A 3D nyomtatás tényleg akkora durranás lehet majd a jövőben?
Szerintem igen. De a házépítésre még rengeteget kell várni, hogy normálisan működjön pont azért, mert egy épületnél nem jellemző a homogén szerkezet, mint más területeken.
Például a kínaiak is úgy rakták be manuálisan a betonacélokat a szerkezetbe. Azt nem tudják még egyben nyomtatni a szerkezettel.
"3D nyomtatással csak gagyi dolgokat lehet nyomtatni, amik tönkremennek pár használat után. Meg haszontalan kis figurákat."
Aha...persze...
Vegyük úgy, hogy a 3. válaszoló csak trollkodni próbált, és akkor nem kell kifejteni, hogy miért kreténség az összes állítása, a 3D nyomtatás haszontalanságától a "minden gagyi Kínából ered" című baromságig. Persze ha szeretné, szívesen kifejtem neki.
De hogy válaszoljak az eredeti kérdésre: igen. Igazából nem hogy a jövőben, hanem már most is k-rva nagy durranás, és irtó hasznos.
Például? Mert én elismerem a hasznosságát. Teljes mértékben. De én úgy látom, hogy ahhoz, hogy igazán hasznos legyen, ahhoz még sok évet kell várni.
Melyek azok a dolgok, amelyek miatt azt gondolod, hogy már most nagyon hasznos.
Ahhoz, hogy olyan elterjedt és olcsó legyen, mint a papírra való nyomtatás, és otthon tudj magadnak mindenfélét nyomtatni, az még tényleg évek, akár évtizedek kérdése. Bár mivel a polimerek technológiája nagyon gyorsan fejlődő terület, a 3D nyomtatás meg különösen nagy figyelmet kap manapság, szerintem hamar nagy fejlődésen fog keresztülmenni.
De alapvetően nem ilyen "otthoni" felhasználásra gondoltam, mikor azt írtam, hogy hasznos. 3D nyomtatás többféle elven történhet, de mindegyiket manapság gyors prototípusgyártásra használják elsősorban. Tehát tegyük fel, hogy van egy céged, ami akármilyen használati tárgyakat gyárt. Nem kell annak feltétlenül műanyagból lennie, tökmindegy. A mérnökeid/terméktervezőid megterveznek egy új terméket, de le kéne gyártani egy prototípust, hogy kiderüljön, hogy tényleg jó-e, mielőtt sorozatgyártani kezdenétek. Ha maradunk a műanyag termékeknél, gyakori, hogy fröccsöntéssel állítanak elő egy bonyolultabb geometriájú terméket. A fröccsöntésre az jellemző, hogy kell hozzá egy gép meg egy fröccsszerszám, és onnantól kezdve gyakorlatilag fillérekért lehet irtózatos mennyiséget legyártani az adott termékből. Viszont még ha a gépet csak bérled is, magának a szerszámnak (gyakorlatilag a termék inverze acélból kimunkálva) a legyártása rohadt drága, tehát CSAK akkor éri meg, ha eleve nagy sorozat vagy egyenesen tömeggyártás a cél. Ezt pedig csak akkor engedheted meg magadnak, ha már biztos, hogy az az adott termék úgy jó, ahogy van, ergo szükséged van néhány prototípusra amihez nincs szükséged drága felszerelésre. Itt jön képbe a 3D nyomtatás: a mérnökeid szépen lemodellezik, amit gyártani akartok, fogjátok a modell fájlt, elkülditek egy 3D nyomtatásra szakosodott cégnek, ők pár óra alatt néhány ezer-tízezer forintért (tehát lényegesen olcsón) létrehoznak neked egy kézzelfogható darabot és megnézitek, hogy ergonómiailag megfelelő-e, jó lesz-e a helyére, stb. Példa: ha valahova terveztek egy fogantyút, terveztek belőle pár különböző darabot, kinyomtatjátok, kipróbáljátok, melyiket kényelmesebb fogni, stb. Elvégzitek a szükséges javításokat, kinyomtatjátok a javított verziót, aztán ha eldöntöttétek, hogy melyik a megfelelő és mindent rendben találtok, na AKKOR lehet megtervezni a fröccsszerszámot és gyártani nagy mennyiségben. És így nagyságrendekkel olcsóbban jöttök ki, mintha kapásból élesben csináltátok volna és utólag derül ki, hogy szarul volt megtervezve.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!