Kezdőoldal » Számítástechnika » Hardverek » Az alaplapi elemet mikor...

Az alaplapi elemet mikor érdemes cserélni?

Figyelt kérdés
Enyémbe már több mint 3éve nem volt cserélve ráférne már szerintettek?
2014. aug. 6. 00:03
 1/8 anonim ***** válasza:
Akkor kell kicserélni, ha elállítódik a dátum a gépen. Addig felesleges.
2014. aug. 6. 00:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:
3 év az semmi ezeknek, az végülis nem végez konkrét munkát, csak indításkor használja a gép. Nálam 5 évet simán kibírt, de ezeket igazából élettartamra tervezik, tehát mire csereérett lenne, szerintem már másik alaplapot fogsz nyúzni.
2014. aug. 6. 00:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 anonim ***** válasza:

Nem indításkor, hanem kikapcsolt állapotban. Sőt, valószínűleg csak áramtalanított állapotban használja, hogy ne vesszenek el a beállíátsok (pl. dátum-idő)

AZért gondolom így, mert a legtöbb (összes?) alaplapon van egy LED, ami világít akkor is, ha ki van kapcsolva, de be van dugva a konnektorba a gép. Tehát van áram az alaplapban, ezért felesleges lenne szerintem az elemet (akkumulátort) használni...


Lényeg a lényeg, szerintem egy átlagos gép 3 év alatt jó, ha pár napig lógott az elemen (áramszünet, viharban kihúzva, stb.), tehát annyira nem lehet elhasználva...

2014. aug. 6. 09:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 anonim ***** válasza:

Na jó, akkor hogy ténylegesen le is írjam már mit csinál az elem, bár ez nem volt kérdés.


A led nem az elemtől világít. Ha kihúzod a konnektorból a gépet, vagy lekapcsolod a tápot, akkor a led se világít, vagyis konnektorba dugott állapotban áramot a táptól kap.

De ez onnan is megállapítható, hogy ha bedugod a telefont az USB-be tölteni, akkor kikapcsolt állapotban is fog töltődni.


Na most ha a gépet áramtalanítod, akkor ami benne van RAM, annak az adatai is nullázódnak. Ha egy digitális karórából kiveszed az elemet, akkor az óra bellításai is törlődnek, visszaáll alapértelmezettre.

Vagyis ha nincs áram, és az eszközben nincs olyan fizikai egység, amin tudná tárolni a beállításokat, akkor a beállítások eltűnnek.


Kivéve, ha az alaplap egy részét folyamatosan áram alatt tartja, még kikapcsolt állapotban is.

Ezért kell az elem az alaplapba, hogy az alaplapnak ne szűnjön meg az áramellátása, és ne törlődjenek a memóriájából a beállított adatok (pl. a BIOS beállítások).


Meglehetne oldani ezt természetesen úgy is, hogy beleraknak egy kis RAM egységet az alaplapba, amire az alaplap ki tudja írni a beállításokat, és így nem kéne bele elem, de akkor feleslegesen kéne többet fizetni az alaplapért, és az már más technológia is lenne, ráadásul kevésbé biztonságos.


Azt, hogy elemet kell cserélni meg onnan fogod tudni, hogy elindítod a gépet, és látod, hogy megváltozott a dátum. Amúgy egy intézményben pl 10 év után merült le az elem az alaplapban.


De ha értesz hozzá, és van otthon műszer, akkor ki is tudod mérni hány V van az elemben.

Elektronikai eszközöket 5 évre terveznek. Vagyis ha 5 éven belül nem cserélsz valamit a gépedben, akkor ideje elgondolkozni rajta, hogy inkább add el, amíg még működik. :D

2014. aug. 6. 13:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 anonim ***** válasza:

"A led nem az elemtől világít."

Ki mondta/írta, hogy attól világít?


Az USB pedig nem mindig ad le áramot kikapcsolt gép esetén (be van dugva a konnektorba, mielőtt kötekednél).

Szerintem ez alaplapfüggő, vagy esetleg beállításfüggő.


A RAM (operatív tár) és az a memória, ahol a beállításokat tárolja szerintem nem ugyanaz. Úgy vettem ki az írásodból, hogy te úgy gondolod, hogy a RAMban (operatív tárban) tárolódnak a BIOS beállítások (pl. dátum, idő).


[link]

"A BIOS chipjének a kapacitását megabitekben (Mb) mérjük, egy chip általában 1-4 Mb memóriát tartalmaz. Két része van: fix rész, variábilis rész."


Ami lehet, hogy RAM, de nem ugyanaz, amire általában az emberek ezt a rövidítést használják, tehát nem az operatív tár (központi memória).

2014. aug. 6. 14:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 anonim ***** válasza:

Nem kötözködtem, valószínű akkor félreolvastam az írásodat, de nem kötözködésből írtam, csak hogy mindenkinek világos legyen.


"Na most ha a gépet áramtalanítod, akkor ami benne van RAM, annak az adatai is nullázódnak."

Ezzel nem arra céloztam, hogy a RAM modulban tárolja a beállításokat. Tudom hogy működik. Ezt arra mondtam, hogy ha nem kap áramot az a RAM, akkor abból is ugyanúgy elvesznek a tárolt adatok.

2014. aug. 7. 14:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 anonim ***** válasza:

"Meglehetne oldani ezt természetesen úgy is, hogy beleraknak egy kis RAM egységet az alaplapba, amire az alaplap ki tudja írni a beállításokat, és így nem kéne bele elem, de akkor feleslegesen kéne többet fizetni az alaplapért, és az már más technológia is lenne, ráadásul kevésbé biztonságos. "


Ebből gondoltam, de mindegy, szívjuk el a békepipát. Én sem akarok kötözködni, elnézésedet kérem így utólag.

2014. aug. 7. 14:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 anonim ***** válasza:
Semmi probléma :) Azt a rész egyébként arra írtam, hogy ha valami flash RAM-ot beraknak, mint ahogy a pendrive is működik.
2014. aug. 8. 12:30
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!