Tranzisztoros kérdés?
Nem igazán értek hozzá, de érdekel a téma.
Olvastam nemrég, hogy már 1 atom nagyságú tranzisztort és tudnak előállítani, és Moore törvény alapján 18 havonta megduplázódnak a tranzisztorok számai.
Ez alapján ha jól tudom 2016-ra vagy mikorra elérnénk, hogy ez a közéletben is elterjedt legyen, de utána mi lenne?
Atomnál kisebb dolgokat nem lehet előállítani, vagy de?
atom nagyságú? te se figyeltél nagyon kémián. ha egy atomnyi nagy, akkor az csak egy atom lehet, az pedig hülyeség, mert egy atom magában nem lehet tranzisztor
(mondjuk azt nem írtad, hogy milyen atom, mert azok között is lehet óriási eltérés)
Annyira nem mondott azért nagy marhaságot, csak a fogalmazás volt pontatlan: [link]
Még más területen lehet fejleszteni, nem csak a méretet lehet csökkenteni.
És igen, lehet furcsán fogalmaztam meg, de direkt ezért írtam is, hogy nem értek hozzá.
Amúgy oké, hogy lehet mást is fejleszteni, de ha duplázódik, akkor a tranzisztorok méretének is csökkenni kell.
oké. csökken, de az atomok nem csökkennek, szóval ez a folyamat, a technika fejlődése a fizikai korlátok miatt jócskán vissza fog lassulni, mert egyre nehezebb ilyeneket csinálni.
egy egyszerű statisztikából nem lehet levonni olyan nagy következtetéseket, hogy mi várható a jövőben. régen évről évre jelentősen növelték a processzor órajelet, most meg már évek óta 3-4 GHz között van a csúcstechnológia. mást fejlesztenek. érdekes, hogy az órajel elméletileg jóval magasabb is lehetne, de ennek ellenére leálltak ennek a fejlesztésével (mert kisebb teljesítménynövelésért is rengeteg plusz áramot zabál a cpu, ami természetesen nagy hőtermelést is jelent)
#5
A legnagyobb órajel azt hiszem 6-7 GHz között van, de minimum 5,6, szóval a 3-4-et azért túllépték (az már més kérdés, hogy csak tuningolva, de amúgy is felesleges a magas órajel, nem azon múlik egy proci erőssége).
Amúgy engem csak az érdekelt, hogy atomnál kisebb egységet (jelenleg) sehogy sem lehet gyártani, ugye (az már megint más kérdés, hogy mit hoz a jövő).
Tehát ha egyszer elérjük azt a szintet, akkor már nem lesz hová csökkenni).
erről beszéltem, ezért hagytak fel vele, de azért ez a szint alatt már nagyobb az órajel jelentősége
tuninggal meg már a 8GHz-et is elérték. a legutóbbi rekordot fél éve csinálták egy letiltott magos AMD FX procival, azért, mert a gyártó így próbálta népszerűsíteni a Bulldozereket.
de ez teljesen lényegtelen, ha az lenne nekik a fontos, tudnának fejleszteni órajel-orientált procit (ami kevesebbet fogyaszt társainál és kisebb hőt termel), azzal extrém tuninggal még a 10GHz is elérhető lenne. igazán csak a hűtés szab határt, abból meg nem csinálnak olyan nagy extrákat, amilyeneket fizikailag lehetséges lenne, mivel az extrém tuning nem annyira népszerű, hogy megérje a gyártóknak.
az atom egy egység, érdekes lenne megbontani. protonok, neutronok és elektronok alkotják. mindegyik fontos bele, így nem lehet őket elhagyni, és igen drága is lenne, ha mégis működne (de nem!).
egyébként pont a tranzisztorokkal van összefüggésben az órajel növelésének a leállása, és így a többmagos procik bevezetése, amiknél már megint ugyanez a probléma jelentkezik: tényleg rohamosan csökken a tranzisztorok mérete, egyre többet integrálnak be, de a fogyasztásuk nem csökken ilyen mértékben, emiatt tiltott le két magot az eredetileg nyolcmagos Sandy Bridge-E procijaiban
de szerencsére mindig kitalálnak valamit, jönnek újabb technológiák, és azokat kezdik el fejleszteni. valószínűleg majd megpróbálják azt megoldani, hogy minél kevesebb tranzisztor kelljen ugyanolyan teljesítményhez, de ha ez nem nagyon megy, akkor nemes egyszerűséggel a chipek méretét fogják majd növelni.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!