Kezdőoldal » Számítástechnika » Hardverek » Valaki elmagyarázná? Pentium...

XPiri kérdése:

Valaki elmagyarázná? Pentium i5 i6 i7 miért hivják igy ezeket?!

Figyelt kérdés

Sziasztok! Tudom hülye kérdés de sajnos le vagyok nem kicsit maradva ezzel a dologgal!:D Az lenne a kérdésem hogy mik ezen processzorok közötti különbségek, valamint miért nevezik igy ezeket?

Válaszokat előre is NAGYON KÖSZÖNÖM!!! :)



2012. júl. 22. 03:45
 1/7 Hazardteam ***** válasza:
100%

Megpróblhatom, bár nem lesz teljes:


Maga az elnevezés, a fantázianév nem tudom pontosan mit takar és ki találta ki, de ha jól emlékszem, az első "i7" 2008-ban jelent meg, talán ősszel és egy teljesen új processzor architektúrát vonultatott fel, ami különbözött az Intel addigi megoldásaitól olyanokban pl. hogy direkt memóriavezérlő, QPI busz, új cache archtitektúra. A lényeg, hogy sokminden megjelent bennük, amikhez hasonló megoldások addig csak a konkurenciánál voltak fellelhetőek, viszont az Intel visszanyúlt a saját "ős" processzoraiban alkalmazott technológiáihoz is, pl. Pentium Pro/Tualatin és persze újakat is hozzáadott.

Ezeket az i7-es processzorokat még "Nehalem"-nek nevezték és 1366-os tokozásba, speciális alaplapokba készültek és szemben a ma is használatos "dual channel" memóriavezérléssel, "Tri channel"-t használtak, ami jelentősen gyorsabb volt bármilyen akkori megoldásnál.


Gondolom ez így jó bonyolult... Nem tudom, hogy lehetne egyszerűsíteni:)


Tehát az Intel kiadott egy (amúgy izraeli fejlesztésű) teljesen modenr és korszakalkotó új processzort, amit Nehalemnek neveztek, egyszerűsítve "i7"-nek. Majd nemsokkal ezután kiadott egy jóval olcsóbbat is, aminek teljesen más volt a lábkiosztása, a memóriaszervezése, és kb. a fele, vagy mégtöbb hiányzott az i7esek újításaiból. Ezeket i5-nek nevezték el és mivel baromi gyorsak voltak még így is, egy idő után a leggyorsabb modelleket ezek közül elnevezték (szintén) i7-nek, de ezeknek semmi közük nem volt az "igazi" i7-eshez, ami viszont meglehetősen drága volt és az átlag ember nem is nagyon találkozott velük abban az időben, így könnyű volt bekajáltatni i7-nek, annak ellenére, hogy durván 1-másfél évig voltak forgalomban. Aztán az Intel menetrendszerű csíkszélesség csökkentésének, gyártástechnológiai fejlődésének folyományaként megjelentek a következő évben további i5/i7-esek, de mind ennek a "butítottabb" változatnak a ráncfelvarrott és modernizált változatai voltak. Új tokozást (1155) kaptak az addigi 1156-os helyett, így a régebben megvásárolt i5/i7-esek nem voltak "továbbköltöztethetőek" az új alaplapokba. Aztán a konkurencia (AMD) régi (és publikus) terveihez képest késve megjelentette új processzorait, amikben már integrált grafikus chip is helyet foglalt. Az Intel ezt megelőzően szintén kiadott új i5/i7-eseket grafikus maggal egybe tokozva, ami nagyjából annyit jelent, hogy aki ezentúl egy processzort vett, az vett egyben egy "videokártyát" is (ami nem "videokártya" de a köznyelvben így híresült el) Ezek még elég kezdetleges megoldások voltak, mármint képalkotás terén, a processzor rész viszont rendkívül fejlet volt, igaz, még mindig nem érte el a 2008-as Nehalem szintjét. Aztán tavaj sikerült összehozniuk egy olyan verziót, amiben már (az addigiakhoz képest) meglehetősen fejlett integrált grafikus chip volt, a processzor ereje lenyűgöző, fogyasztása kiváló volt, ezt nevezték "Sandy Bridge"-nek és erre épültek a továbbra is i5/i7-nek nevezett új processzoraik. Valamivel később kiadtak egy, a hajdani "eredeti" i7-re, nehalemre meglehetősen emlékeztető bitang drága verziót "E" utótaggal, ami szintén jövőbemutató volt (most is az) és csak nevében hordozta a "Sandy Bridge" tulajdonságait, jóval fejlettebb (és megfizethetetlenebb) volt azoknál. Ezek már Quad channeles, egyedi memória architektúrát használtak és ott találod őket valahol árban és teljesítményben is a harmadik felhő fölött:)


Jelenleg, nyártól elérhetőek az új i5/i7-esek, amik lényegében pár újítás kivételével a Sandy Bridge-re épülnek, csak sokkal modernebb gyártástechnológiával készülnek, mégjobb a teljesítmény/fogyasztási mutatójuk és egészen korrekt integrált grafukis chipet ültettek beléjük, a nevük "Ivy bridge". ezek már nem is számítanak "hagyományos" processzoroknak, mert a grafikus chipjük és a processzor részük is heterogén módon programozható, egyfajta egységet alkotnak, amire eddig nem volt példa az Intel történetében. a lényeg, hogy bizonyos feladatokat, a program jellegétől és programozásától függően képes a processzor a grafikus chippel "számoltatni" és így "tandemben" egymás "alá" dolgoznak (elméletben; még alig van ilyen program, de már készülnek)


i6-ról nem tudok, viszont i3-ról igen. Ez utóbbi processzorok az i5 "herélt" változatai, amik azonban még így is 2x körberöhögnek egy pár éve még közép-csócskategóriás Core2-es processzort, viszont sokszor jelentősen olcsóbban, mint egy i5. Általában véve igaz rájuk nézve, hogy "kiiktattak" bennük részegységeket a "nagy testvérhez" képest, de lényegében ugyanazokról a processzorokról van szó, mint a nagy testvér esetében.

Sokszor selejtes i5-ök, amiknek a hibás részeit letiltották még a gyárban és i3-ként eladva kuka szeméttelep helyett sok sok boldog vevő gépében landolnak. Ez egyébként bevett szokás és teljesen működőképes processzorokról van szó, amik az átlagos (és modern) igényeket kiszolgálják, sőt szerintem meg is haladják teljesítményben.


Nem tudom, mennyit segített, vagy rontott a megértésben szösszenetem, de remélem, azért valamennyire hasznos a számodra. Talán, ha nem hajnal lenne, kicsit összeszedettebben fogalmaznám meg, közérthetőbben:)

2012. júl. 22. 05:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:

Abszolút korrekt leírás Hazardteam.


Kérdező: Picit el vagy tévedve. Egyrészt, ezek a processzorok már a "Core" termékcsalád részei, és i3, i5 ill. i7 van.

2012. júl. 22. 09:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 Hazardteam ***** válasza:
Köszönöm dr. Bosko. A Pentiumokra már nem akartam kitérni, úgy éreztem így is túl hosszú és bonyolult. Viszont azt talán még érdemes megjegyezni, hogy a "Pentium" és a "Celeron" neveket megtartotta az Intel és továbbra is ad ki új "szívvel" processzorokat ezeken a régi, jól bejáratott és közismert neveken. Létezik "Sandy Bridge" Pentium (G6xx) és Celeron (G5xx) is, a teljesítményük ugyan nem közelíti meg a "nagy" testvérekét, viszont némelyik a pár éve még felső-közép kategóriás processzorok szintjét is elérheti (Pl. P8400) noha ezeket már tényleg "csak irodai" környezetbe reklámozzák (ha reklámozzák egyáltalán) és még "csonkítottabbak) Talán ezeket is érdemes figyelembe venni az összképhez, bár külön nem kérdezted. Tudtommal Ivy Bridge-ből is lesznek majd úgy ősz tájékán, vagy év vége felé és valszeg sokukkal találkozhatsz majd olcsóbb gépekben.
2012. júl. 22. 12:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 Hazardteam ***** válasza:
Ja bocs, ezt így a kérdezőnek, meg "mindenkinek" akit érdekel, sorry, ha félreérthető volt a címzés:)
2012. júl. 22. 12:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 A kérdező kommentje:
Hazardteam Nagyon köszönöm a segitséget! Mostmár sokkal de sokkal érthetőbb minden! Amúgy te honnan informálódsz ilyen dolgokról? Én csak 1-2 havertól tudok infórmációt szerezni ezekről a dolgokról, de egy jó ideje nem beszéltem velük ilyenekről... :)
2012. júl. 22. 16:02
 6/7 Hazardteam ***** válasza:
Nem tudom.. kockultam sokat és ragadt rám, bár egyre kevésbé érdekel:)
2012. júl. 22. 16:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 Hazardteam ***** válasza:
Ja bocs, nem akartam bunkó lenni, csak kávéhiányban szenvedek, szóval elfelejtettem, hogy szívesen:)
2012. júl. 22. 16:10
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!