Hogyan lehet bejutni a gépbe?
Tegyük fel, hogy 80-es években vagyok egy igen durva és különös szituációban. Ugyanis az emberiség elpusztult és valahogy mégis megúszom a katasztrófát és egyedül maradok a világban, azon belül is egy elhagyatott helyen, egyáltalán nem a város közelében. Valahonnét a túlélés során, mivel élelmiszer még van és sok minden fennmaradt, ami a túléléshez szükséges, víz, áram, fa, stb, ezért e téren gond nincs, mert tegyük fel hogy az emberiség egy különös módon pusztult el úgy, hogy mindenki eltűnt a földről. Majd a hosszas kutatás és keresgélés és sétálgatás közben hozzájutok egy házban, egy akkori Pc-hez, mondjuk egy IBM XT géphez, ami szépen fel van szerelve mindennel és elviekben működőképes, de a gyakorlatban viszont nem, mivel nincs rajta semmi program, csak az üres gép rendszer nélkül és nincsen se dos, se unix, se novell a gépen, se bootlemez, se semmi a gép körül, de máshol sem (Persze valahol nyilván van,vagy lenne de tegyük fel, hogy az olyan messze van, ahová nem tudok eljutni) amivel a gépet használni tudnám. Tehát egyedül maradtam egy PC-vel. Mit tudok vele kezdeni? Hogyan tudom elérni, vagy mivel hogy rendszert készítsek rá. Tegyük fel, hogy találok egy lemezt, amin van MASM, vagy Turbo C, vagy Turbo Pascal. Igen ám de ezekről sem tudok bejutni a gépbe, mivel nem bootlemez egyik sem, de a programok rajta vannak. Nincs más számítógép a közelben. Tehát ott vagyok egy XT géppel pár nem bootlemezes szoftverrel, esetleg találok egy soros vagy paralell port link kábelt és néhány programozási könyvet. Viszont programozni csak alapfokon tudok.
Mit tudok kezdeni a géppel? Hogy tudok rendszert készíteni rá, hogyan tudnom használhatóvá tenni, ha nincs hozzá szinte semmim, vagy minden megsemmisült?
(A problémát az nehezíti, hogy míg más akkori személyi számítógépeknél, mint az ZX spectrum-nál, Commodore-nál, Homelab-nál, egyes Videoton és Orion gépeknél Sinclair-nél és satöbbinél még be volt építve a ROM-ba, vagy EPROM-BA automatikuson a bootloader, ezért lehetett használni winchester nélkül is, mert a rendszer működőképes rajtuk és bootol, maximum ha nem volt kazettás-magnó, floppy, vagy printer hozzá, akkor az adatokat és programokat nem lehetett elmenteni és megőrizni, de attól még programokat lehetett rajta írogatni, tehát önmagában véve is használható volt, mert ha volt papír és füzet, legalább oda fel lehetett írni a programkódokat és utasításokat)
Nos tehát mit tudok tenni ezzel, ellentétes esetben egy PC-vel egy ilyen körülményes vagy durva esetben?
Szerintem ebben az esetben hagyd a komputert a csudaba. Nem latom, hogy 1-2 emberolton belul milyen komparativ elonyokhoz juttatna az esetleges rossz szandeku tulelotarsaid vagy vadallatokkal szemben - hasznosabb ha sportolassal toltod az idod.
A doksik nelkul pedig nem is menne a programozas a kulonfele hardverekre, raadasul egyedul ugy sem egyszeru teljeserteku oprendszereket irkalni. Addig pedig sokra nem mesz a Turbo C-vel, raadasul valszeg utanna sem lesz kompatibilis a rendszereddel.
"Hogy tudok rendszert készíteni rá, hogyan tudnom használhatóvá tenni, ha nincs hozzá szinte semmim, vagy minden megsemmisült?"
Vagyis egymagad szeretnéd elsajátítani és elvégezni azt, amit előtted a világon sokszáz mérnök, matematikus, programozó éveken át fejlesztett és alakított ki? Rajta. Inkább szedd össze a konzerveket a környéken.
Egyébként a C64-es világ valóban könnyebb volt:
A 80-as években még nem nagyon volt lemezmelléklete az újságoknak, hanem:
-Begépelhető BASIC programként leközölték az újság hasábjain a szerkesztő programot (A BASIC meg ugye alapból be volt építve a gépbe)
-majd a fenti szerkesztőprogrammal már belehetett gépelni a szintén az újságban (hexában vagy valami base32 szerűben) leközölt különféle szoftvereket.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!