Mi a fontosabb? A videókártyánál a memória mérete vagy sávszélessége? Mi a RAMDAC? És minél nagyobb a felbontás pixelben annál jobb?
ami egy vga-nál fontos
-mag órajel
-memória órajel
-memória típus (GDDR5)
-sávszélesség és ez után a mérete a memóriának
típusra figyelj mert egy ddr3 1gb kártyánál fényévekkel jobb egy ddr5 512mb
A videókártyáknál a LEGfontosabb:
1. A GPU = Graphics Processing Unit, azaz a grafikus mag, ami a grafikai számításokat végzi. Hiába van 4GB memória egy kártyán, ha a GPU-nak nincsen megfelelő számolási kapacitása. ( a relatív sebességet GigaFlopsban, mostanában már TeraFlopsban mérik )
2. A GPU hol helyezkedik el a gyártó erőpalettáján, és milyen grafikuskártya családba tartozik ( gyártón belül ). Ezért érdemes teszteket olvasni, hogy képben legyél, mikor jött ki az adott kártyacsalád, akár nVidiáról, akárt AMD-ről van szó.
3. A sávszélességről annyit, hogy a GPU-ba van integrálva a memóriavezértlő, ami 64-128-256 és ehhez hasonló méreteket ölt ( bit-ben ) mérik. A nagy sávszélesség, nagyobb memóriaelérést biztosít-> nagyobb sebesség. És persze a memória mérete sem elhanyagolható, de relatíve olcsó videókártyákon ( 10-15 ezer Ft VGA-k ) csak parasztvakításként van több gigányi memória. Fontos még a memória típusa. Jelenleg a legmodernebb a GDDR5-ös memória.
A RAMDAC igazából lényegtelen a te szempontodból, de ha akarsz többet megtudni: [link]
A felbontás minél nagyobb annál nagyobb teljesítményű videókártyára van szükséged ( ha játékról van szó ), miivel több pixel van kirajzolva a monitorra. A sebesség csökken, de a kép élesebbé válik.
Még tudnék mesélni sokat, de a legtöbbet Te magad tudsz tanulni, ha utánaolvasol, mert még 10 oldalt tudnék neked írni, ahogy így visszaolvastam az írásomat, sok hézagot ki kéne még töltenem.
#3 nem is tudom minek válaszol, ha nem ért hozzá...
Vesézzük ki a helytelen/pontatlan választ (ezzel is információt nyerve a kérdező számára):
"-mag órajel"
Önmagában nem sokat jelent csak ha ismerjük az architektúra képességeit és azon belül az adott GPU-ban mennyi alegység teljesít szolgálatot. A GPU órajele csak akkor nyer ételmet, ha tudjuk, hogy ezen az órajelen mennyi shader, textúrázó és raszter egység dolgozik. De nem árt tudni, hogy csak a száraz számok ismerete nem elégséges. Példának említhetném a HD7770 és a HD7790 esetét, mert mindkét GPU magórajele 1GHz, de mégos a 7790 erősebb közel 30%-kal (azért mert a 7790-ben 10 CU helyett 14 dolgozik azaz +256 shader és +16db textúrázó van jelen).
"-memória órajel"
Önmagában ez sem jelent sokat, ha nem tudjuk, hogy mekkora interfészen kommunikál a GPU-val ugyanis így kapjuk meg a memória sávszélességet. A memória sávszélesség önmagában nem gyorsít a teljesítményen, de utalhat az adott GPU teljesítményére, mivel az erősebb GPU-nak nagyobb sávszélességre van szüksége (különben a szűk kersztmetszet megfolytja a teljesítményt). Ha egy nagyon gyenge GPU mellé biztosítanánk magas sávszélességet az felesleges lenne, csak drágítaná a terméket, de nem gyorsítaná. Normális esetben a gyártó úgy tervezi meg a terméket, hogy elegendő legyen a memória sávszélesség a GPU-nak, de akadnak necces modellek.
"-memória típus (GDDR5)"
Ez visszakanyarítható az előző válaszhoz. A GDDR% előnye, hogy magasabb hatásos órajelet lehet vele elérni, mint a GDDR3-mal, így növelhető a memória sávszélesség. Önmagában a GDDR5 nem ad a 3D teljesítményhez.
"-sávszélesség és ez után a mérete a memóriának"
Ez megint az előző két válaszhoz kapcsolódó kijelentés kivéve a kapacitást. A videomemória mérete az a jellemző, amit a laikusok rögtön látnak és figyelnek, így ezzel jól meg is lehet őket téveszteni. Sok memóriára csak az erősebb GPU-knak lehet szüksége, melyek bírják a nagyon magas felbontásokat (vagy a több monitoros megjelenítést) és a magas grafikai beállításokat és szűrőzéseket. Egy mai erős középkategóriás kártyának bőven elég 2GB (pl egy HD7870), míg egy alsó középkategóriás szépen elvan 1GB-tal is (pl HD7770). Az alsó kategóriás kártyákon található 1, 2 meg 4GB memória parasztvakítás. Azoknak a kártyáknak a zöme simán el lenne 512MB-tal is.
"...egy ddr3 1gb kártyánál fényévekkel jobb egy ddr5 512mb"
Ez így önmagában megint nem igaz. Ellenpélda:
HD 4850 1GB GDDR3 vs HD5670 512MB GDDR5
Természetesen az előbbi az erősebb kártya, pedig utóbbi helyére írhattam volna HD5550 512MB GDDR5-t is ami még gyengébb.
A kérdésre a legegyszerűbb válasz: Olvass teszteket vagy konkrét kérdéssel fordulj szakmai fórum témákhoz!
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!