Szép reggelt! Hogy is van ez?
Szeretem tudni, hogy működnek körülöttem a dolgok és mivel inkább a biológia felé nyitok erre nem tudom a választ: Hogy van az, hogy a gépem szilíciumdarabkákra ráforrasztott "dolgok" miatt képes működni? Le tudnátok nekem írni néhány mondatban, akár a számítástechnika nyelvén is (mert azért nem vagyok túl hülye hozzá csak nem ez az érdeklődési köröm viszont idegesít a "nemtudásom"), hogy hogy vannak ezek a dolgok?
A válaszokat köszönöm!
Ezek a dolgok pont úgy vannak, hogy működjenek együtt. Ha a gép működését akarod megérteni, akkor ne onnan indulj ki, hogy szilícium darabokon vannak "dolgok".
Indulj ki onnan, hogy egy gépben van alaplap, táp, CPU, memória, VGA, HDD. Ezek felépülnek különböző részekből. A CPU pl magokból és gyorsító tárgyból. A magok alukból, végrehajtási sorokból, regiszterekből. Ezek logikai kapukból épülnek fel. A logikai kapukat tranzisztorok alkotják. A tranzisztorokat valóban egy szilícium lapkára felvitt anyagokból hozzá létre...
Biológusként infós ismeretek pótlása ??!! :O
Na, több olyan "kíváncsiskodó" ember is lehetne már, mint Te! Vinnétek akkor valamire ;)
Nem mellesleg, gondolom orvosnak készülsz, és tanulsz kémiát is, nem? A mai szó szerinti nanotechnológiás processzoroknál meg már, ahhol valóban szilíciumlapokon alakítják ki a teljes vezérlőegységet(et), regisztereket sőt, még a cash memóriát is, de tudtommal legújabban a grafikus processzort is, ott el sem tudod képzelni, mennyi kémiai tudásanyag van. No meg fizikai.
De hogy mondjak is valamit úgy néhány mondatban, nagyon röviden a dologról:
"gépem szilíciumdarabkákra ráforrasztott "dolgok" miatt képes működni"
Ezt talán úgy fordítanám, hogy a géped áramkörei lekerítve chippek, mikrochippek és a köztük levő vezetékek (nem az a rézdrótos, hanem ami a lakkozott nyákban van már kimarva) sokasága. (na jó, meg köztük esetleg pár ellenállás, meg kapacitás, de ezeket most hagyjuk)
Ezek a mikrochippek nagyon kicsi, laboratóriumi körülmények* között legyártott tranzisztorok sokaságából állnak össze, amik általában logikai kapukat építenek fel. (*: ez alatt értsd, hogy ilyen kicsi és precíz tranzisztorokat képtelenség otthonilag "összebarkácsolni" (általános tranzisztort még trükközésekkel nagyon alap áramkörökhöz lehet)).
És a tranzisztor ugyebár 3 félvezetőrétegből épül fel, félvezetőnek pedig általában szilíciumot, germániumot használnak.
De szerintem a legjobb, ha a Wikipédia szócikkeiből kezdesz el tájékozódni ebben a témában.
Először keress rá a tranzisztorra, a félvezető fogalmára, utána esetleg a mikrochipre, mikroprocesszorra..... a végén pedig a Wikipédia mindig felajánl egy listát a hasonló szócikkekhez, azokon is mehetsz tovább.
A Wikipédiából, de úgy általánosságban az internetről értelmes kutagodással, keresgéléssel rengeteget lehet tanulni.
Én magam sajnos egy nagyon lusta ember vagyok, ezt bevallom :P - de ha benned van elszántság, akkor HAJRÁ!
Még az is lehet, hogy a végén ebbe az irányba fog elfordulni az érdeklődésed.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!