Miért fikázzátok az olcsó tápokat?
Saját és családtagok, barátok tapasztalata alapján állítom és kérdezem, hogy ha valaki csak egy véleményt kér egy adott "gagyi" márkájú tápról miért mondja mindenki, hogy kukába való és egyéb súlyos dolgokat?! Miért nem azt kérdezitek meg a kérdezőtől, hogy milyen céllal veszi és mire használja a gépét?
A lényeg:
Közel maximum kihasználtságon, gyenge hűtéssel, még egy komolytalanabb gamer gépben is 1 év alatt kinyiffan mondjuk a codegen, eurocase, mercury stb.
Ezzel szemben egy teljesen átlagos számítógépben, napi 1-2-3 óra használat mellett (internetezés, zene hallgatás, filmnézés, youtube, fórum, olvasás ) egyéb általános használat mellett állíthatom, hogy 8 évesen is stabilan működnek és az alkatrészek sem mentek tönkre a kisebb fesz.ingadozások hatására.
Ez a három márka és közeli/személyes tapasztalat 7 tápot foglal magában természetesen nem valami nagy szórás.
Mielőtt eldurvulnának a kommentek megjegyezném, hogy egy komolyabb használatra szánt PC-be, vagy új alkatrészekből összerakott PC-be soha nem szereltem senkinek ilyen tápokat, (nyilván nekem is van egy alapvető előítéletem velük szemben, de gondolom azért mert én nem csak 1-2 órányi olvasásra használom a gépem, hanem komolyabb programok futtatására).
És a lényeg végül amit az egészből szerettem volna kihozni csak annyi, hogy mielőtt valaki véleményt kér egy alkatrészről, márkáról, mindig érdeklődjetek a körülményekről is. Higgyétek el, nem fog egy 400 wattos eurocase táp tönkremenni, ha az adott pc maximum áramfelvétele (mondjuk egy egyszerű fogyasztásmérő szerint sem) eszik 150wattnál többet és nem forró levegőt kell kidolgoznia a házból napi 12 órában. :)
Hidd el, hogy okos ember felméri a kockázatokat és beszámítja a várható veszteséget.
Ha a 100e-s gépem 10%-ban megy tönkre egy vacak táp miatt, akkor inkább azt a 10e Ft-os várható költséget inkább egy másik tápra költeném. Főleg hogyha veszteségek is érnek amíg nincs gépem (munkához, ilyesmi).
Egy gamer gép nagyobb teljesítményt vesz fel mint egy átlagos otthoni, irodai gép.
Így ha egy irodai gépbe kerül egy például 400 W-os "noname" tápegység, tényleg lehet, hogy nem lesz gond abból, hogy a tápegység csak 300 W leadására sem képes, mert a gép maximum 200 W-tot ha felvesz. Viszont ha ez egy gamer gépbe kerül, akkor az nem megfelelő működést eredményezhet.
A második probléma hogy az olcsóbb tápegységekből hiányoznak azok a biztonsági mechanizmusok - hővédelem, túlfeszültségvédelem, túlméretezett alkatrészek - amelyek egy hálózati problémából vagy valamelyik egység hibájából fakadó gondokat hivatottak kivédeni.
A harmadik probléma a hatásfok. Egy olcsóbb tápegység hatásfoka 70% körüli/alatti. A drágábbak/jobbak meg 80% felettiek.
A kisebb hatásfok erőteljesebb melegedést, magasabb hűtőventi-fordulatot, nagyobb zajt jelent.
Utolsó jól leírta. Számítógép szervizben dolgoztam, és rendszeresen elhangzott ez a kérdés.
"De hát nekem 400éve van codegen tápom, és soha nem volt vele baj, akkor miért költsek többet egy jobb tápra? Úgyse használom semmi extrára"
Azért, mert nyavajogni fog, ha egyszer mégis eldurran, és cserélheti ki az egész gépet. Vagy rosszabb esetben kigyullad a lakása. :D (najó ez túlzás, de érted a lényeget)
Bármilyen tápnál megvan az esélye annak, hogy egyszercsak feladja a szolgálatot, nem ez a fő probléma. Inkább az, hogy ha egyszer ne-adjisten megtörténik, na akkor mit visz magával?
Egy minőségi táp milliószor kisebb eséllyel teszi tönkre az egyéb alkatrészeket, az ellenőrzött minőségnek, és a kipróbált / tesztelt védelmeknek köszönhetően.
Az olcsó tápoknál jóformán nincs minőségellenőrzés. Továbbá minden alkatrésze a spórolás miatt olyan amilyen, és ez szvsz veszélyes.
Itt egy teszt az egyik olcsó HKC tápról:
Anno vettem egy Mercury tápot,az első indításkor elhiccent.Zokszó nélkül cserélték ugyanolyanra.5 év után váltam meg tőle,mikor eladtam a gépet.A következő "márkás" (nem emlékszem pontosan a gyártóra,de megadtam a módját) volt,2 év után egy indításkor rendesen kigyulladt.
A mostani drágább tápok már biztos hogy jobbak,de régen nem volt ez szentírás.Volt egy ökölszabály: minél nehezebb,annál jobb.:)
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!