Kezdőoldal » Számítástechnika » Hardverek » Külső HDD bizarr működésképtel...

Külső HDD bizarr működésképtelensége - mi a diagnózis?

Figyelt kérdés

Üdv!

Szükségem volna némi segítségre, hogy mi ilyen esetben a teendő, és egyáltalán, mi lehet a hiba?

Adott egy pár éves, gyakran használt, (pár hete ellenőrzötten kijelenthető) bad sector mentes, jól működő, 1TB-os WD (Black) meghajtó, LC-Power külső hordozóban (külső adapterrel), ami eSATA-n keresztül kapcsolódott a géphez.

És adott egy haldokló, utolsókat rúgó gép, amit körülbelül 10-20 alkalommal próbál üzemképes lenni, mire elindul, rendkívül zajos.

Mivel a gép nemsoká meghal, ezért úgy döntöttem, hogy a külső meghajtóra szépen átmentegetem, átmenekítem a hdd-k tartalmát. Ami elég jól ment, egy pontig.

Itt kezdődtek a bajok.

Másolás közben kisebb-nagyobb fagyások, akadások jelentkeztek, a monitoron vízszintes, párhuzamos vándorló vonalak jelentek meg, a gép szinte használhatatlanná vált. Megpróbáltam leállítani a rendszert, nem ment, jött egy reset.

A gép beindul, oprendszeren kívül is láthatóak a párhuzamos csíkok, a rendszer nem tölt be, a külső meghajtó sokáig tölt, reset majd gép kikapcs.

Eltávolítom a külső meghajtót, pár percnyi szünet (15-20 perc), a gép alig akar indulni - végül csak sikerül startolni, baromi lassú. Külső meghajtót következő indításnál bekötöm, párhuzamos csíkok, a fent ismert forgatókönyv.

Külső meghajtót bekötöm a laptophoz, eSATA-n keresztül, úgy érzékeli, hogy nincs csatlakozva - semmi. Még csak a HDD-t, mint eszközt sem ismeri fel.

Kerítettem egy USB kábelt, nehézkesen jelez a rendszer, hogy talált három, üres, formázatlan partíciót (és körülbelül percenként újból és újból és újból felismeri a három formázatlan partíciót), amin az összes adatom található volt. Régebben már megesett, hogy a partíció üresnek mutatkozott, ott segítségemre volt az RStudio, és körülbelül mindent vissza tudtam hozni, úgyhogy kipróbáltam, és jelezte, hogy van egy 750, valamint egy 100-100as partíció (valóban így osztottam fel régebben), a folytonos újraindulás-felismerés miatt viszont nem nagyon mertem keresni "elveszett fájlokat" (körülbelül fél percig hagytam, hogy keressen, de nem talált semmit).

Szóval, szerintetek, eddigiek alapján mi a diagnózus? Teljes adatvesztés?



2014. jún. 28. 14:09
 1/9 anonim ***** válasza:
most gép vagy laptop ?
2014. jún. 28. 15:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 A kérdező kommentje:

is-is.

van egy asztalim, van egy laptopom.

az asztali haldoklik, ott generálta a leírt problémát (fagyás, csíkok, stb), a laptopon pedig próbálkoztam azzal, hátha ott megtudok többet a meghajtó állapotát illetően - ott jelenetkezett a "nehézkesen jelez a rendszer, hogy talált három, üres, formázatlan partíciót (és körülbelül percenként újból és újból és újból felismeri a három formázatlan partíciót), amin az összes adatom található volt." - tehát szerintem olyan, ahhoz hasonlít, mintha ki-be kapcsolnám a külső meghajtót, vagy legalábbis eltávolítanám, majd csatlakoztatnám.

2014. jún. 28. 15:12
 3/9 A kérdező kommentje:
Nos, tegnap kísérleteztem kicsit (tudom, elég veszedelmes vizekre eveztem), de egy átmeneti megoldással át tudtam másolni a pótolhatatlan fájlokat. A fent leírt kaland után csak csatlakoztattam a haldokló (asztali) géphez a külső meghajtót USB-n keresztül, valamiért elmentem a géptől, és körülbelül 10 perc múlva hallom, hogy felismerte a meghajtókat, szépen, sorban. Minden partíció, minden fájl a helyén volt, úgyhogy a pótolhatatlan, abszolút saját munkákakat átmenekítettem a laptopra (hálózaton megosztott meghajtó), igaz, mindeközben a fent leírt vízszintes csíkok szépen szaladgáltak a képernyőn, néha a billentyűzet, néha az egér ki-kikapcsolt, de szerencsére mindent sikerült átmásolnom. Lecsatlakoztattam a külső meghajtót a haldokló asztaliról, és átmentem a laptophoz, ott viszont a tegnapi probléma még megmaradt (érzékeli, de üres partíciókként, körülbelül fél percenként újból jelez), visszamentem a haldoklóhoz, ott viszont pillanatok alatt érzékeli. Szóval ezt nem tudom mire vélni.
2014. jún. 29. 14:18
 4/9 anonim ***** válasza:

Furcsa egy jelenség egy és ugyan az a fájlrendszer ?


nem lehet hogy az egyik fat32 míg a másik ntsf ?


Nézd meg hogy mire van formázva a laptop HDD je mert ha fat32 és a külső HDD ntsf akkor baj van

2014. jún. 29. 14:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 A kérdező kommentje:
az összes ntfs
2014. jún. 29. 15:44
 6/9 anonim ***** válasza:

Ha az aztali gép ilyen beteg, és a szoftver a gond, akkor praktikus lehet egy pendriveról beootolni egy linuxot, felmountolni a lemezeket, és úgy másolni.


Ha a hardver a gond, akkor én kiszedném a HDD-t és beraknám egy rack-be vagy egy másik gépbe, és onnan másolnék.


Gondolom a külső vinyódon megsérült itt-ott a filerndszer a rosszul működő gép miatt.

2014. júl. 1. 01:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 A kérdező kommentje:

Sajnálatos módon az asztali gép ma már nem indult be - van egy kellemetlen érzésem, hogy a táp megadta magát.

Szóval nem igazán tudok most már kísérletezni.

2014. júl. 1. 10:37
 8/9 A kérdező kommentje:
Amivel természetesen az a probléma, hogy csak ez a gép ismerte fel a külső meghajtót... Úgy látom, nincs mit tennem, keresnem kell egy asztali gépet.
2014. júl. 1. 10:52
 9/9 anonim ***** válasza:
Vagy egy profi szakértőt aki a helyszínen megoldja a problémákat :))
2014. júl. 1. 11:01
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!