Elmoindfaná vki miben mutatkozik meg egy tápegység teljesítménye?
Máshogy fogalmazva. :D
A tápegység teljesítménye az ami rá van írva azaz mennyi energiát, hány wattot tud kitolni magából. 450 és 230 között pont 220W a különbség. :) Semmiben nem különböznek ha olyan gépbe rakod ami megelegszik mondjuk 150W-nyi árammal. De ha a számítógép alkatrészei mondjuk 300W-ot esznek akkor a 230W-os táp szépen el fog füstölni és jó eséllyel betol egy akkora túláromot az alkatrészek közé ami tökretesz minden mást is.
Egy 5e Ft-os 450w-os és egy 11e Ft-os 450W-os táp között a belső felépítés a különbség. A drágább tápok tartalmaznak olyan kiegészítő áramköröket amik megvédik a komponenseket túláramtól, zárlattól, ugráló feszültségektől, stb. Ill. a drágább tápok minőségibb alkatrészeket tartalmaznak - pl. olyan kondikat amiknek nagyobb a hőtűrésük - és az élettartartamuk mondjuk nem 2 év hanem 10 év.
Tudom, nagyon pongyola megfogalmazás de a válaszolónak az alapismeretek hiányoznak egy jobb megfogalmazáshoz.
Egyszerű:
Pistike vett egy Codegen tápot, ugyanis az volt akciós a Tescoban! Örült hogy 5000-ért kapott egy 450W-ost, majd gyors be is üzemelte a picikét.
2 hónappal később a gépe leégett, időn belül meg többször volt, hogy leálltak bizonyos részek. Pistike csodálkozott, hogy játék közben mikor a videókártyát tényleg "megostromolta" erőigényileg, hogy leállt a játék, vagy villogott a gép, közölvén hogy "a videókártya újraindult..".
Mikor Pistike gépe leégett, kérdezte a hozzáértőket ez mért történt. Szegényt akkor világosították fel, hogy a tápja nem csak hogy 450W helyett ~200W-ot termel (ami bőven nem elég ahhoz, ami pistikének volt), de semmiféle feszültséggátló, vagy ilyesmivel nem rendelkezett a táp, így könnyen égett le a gép.
Ezután pistike megfogadta, hogy csak FSP, Chieftec vagy esetleg Corsair tápot vesz. Úgyan jóval drágábbak mint egy sima, de pistikének nem előnye, ha az egész gépet kell cserélnie egy rossz táp miatt.
Minnél nagyobb egy gép teljesítménye annál erőssebb táp kell
nem rakhatsz egy 3 magos gépbe már 230W os tápot mert az lenne a következménye hogy a táp a terheléstől túlfutna
és ott ahol 12v ot adott le lehet 36 v is vagy az 5v helyén hirtelen 20v jelenik meg nem is beszélve arról a csatlakozóról ami az alaplapodra megy
230W os táp elég egy ilyen gépnek
PIII 800mhz celeron
128MB ram
20Gb ata HDD
LG cd íro
64MB VGA agp
Igen működik vele csak nem tudja kiszolgálni rendesen !!
Nyilván egy nagyobb teljesítményű táp képes kiszolgálni a nagyobb fogyasztású alkatrészeket is. A tápokkal reklámozott teljesítmény valójában az összteljesítmény, ami együttesen takarja az összes ágon (3,3V, 5V, 12V) leadható teljesítményt. Az ágankénti terhelhetőségről a tápokon szokott lenni egy táblázat is. Manapság a legfontosabb a 12V-os ág, mert erről fogyaszt a CPU és a videokártya is. Sok tápnál a 12V ág fel van osztva több részre is (12V1, 12V2 és akár 12V3), ilyenkor a 12V ágaknak van egy közös maximum teljesítményük illetve van külön áganként is egy maximum korlátjuk. Esetenként ez is fontos lehet (nyilván egyben hagyott 12V ágú tápoknál nem kell a 17-20A limitekkel számolni, ami előnyös lehet).
Ezek után jöhet a minőségi és az olcsó tápok közötti különbségek. Első sorban szóba kerülhet a hatékonyság, igaz ma már a legbénább tápnak is tudnia kell legalább 70%-t, de a normálisabb tápok 80% körüli hatékonysággal dolgoznak, míg a prémium tápok 90%-os mutatóval is büszkélkedhetnek. A nagyobb hatékonyság jótékony hatással van a villanyszámlára illetve kevesebb hő is termelődik a tápban. Ha például az alkatrészek az adott pillanatban 200W-t kérnek a tápegységtől, akkor egy 70%-os tápnál a konnektorból 285W lesz leadva, amiből 85W hővé alakul. Egy 83%-os tápnál ugyanannál a konfignál ez 240W a konnektorból és csak 40W fog hővé alakulni. Így könnyebb is halkan hűteni az egységet, tehát akusztikailag is előnyös a jobb hatásfok.
Továbbá ott vannak a védelmek. Egy minőségi táp biztosan rendelkezik minden védelmi funkcióval (túláram, rövidzár, alulfesz, túlfesz, túlmelegedés stb stb), így kisebb az esélye, hogy a táp tönkre menjen vagy, hogy magával vigye az alaplapot és egyéb alkatrészeket. Egy minőségi táp stabilabban tartja a feszültségeket a terhelés ingadozása alatt is, ami jobb stabilitáshoz vezet. A HKC modellnél például mértek egy videós tesztben olyan ingadozásokat, hogy az már veszélyes lehet az alkatrészekre nézve is, de a stabilitásra mindenképpen. Több olyan teszt is van, ahol olcsó tápok durrantak el a rájuk írt teljesítmény 70%-ánál! Egy minőségibb tápegység biztosan bírja azt, ami rá van írva, akár 24/7 üzemmódban is ráadásul rövid ideig egy kis többletet is lekezel. Az olcsó tápoknál a ráírt érték lehet, hogy csak rövid ideig, úgymond maximumként értelmezhető, de huzamos ideig annál kevesebbtől is kifeküdhet. Egy minőségi tápegységből nem spórolják ki az anyagot sem és igényesebben meg van tervezve a belsejük.
Ha részletesebben érdeknek a különbségek, akkor vannak cikkek, fórumok, ahol rendes szakértők veséznek ki minden részletet és vannak jó tápegység ajánló listák, topikok is. Hogy csak egyet említsek, ott van az FSP márka. Ha ezt látod egy tápon, az már rossz nem lehet! :)
Teljesítmény ügyben azt mondhatom még, hogy egy átlag középkategóriás géphez 400W bőven elég, ritka esetben kell ennél több. Ha tápot vennél és leírod a konfigod illetve az anyagi keretet, amit rá tudsz szánni, akkor tudunk segíteni, hogy melyiket válaszd!
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!