Laptopba mSATA SSD?
Olvastam a Chip magazinban, hogy hogyha van a laptopban szabad mSATA-kompatibilis mPCIe-foglalat akkor ide beszerelhetünk SSD-t úgy, hogy a HDD megmarad másodlagos tárolónak. Tervezgetem egy ideje hogy SSD-re váltok, de ezt ha lehet igy, hogy a HDD is megmarad és SSD is legyen akkor tökéletes lenne. :D
Az lenne a kérdésem hogy hogyan tudom megnézni hogy a gépemben van-e egyáltalán ilyen foglalat és ha igen akkor az ürese(Dell inspiron n5110)?
A dolog úgy néz ki, hogy a meglévő beépített DVD-író/olvasót kell kivenni, és lehet kapni úgynevezett beépítő keretet, amibe tehetsz HDD-t vagy SSD-t is.
Más foglalatról én nem tudok, ahol tudnál használni második merevlemezt. :)
Itt egy példa a keretre:
"szabad mSATA-kompatibilis mPCIe-foglalat"
Tévedés jogát fenntartom, de kettőnek semmi köze egymáshoz. mPCI-E foglalatba mPCI-E SSD való. Én utána járnék tud az adott gép mPCI-E-ről bootolni és ha igen azt tennék bele ha van ilyen üres bővítő hely.
"Az előtelepített szoftverek és az elavult HDD kiábrándítóan lelassítják az új PC-t. Tesztünkben a merevlemez SSD-re váltása és a Windows újratelepítése 80%-kal javított a gépindítási időn. Ha a notebookban szabadon hagytak egy mSATA-kompatibilis mPCIe-foglalatot, ide beszerelhetünk SSD-t úgy hogy a HDD megmarad másodlagos tárolónak."
Ezt így írták a Chip magazinban :S.
Na de mindegy is...
És hogyan/honnan tudhatnám meg hogy a gépem tud-e mPCI-E-ről bootolni?
Nem tudom, SSD fórumokon kell utánajárni. Asztali gépekben se mindegyik gép bootol be PCIE SSD-ről. Sajnos.
Amúgy eme videó alapján az alsó ram bővítő ajtó mögött kell lennie egy üres bővítő helynek:
Lehet hogy hülyeséget írok :D
Ezen a képen a PCI Express vezérlő-nél a 2 üres azt jelenti hogy van 2 üres hely? :D
"Pusztán méretüket és csatlakozójukat tekintve a teljes magasságú Mini PCIe és mSATA kártyák megegyeznek, ami azt is jelenti, hogy fizikailag a két szabvány teljesen kompatibilis egymással, ergo egy Mini PCI Express kártya ugyanúgy beilleszthető egy mSATA foglalatba, mint fordítva. Az üzemi feszültség is azonos, mivel mindkét szabvány 3,3 és/vagy 1,5 voltot kíván meg magának a működéshez. Elsőre ez még jól hangozhat, de akik már jobban ismerik a gyártókat, valamint a szabványok megalkotóit, talán sejthetik, hogy a helyzet sajnos korántsem ilyen egyszerű."
Tehát kérdezőnek részben igaza volt, részben nyilván ez a feltétele annak, hogy bootolható legyen a kártya.
Viszont a gép szervizkönyvében egy hang sincs a mPCI-E-ről, bekötési diagramot nem leltem, szóval ha nincs a kézikönyvébe leírva, akkor csak DELL fórumokon való érdeklődés segít. A fenti PH cikk alapján azért 2010 utáni gépen illene mennie.
Pont ezt a cikket olvastam én is :D
Akkor még keresgélek. :)
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!