Hogy lehet ennyi mindent 3D-ben nyomtatni?
A legújabb, amit olvastam az emberi szerv.
Ugyebár a világban a tárgyak ezernyi anyagból épülnek fel. Na de a 3D nyomtató ezeknek csak a töredékét képes használni. Akkor hogy a fenébe lehet vele annyi mindent kinyomtatni?
Úgy hogy az elv egyszerű. Felhevítik az alapanyagot és különböző rétegvastagsággal pakolják egymásra a rétegeket.
Biológiai, szerves anyagokkal nyilván nehezebb de gondolom az elv ott is hasonló csak még nagyobb a rétegek finomsága.
A fémeket nem nehéz porítani, Józsi bácsi is képes rá egy reszelővel. Ipari méretben nyilván van erre egy értelmes megoldás. A fémek mechanikai tulajdonságait nagyban meghatározza az összetételük, milyen anyagokkal ötvözik. Ha egyenletes a különféle fémek eloszlása az ötvözetben (márpedig az) akkor a porított anyagban is egyenletes. Innentől kezdve a nyomtatás során készülő anyagban is az lesz.
És ezután (ha hevítéses eljárással készül) a munkadarabot lehet felületkezelni, edzeni, eresztésnek kitenni, felületkezelni. Pont úgy mint egy hagyományos öntéses eljárással készülő eszköznél.
Mondjuk arról egyenlőre megoszlanak a vélemények, hogy a ténylegesen nagy igénybevételű alkatrészeknél ez mennyire működik, a források véleménye vegyes. Ami biztos, hogy a kínaiak már kidolgoztak (vagy loptak) egy technológiát amivel harci repülők titán alkatrészeit készítik. Elvileg az amcsiknál is vannak ilyen alkatrészek de erre nem esküszöm meg. A pontos részleteket nagyon őrzik, akiknek már megvan a technológia, nem véletlenül.
Speciális műanyagoknál ez nem tudom hogy működik, de amennyire tudom jelenleg olcsóbb valamit sorozatgyártásban fröccsönteni mint nyomtatni.
És hogy miért fejlesztik ennyire a technológiát? Prototípusok gyártása sokkal olcsóbb mint egy egyedi öntvényeket készítettni, pláne ha kiderül, hogy az alkatrészen még alakítani kell. Hosszú távon is olcsóbb lesz ha mag van a technológia. Gondolj csak bele mennyit lehet megtakarítani ha olyan gyártósorok készülnek amik adott mérethatáron belül bármit elkészítenek és ha új termékre kell ráállni, nem kell az égvilágon semmit átalakítani, csak benyomják az új tervrajzot a gépekbe.
Ez mind szép és jó, de ha nem párszáz, hanem többezer fokos hőmérsékletre van szükség? Vagy óriási nyomásra az összepréseléshez?
Amúgy jó ez a technológia, mert pl. van egy robotgépünk, ami jó 20 éves, de egy csomó funkciója nem használható, mert egy bizb*sz eltörött benne. Elő kellene keresni, és ha megvan, akkor 3D-ben újra kinyomtatni. (a ragasztó nem fogta meg rendesen, azt hiszem)
Bár lehet, hogy drágább lenne a nyomtatás, mint egy új termék vásárlása.
"A legújabb, amit olvastam az emberi szerv."
Fület már készítettek élő anyagból.
Azt tudjuk, hogy megfelelő körülmények között bármilyen sejteket lehet szaporodásra bírni. A steril váz a lényeg, amit be kell vonni sejtekkel és azon is ugyanúgy szaporodnak tovább, amíg be nem borítják a felületét. A váz anyag akár fel is szívódhat a végén (ha olyan anyagot használnak). A vér ellátása kérdéses, hogy oldják meg, de gondolom a biológusoknak arra is van (lesz) megoldása.
Még a végén azt is megoldják szerintem, ha így fejlődik a tudomány. Gondolom a biológusok már jóval többet tudnak erről. Esetleg az akadályt ismerik, ha még nem megoldható.
Az viszont már előkészítheti a következő lépést, mert tudják mi a feladat ami még akadályt jelenthet. De hiszen így fejlődik a tudomány.
A sima vas olvadáspontja is 1000 fok fölött van, mégis megoldották. :)
Azt nem mondtam, hogy mindenhol alkalmazható, csak azt hogy rengeteg helyen.
A 20 éves robotgép törött akármilyét meg nem ezzel kell megoldani. Ahhoz egyenlőre drága mert gyerekcipőben jár. Kivéve ha mondjuk 200e-be került mert még a kávét is lefőzi.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!