A nyomdákban milyen gépekkel készítik a nyomtatott anyagokat? Hogyan működnek ezek a gépek?
Figyelt kérdés
lehet írni bőven, elég kíváncsi vagyok2009. szept. 22. 10:40
1/5 anonim válasza:
Most már minden számitógéppel vezérelt, a nyomdagépek is. Nincs ólom-ón-antimon ötvözetből (a pora is mérgező) készült szedés, nincs nagy súlyok cipelése, se ólomöntés. Nagyon nehéz munka volt valaha, ma egészen más. Szöveg a szeerkesztőségben készül, ott formázzák (tördelés). Aztán beteszik a CD-t a nyomdagép számitógépes vezérlőjébe és kész.
2/5 A kérdező kommentje:
de írnom kellene egy fogalmazást, ezért is gondoltam, valami átfogóbb írást erről, google csak reklámokat hoz ki nekem:S
2009. szept. 23. 20:57
3/5 anonim válasza:
4/5 anonim válasza:
Hát az első egy rohadt nagy baromságot írt.....
A szöveg szerkesztését nem a nyomdák végzik, hanem szerkesztve kapják az anyagot a megrendelőtől, ezt a nyomdában ellenőrzik, megnézik a színeket (nem RGB-e), a méretet (oldalak akkorák-e amekkorát a megrendelő szeretne, van-e kifutás) megcsinálják a kilövést (oldalak elhelyezkedését a papíríven), ebből elkészül a nyomóforma, amit aztán betesznek a nyomógépbe, rengeteg manuális (gombokkal történő) állítgatás és mérés után megkezdik a tényleges nyomtatást.
ilyen pl egy gép:
5/5 anonim válasza:
18 40-es: fogalmad sincs, mi is volt a klasszikus nyomdászat. Akkor a kézirat valóban kézzel volt írva, olvasd el, ha tudod alapon. A XIX. században a magyar írók német anyanyelvű szedőkkel küzdöttek, aztán jött a gépírás, ahol már a kiadók készítették el a kiadvány szerkesztését. Kijelölték, hány pontos betűvel és milyen betűtípussal készüljön, milyen legyen a címnegyed stb. Ekkor az alapszöveg már lyukszalagról öntve (Monotype) készólt, ezt javítani és tördelni kellett, címeket, kliséket beilleszteni stb. (Próbanyomatok Petőfi korabeli nyomdagépeken készültek). Aztán ez a nyomtatható szedés került a nyomdagépekbe, ez volt a magasnyomás. De már akkor is létezett mélynyomás (szines hetilapok, Nők Lapja stb.), illetve offszetnyomás is (a szedésről celofánra nyomták, majd lemezre került a szöveg, erről nyomtattak. A szineket három színből keverték (sárga, piros és kék). A nyomdai mértékrendszert (tipometria) beépítették a számítógépes Office-okba, pl a Wordbe. Ma tördelő programokat használnak, nincs többé ólombeteg nyomdászok tömege az orvosoknál (de 30-40 éve még volt). A volt nyomdászoknak (különösen a szedőknek) nem volt nehéz megtanulni a számítógépes szövegszerkesztést, éppen a tipometria átvétele miatt.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!