözőleg beleégetik a bootloadert és legyen basic, algol, fortran, vagy bármi más parancsértelmezéseket,programozási nyelvet, mint más gépeken, akkor hogyan lehet hozzáférni a géphez. Egy másik géppel addig kísérletezgettek és piszkálták assembly nyelven a soros vagy paralell porton keresztül az új gépet, amíg be nem jutottak a rendszerbe,vagy leprogramoztak egy bootloader programot egy korábbi CP/M-et használó gépen és beleégették az EPROMBA és azt használták úgy hogy ki-be dugdosták az IC-t, vagy hogy? Tehát itt a hozzáférésen van a hangsúly.
2015. okt. 18. 14:27
 6/8 anonim ***** válasza:
COM és LPT porton keresztül biztosan nem. Ott két gép kommunikációja, csak akkor tud megvalósulni ha mindkét gépen fut ugyanaz a vezérlőprogram. A hálózati programok is így működnek. Nem biztos, de állítólag voltak régen olyan hálózati kártyák és talán még most is vannak, amelyek gépbe helyezése után be tudtak bootolni és máris használhatóak voltak a DOS-os, vagy Novell Network-ös parancsok. Keress egy ilyen hálózati kártyát, amíg barangolsz :D Szerintem mindenképpen találni fogsz másik működő számítógépet, vagy bootlemezt és ilyen hálókártyát is. Nem tudom honnét szedted ugyan ezt a jól megfogalmazott kvízkérdést, de erős a gyanúm, hogy egy akkori text adventure program adta az ihletet hozzá, mégpedig, ha jól emlékszem akkor a catalclism,de lehet hogy más. :-)))
2015. okt. 18. 14:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 anonim ***** válasza:
Ha emlékeim nem csalnak, az eredeti IBM PC-ken még volt EPROM-ba égetett BASIC, ami akkor jött be, ha nem volt rendszerlemez. Csak a későbbi IBM klónokból hagyták ezt ki.
2015. dec. 13. 22:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 anonim ***** válasza:

Egyébként a C64-es világ valóban könnyebb volt:

A 80-as években még nem nagyon volt lemezmelléklete az újságoknak, hanem:

-Begépelhető BASIC programként leközölték az újság hasábjain a szerkesztő programot (A BASIC meg ugye alapból be volt építve a gépbe)

-majd a fenti szerkesztőprogrammal már belehetett gépelni a szintén az újságban (hexában vagy valami base32 szerűben) leközölt különféle szoftvereket.

2015. dec. 20. 19:17
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!