Valaki, aki régóta dolgozik számítógépekkel, tapasztalatból meg tudná mondani, hogy az alábbi típusú memóriák (SIMM30) melyik típusú PC-kben voltak utoljára használva?
Link/kép a memóriákhoz : [link]
Képletesen azt szeretném megtudni, hogyha ezeket újra szeretném használni, akkor melyik az a legkésőbbi PC számítógép típus, amihez alaplapot ÉS processzort kéne szerezzek.
Számítógép típus alatt olyasmit értek, mint 386-os, 286-os, stb.
Előre is köszönöm a választ!
Maximum 486-os gépekkel menne.
Ne nagyon foglalkozz vele, az ilyen gépeket két sörért utánad dobják.
Elméletből nem jó?
Intel 8088 és IBM XT és a korai IBM AT, vagyis a korai 256-osokban voltak ezek.
Ezeket a RAM-okat újra hasznosítani nem sok mindenre lehetne. Mivel akkoriban még nem volt internet, a rajtuk futó dolgok nem igazán beszerezhetőek.
"Ne nagyon foglalkozz vele, az ilyen gépeket két sörért utánad dobják."
Naaaaa... Ezt inkább csak "hiszem, ha látom" alapon tudom elfogadni.
Akinél ilyen gép van MÉG működő állapotban, jól tudja, hogy van értéke, és közel sem adja bagóért. Ha nem is merem állítani, hogy tapasztalat, de eddig nem láttam olyat, hogy ilyen gépeket tényleg olyan könnyen odaadtak volna.
Sőt, én ahogy sejtem, ezek a gépek már inkább csak egyre többet fognak érni az idő múlásával.
Én sajnálom is, amiért azt az 1-2 kb. ilyen korú gépemet szétkaptam, mert akkor jó szórakozásnak tűnt. =( Hülye voltam, akkor. [Nem mintha én bármennyire is keresni akarnék ilyenekkel, szó sincs róla, számomra inkább az "eszmei érték"-nek van jelentősége.]
Tengor, nem tudom, Te ismerted-e látásból ezeket a gépeket, esetleg tudnál képeket mutatni, hogy az általad említett 3 PC géptípus (Intel 8088, IBM XT, korai IBM AT) hogy nézett ki, milyen volt az alaplapjuk és a processzoruk, külsőre.
Illetve hogy érted, hogy a "a rajtuk futó dolgok nem igazán beszerezhetőek"? Ezek mind csak 8 bites gépek lennének, amiken fut a dolog??? :( Vagy miért?
Azért furcsállanám a dolgot, mert nekem van is még 1-2 darab ebből a fajta memóriából, azt hiszem még az alaplap is meg van hozzá, és annak a felépítése, processzora már egész hasonlít a modern alaplapokhoz külsőségekben.
Másfelől amennyire csak vissza tudok emlékezni, a DOS-os 16 bites programoknál sohasem használtam régebbit, sőt, ahogy emlékszem, legelsőként már egyből a Win 3.1-nél kezdtem, és csak azután jött a DOS.
Ebből gondolnám, hogy szoftveres kompatibilitással csak nem lenne akkora gond.
Ezeknek a gépeknek nagyon sokára lesz értéke. Ezeket már tömegesen gyártották, nincs bennük semmi egyediség. A régi gépeknek azért van értékük, mert azokról el lehet mondani, hogy "Magyarországon ez az egyetlen darab volt akkoriban" és hasonlók. #1-essel egyet értek.
Én 386-os géppel kezdtem, és akkor még csak használtam. Azt tudom, hogy amikor P3-asra váltottunk, akkor a 386-ost csak úgy odaadtuk ismerősnek. Már akkor is "ennyi" volt az értéke. Képet nem keresek, elvégre ez a te hobbid. Majd a Google segít.
DOS telepítőt most nem keresek, Win3.1-est találtam múltkor, 7 floppy. Hol veszel floppyt? Mire használod? Bekapcsolod, és? "Aha, működik" majd kikapcsolod és elmondhatod, hogy van egy működő géped.
Egyébként találtam egy ilyen: [link]
"Hol veszel floppyt? Mire használod?"
A Floppy azért még nem olyan régi. Nekem aktívan használt laptopom is van, amiben ott a floppy olvasó. Floppy meg egy dobozzal. Amúgy nem tudom, hogy még jelenleg is igaz-e, de a Verbatim tudtommal, bár egyedüli gyártóként, de gyárt floppy-kat.
Egyébként meg nem mondtam, hogy a hobbim. Csak úgy közelítőleg az. Személy szerint pl. egy (zenei) garázsstúdióhoz kezdtem összeállítani vágásra, felvételre, effektezésre, digitalizálásra, stb. egy kisebb teljesítményű PC-t. Ennek kapcsán kezdett el érdekelni a dolog, csak ennyi, nem vagyok hozzáértő.
Ezért is kérdeztem, hogy Te láttál-e belülről ilyen alaplapokat használó gépet, mert akkor Te nyílván jobban meg tudnád mondani egy képről, hogy valóban az-e, ami, vagy más. Ezért kérdeztem.
És azért köszönöm az infókat! :)
Egyre képtelenebb, amit írsz. Ha nincsenek komolyabb elvárásaid a hangszerkesztésre váró gépből, akkor néhány 10 ezerért kapsz egy régebbi (még azért nem múzeumba való), használt gépet erre a feladatra. Ha csak erre használod, és nem vársz tőle sokat, akkor a célnak megfelelhet. Ha duplázod az összeget, akkor kaphatsz egy hordozható gépet, ami kb ugyan ezt tudja és hordozható. Ha még kicsit teszel hozzá, akkor hordozható lesz és teljesen használható.
Ezer éves géppekkel ezt nem fogod tudni megcsinálni. Kevés a teljesítmény, kevés a támogatás, nem találsz hozzá hardvert, esélytelen.
Azért írtam, hogy hobbi játszadozásra jók még a régi gépek, másra nem.
Félreértettél egy kicsit.
Arra, amit írtam, ami miatt eredendően elkezdett érdekelni a téma, arra a célra már két, kb. a WinXP-t elviselő gépre való, már jóformán egy egésszé össze is szerelt alkatrész van. Egyedül a memóriákért fizettem 2×1500 Ft-ot.
Utána kezdett el kicsivel jobban érdekelni a PC történet, meg a számítógépek világa, ennyi.
És igen, max. azok a gépek, amiről már itt beszélünk - és ugye pont azért tettem fel a kérdést, mert nem tudtam, hogy mennyire régiek azok a gépek, ahhol ez az alkatrész még szóba jöhet -, azokat én is csak hobbi-játszadozásra használnám.
Bááár, szerintem a 286-osokból megfelelő szoftverekkel - meg ha hangkártyát talál az ember hozzá - azért kihozható egy kis teljesítmény, ha nem feltétlenül követelmény a valósidejű effektezés - nekem pl. nem.
Elvégre van, ahhol a Commodore-okat is szó szerint aktívan használják a mai napig (bár nem emlékszem, hogy ennek amerikában, vagy angliában van-e divatja), múltkor láttam is képet róla, hogy Commodore-hoz adtak ki Ethernet kártyát és szoftvert, valamikor a ?2007?-es években.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!