A winchesternek mi köze van az operációs rendszerhez?
Olvasd, zoknilovics és tanulj:
"A nem felejtő memórián alapuló SSD-k (NAND SSD) nem régen jelentek meg, de az alacsonyabb ár miatt — 3-10 USD/gigabájt — egyre nagyobb szerepet kapnak. A flashmemória leglényegesebb tulajdonsága, hogy áramfelhasználás nélkül is megőrzi az adatokat. Sebessége elmarad a DRAM mögött. A memóriacellák csak korlátozott számú írás-olvasást képesek elviselni, így ez a paraméter határozza meg az eszköz élettartamát. A flash memóriás tárolók szervezése bonyolultabb a DRAM-énál, a különböző gyártók különféle fizikai felépítéssel, kontroller- és hibajavító algoritmusokkal igyekeznek elkerülni a flash memóriacellák „halálából” adódó adatvesztést, "
Az mindenesetre dicséretes, hogy chip magazinok bújásával ilyen szépen kicombosodtál, hogy még a hard diszkek interleave-jéig is eljutottál, de attól még nem lesz belőled szakember.
Tanulj: A HDD egy __háttértár__, amelynek az a szerepe, hogy az adatok és programok a gép kikapcsolása után is megőrződjenek. A memória ugyanis (legalábbis ha dinamikus) a kikapcsolással egyidőben elveszíti a tartalmát. De hát, a PC-kben már csak ilyen, dinamikus memória szokott lenni.
A memória viszont __operatív tár__ amelynek a tartalmát a processzor működés, tehát műveletvégzés közben írja és olvassa, ha ez lassú, akkor a proci várakozni kényszerül (ez az ú.n. wait state), tehát a gép műveletvégző sebességét a memó sebessége bizony befolyásolja, a HDD sebessége ugyanakkor nem.
A háttértárnak csak annyi a szerepe, hogy onnan kerül beolvasásra az operatív tárba (memóriába) az az adattömeg, amellyel a processzor dolgozik.
A HDD sebessége a processzor műveletvégző sebességére egyáltalán nincs befolyással, míg az operatív táré, tehát a memóriáé igen, hiszen ha lassú akkor a proci várakozni kényszerül rá és jön a wait state, a proci meg addig elmegy KV-t inni mert a RAM busz üres.
"Ha az bekerült a memóriába, onnantól kezdve már semmi jelentősége a HDD-nek."
Igen, azért piszkálja még a Firefox is minden katt alatt a vinyót, mert annyira minden ramban megy. Mikor láttál HDD-t utoljára?
Mellesleg azért gratulálok határtalan zsenialitásodnak, amivel rendeltetésszerű használat mellett egy év alatt gatya az SSD.
>Mellesleg azért gratulálok határtalan zsenialitásodnak, amivel rendeltetésszerű használat mellett egy év alatt gatya az SSD.
Ennek az én zsenialitásomhoz semmi köze. Az SSD-k gyártástechnológiájához annál inkább. Ha egy mágneslemezes HD leáll áramszünet miatt, mondjuk írás közben, akkor max összekócolódik kissé a file rendszer, ám ha SSD-nél történik ugyanez, akkor már komolyabb gond is lehet, adott esetben. Ha az SSD DRAM-os, akkus kivitel, akkor pedig elég ha az akku megadja magát. A napi intenzív használat nem tesz jót az SSD-nek. Az SSD tulajdonképpen BOOT drive-nak felel meg leginkább, vagy olyan adatok tárolásához, amelyeket nem módosítunk, vagy ha mégis, hát ritkán tesszük azt. Ha azonban az OPRE nincs jól beállítva, vagy a gépben kevés a RAM és az SSD-re van irányítva a swap, - netán linux ketyeg aktív swap particióval (!) - akkor az bizony a gép működésének nagy százalékában folyamatosan írni fogja a drive-ot. Igaz, ma már az SSD-k írási ciklusa nem 10 vagy 100 ezer hanem milliós, de ez a nagy szám is kevésnek bizonyul folyamatos, intenzív használat mellett.
Egyébként az ismeretségi köröm zöme szervizesekből, programfejlesztőkből áll, van másodkézből szerzett tapasztalatom az SSD-k élettartamáról, ill. azok hosszáról.
>Meséld el, hogy a játékok b*sztatásán kívül hol igaz az elmélkedésed!
Mindenhol igaz. A problémát az okozza, hogy a windows a háttérben rengeteg szervizprogramot, szolgáltatást futtat. Ha egy fényképezőgépről bemásolod a nyaralás során készült képeket, videókat, akkor az opre a háttérben azonnal legenerálja a file-ok thumbnailjét és ha HD videó is van köztük, akkor abból is kiveszi a kezdőképet ha a videó enkódere installálva van. Már pedig ez bizony prociidőt fogyaszt. Ezeket a szolgáltatásokat azonban le lehet állítani még közvetlenül az install után és akkor a gép látványosan gyorsulni fog. Nekem pl most össz. 6 szervizprogi fut, swap (virtuális memória) pedig egyáltalán nincs is bekapcsolva. A mailer progim nem csekkeli 3 percenként, hogy jött-e új levél, 2 naponta egyszer nézem meg, a postaládát. Ha böngészek (Opera) akkor csak 4-5 page van nyitva egyszerre és a flash fel sincs installálva *. Nincs árnyék az egér-kurzor alatt és nincs bugyirózsaszín, csiricsálé theme, de még rendszerhang séma sem. Ezek az apró módosítások egyesével nem túl számottevőek de összesem már elégségesek ahoz, hogy terheljék a rendszert. Pedig én 8 GB RAM-ról csak 'álmodok'. 1 GB RAM, s478-as (32 bit) proci, igaz, nem celeron (Celeron amógy is felejtős). A gépen XP van de a boot ideje 6 másodperc, mivel minden olyasmi ki van belőle szedve ami nekem nem kell.
Fölösleges ablakokat be kell csukni, fölösleges progikből ki kell lépni mert a memót eszi ez is az is.
----
A gép sebességéhez pedig még 27 évvel ezelőtt sem számolták hozzá a háttértár sebességét, az ugyanis lehet egy CD-ROM, vagy egy régi 1.1-es USB drive (ami szintén SSD) is. Ezek pedig nagyon lassúak. Mi lenne ha egy i7-es 90 magos proci műveleti sebességébe beleszámítanák egy karcos régi, alig olvasható CD-ROM sebességét is?
* A böngészés amúgy is eszi az erőforrásokat mivel a rengeteg .jpg, .gif kép mind kibontva, bittérképben van tárolva a memóriában. Az meg helyet igényel. Pláne ha a cache-t is benyalja a memóba a böngésző induláskor. Nálam ilyen nincs. A cache kilépésnél kiürül.
>Ha nem torrentezel folyamatosan blurayt SSD-re, akkor 5 év még nagyon szigorú minimum, de biztos te tudod jól.
És találsz olyan gyártót aki ezt neked garantálja? És ha mégis adatvesztés lesz akkor mész taiwanra kipofozni belőlük a károdat?
Az SSD olyan technológia aminél a gyártó sem tudja szavatolni, hogy minden egyes memóriablokk kifogástalan és hogy ez így lesz 2-3-4-5 év múlva is. Az eleve tudott, hogy az ssd - épp emiatt - a gyakran használt blokkok tartalmát átírja más területre, hogy a drive egyenletesen terhelődjön, na de ha adott egy linuxos 128 MB-os swap partíció, akkor annak tartalmát nem írhatja máshová, mert nincs hova, akkor meg pláne nem, ha a drive mondjuk 90-95 %-ig tele van.
A torrentezés egyébként kifejezetten kímélő üzemmód az SSD számára, hiszen a torrent kliens letölt egy-egy blokkot a memóriába és akkor írja ki ha az már megvan, tehát egy blue-ray diszk esetén a sok giga adat egy alkalommal lesz írva, ami napi egy diszk letöltését feltételezve egy év alatt csak 365 írási ciklus, ráadásul egyenletesen terheli a blokkokat.
A gond a virtuális memóriával van meg a böngészők cache-ével, mert azok folyamatosan változó mennyiségű adatjrást jelentenek változó területekre. Ez ellen, mint írtam is azért lehet tenni.
Tudni kell jól bekonfigurálni (illetve megválasztani) az operációs rendszert és kész.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!