Ugye hogy van különbség a DDR2 és DDR3 között?
A teljesítményben az már kissé rafináltabb, egy alacsony késleltetésű (CL4) DDR2-800 megesz reggelire egy pocsék késleltetésű (CL-9) DDR3-1066/1200/1333 ramot. De még bonyolultabb, mert proci függő is, AMD* gépek kevésbé allergiásak az alacsony késleltetésre. Azért szokás mai gépekbe ha lehet 1600-as ramot venni, mert az ha nem tuningolod, akkor is sokkal jobb (kisebb) késleltetéssel dolgozik.
*Az új, APU-val szerelt AMD prociknál nyilván nem igaz, sőt.
Sima CPU-s feladatra a DDR3 és a DDR2 között nem sok különbség van, esetleg olyan feladatoknál, amikhez nagy memória sávszélesség kell, de ez nem nagyon jellemző (az integrált GPU-knál viszont igen, ezért is fontos egy APU mellé a dual chanel és a magas RAM órajel is). Anno a Prohardver is tesztelte régebbi gépeken Core 2 procikkal a DDR2 és DDR3 memóriákat (nyilván megfelelő alaplapokkal) és bizony a DDr3 javára nem sikerült előnyöket kimutatni teljesítményben. Ott van például a Phenom II procikban lévő hybrid vezérlő is, ezt személyesen is tapasztalhattam: 3 évig használtam egy Phenom II X4 945 processzort, ebből az első két évben egy AM2+ alaplap és DDR2-800 memóriák voltak mellette, majd átraktam egy AM3+ alaplapba és DDR3-1333 memóriák kerültek mellé, így használtam még egy évet. Elárulhatom, hogy teljesítményre semmi különbséget nem láttam (de tudtam, hogy ez lesz...nem a DDR3 miatt váltottam platformot, hanem az FX miatt). CPU tesztekben sem volt említésre való különbség egyedül a szintetikus memória írás/olvasás tesztek mutattak eltérést. Egy CPU életében viszont ritkán van memória sávszélesség probléma azaz nem ott szokott a szűk keresztmetszet lenni, így gyakorlatban ritkán kovácsolható előny a memória sávszélességből. Egyébként anno a DDR->DDR2 váltásnál sem hozott sokat a konyhára az új memória generáció...akkor az Athlon 64 X2 procik ugyanolyan jól mentek DDR-400 és DDR2-800 memóriákkal is. És ahogy említették, az órajeleken felül talán többet számít a késleltetés...és ez bizony romlik a memória generációk/órajelek emelkedésével.
A DDR3 komoly előnye az utóbbi időkben az volt, hogy olcsó, keveset fogyaszt illetve az összes modern platform azt használja (meg ugye a modern integrált grafikus procik is örülnek a magas memória sávszélességnek, hiszen a GPU egy adatfolyam processzor és az általa végzet számítások magas memória sávszélességet igényelnek...ha például megnézünk egy csúcs videokártyát, akkor látható, hogy sokkal nagyobb memória sávszélességgel rendelkezik, mint a központi egység).
A DDR2 és DDR3 között tehát van különbség, de a mai CPU-k teljesítményét nem sokban befolyásolja.
Tesztekben jobban néz ki a DDR3, ha jó fajta, de amúgy programoknál semmi gyakorlati haszna nincs. A gép nem számol gyorsabban, nem lesz több FPS-ed, nem konvertálsz gyorsabban.
APU-nál fontos a magas órajelű memória, de az más tészta.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!