Kezdőoldal » Számítástechnika » Hardverek » Lehetséges, hogy a processzoro...

Lehetséges, hogy a processzorom hibásan kezeli a ramot?

Figyelt kérdés

Sziasztok! Egy elég komplex problémám van, amire eddig sehol nem találtam megoldást. Több külföldi fórumon is írtam róla, ide bemásolom az ottani leírást. Ha bármi tippetek van nagyon hálás lennék!


"Greetings!


TL;DR: My BIOS can't use all of my RAM, but can see them. It's surprisingly most likely because of my CPU.


I have some mystical ram problems, and I'm out of ideas.

First the story:

I had a sweet little config, like:

RAM: DDR3 Kingmax 4+2=6 giga 1333Mhz

VGA: GIGABYTE Radeon R7 260X

CPU: AMD Athlon II x2 250 300GHZ AM3 BOX

MB: ASUS M5A78L-M LE


The RAM modules were unmatched, but there was no problem, worked perfectly. Then I installed an FX-6300 CPU a few month ago. After that, I had to realize my computer only uses the left ram module. If I put the 4GB to the left, than I have 4, if I put the 2GB in the left, than 2.


The tricky thing is, programs still can detect my second RAM module. HWinfo for example sees them perfectly. And even the Windows (win7 service pack1 64 bit) says: Installed memory (ram): 6GB (4GB useable).

The Memory Diagnostics Tool can't find a problem.

(I made a post about it in this forum, there was no solution: [link]


I was like: OK it's time for a new motherboard anyway! So I bought an Asus sAM3+ M5A97 EVO R2.0. I installed everything in a new case, reinstalled the windows (8.1 64 bit). But the problem was still there, no change.


I was like: OK, it has to be because the unmatched RAMs! So I bought 2x4gb hyperx fury 1600mhz. But surprise: no difference. I see now 8GB (4GB useable).

I entered to the BIOS, to find any timing problems, but there was nothing. But here is an interesting point: even the BIOS itself tells me: "total memory: 4GB" BUT in the advanced menu I can see the memory moduls correctly. I even can change their speed, but the BIOS can only use one of them.


I searched the internet for two days, and can't find the solution.


Frequent proposals in similar cases:

1. Is your windows 64 bit? YES, but it's irrelevant, my BIOS has the problem, not the win.

2. BIOS is up to date? YES, but it's irrelevant, I changed the motherboard, and no difference.

3. The RAM works fine? YES, I use matched pairs, and tried 4 different modules.

4. Ram correctly installed to the MB? YES, I tried every combination on two motherboards, reinstalled the modules ~25 times.


All together: the only part of my PC, which wasn't changed (while the problem is active) is the AMD fx-6300 CPU. Is it possible? My CPU is broken, and can't use all the RAM sockets? Sounds strange, but it's my best idea after all.


Thanks for reading, plz help me, I'm totally lost! :/"



2015. máj. 31. 18:53
 1/10 A kérdező kommentje:
Ha valami nem érthető az angolom miatt, akkor kérdezzetek nyugodtan! köszi!
2015. máj. 31. 19:43
 2/10 anonim ***** válasza:

Érdekes probléma...

Csak azért írok ide, mert kíváncsi vagyok lesz- e megoldása illetve nekem is FX-6300 procim van már több, mint két éve és egy M5A97 Pro deszka szolgál alatta 2x4GB Kingmax DDR3-1600 modulokkal (ezek már 3 évesek). Sosem volt velük problémám....max annyi, hogy alapból DDR3-1333 módban használta a rendszer a memóriákat 2,4GHz NB órajel mellett és manuálisan kellett belőni DDR3-1600-ra, amihez csak a 2,0GHz NB órajelet fogadja el stabilan (ez nem okoz szűk keresztmetszetet). A két felállás között nincs érezhető különbség, tesztekben kijön egy icipici különbség az 1600 javára.

Érdekes, hogy a CPU a gyanúsított, de előtte a régi lapban az Athlon II-vel sem volt valami százas.

Tolj esetleg egy BIOS/UEFI reset-t...

2015. máj. 31. 20:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 A kérdező kommentje:

Szia!


Köszönöm, h írtál!

A régi procival még jó volt, lehet nem fogalmaztam érthetően. A probléma az fx-6300 telepítése óta áll fenn.


A RAMokat nekem is 1333-ra rakta alapból, de gond nélkül áltállítottam 1600-ra. A nem használt ramon is átállította, legalábbis a BIOS szerint.


Lehet kiveszem az alaplapból az elemet pár percre, hátha az "jobban reseteli", mint a menüből való gyári visszaállítás. :)

2015. máj. 31. 20:37
 4/10 anonim ***** válasza:
Garis még az FX? Ha igen vidd vissza memóriavezérlő problémával.
2015. máj. 31. 22:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 A kérdező kommentje:
Még garis. Nekem is az a következő tippem, ha nem kapok valahol jó ötletet.
2015. máj. 31. 22:10
 6/10 anonim ***** válasza:

Valóban, mire a végére értem az elejét összekavartam. Szóval csak az FX procival tapasztaltad az egy (bal oldali) modul kezelést.

Érdekes probléma, nem hallottam ilyenről idáig, hogy a memvezérlő adta be a kulcsot. Gondolom akkor a reset sem segített és a ganged/unganged kezelés sem ad pozitív eredményt...

Proci lábaival nem történt baleset?

2015. jún. 1. 01:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 A kérdező kommentje:

Ja, sajnos az elem úrarakása nem segített.


Elvben nem történt semmi gond a proci lábaival... de jövőhéten visszateszem a gépbe a régi procit, és akkor már tényleg egyértelmű lesz minden!

2015. jún. 1. 08:32
 8/10 A kérdező kommentje:
Elhajlott CPU egyik lába, az volt a gond. De visszaegyenesítettem, és most minden hibátlan :)
2015. jún. 4. 22:37
 9/10 anonim ***** válasza:
Na a mindenit! Akkor már végre happiness van, ugye? Örülök, hogy megoldódott! :)
2015. jún. 4. 23:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 A kérdező kommentje:

Igen, csak három hónapba, egy alaplaba, két új memóriamodulba, és egy windows újra rakásba került :D :D :D

De mindegy, a felesleges alkatrészeket eladom.


Köszi a drukkolást!

2015. jún. 5. 08:27

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!