Vettem egy félprofi videokártyát, több mint 20 ezerért, a kisfiamnak. Annyit mindketten tudunk, főleg ő, hogy arra kellett neki, hogy a mostani játékok is kiválóan fussanak vele. Mire jó ezen kívül még egy ilyen eszköz?
Mire lehet még használni és hasznosítani azon kívül, hogy csak játszik vele az ember, vagy felvesz vele egy tévéműsort, vagy kirakja a Windows desktopot a tévére? Miben járul hozzá a számítógép teljesítményéhez,gyorsítja e pl a Windows működését, leveszi e a az alaplapról, vagy a processzorról a terheltséget? A videóalkalmazásokon kívül, jobbak és szebbek lesznek e a grafikai megjelenítések,mint pl. a színek, a felbontások az amúgy is megszokottól. Tudunk e HDTV-s filmeket lejátszani vele akadás mentesen. Hozzájárul e és miben, mennyiben, az összgép teljesítményének növeléséhez? Gyorsabb lesz e a moviemaker, vagy az adobe photoshop, vagy bármi grafikai program, a videó és konvertálás függvényében, az adatszintű jelfeldolgozásban?
Részletes és hasznos válaszokat várok. Köszönöm!
Nem tudok részletes és hasznos bálaszt adni... De TV-műsort általában nem fogsz felvenni vele. Az említett grafikai feladatokhoz ma már egy integrált vezérlő is elég. Nem írtad, most milyen vezérlővel működik a gép.
Némelyik modern videókártya komoly segítséget nyújt videószerkesztésben, bár amennyire emlékszem, a minőség ilyen esetben hagy némi kívánnivalót maga után.
A színek tekintetében nem fogsz változást tapasztalni.
A videokártya bárminemű grafikai gyorsításhoz járul hozzá (ide tartzonak a játékok és grafikai programok is egyaránt), amit a processzor magától nem tud elég gyorsan kiszámolni, és igen, manapság a kártyákon van videodekóder, ami segít a HD tartalmak lejátszásában, meg a böngészők is kezdenek a GPU gyorsítással élni (például a Firefox már ilyen).
Azért azt is nézni kell, hogy a proceszor ki tudja szolgálni, különben alig lesz valami gyorsulás.
De grafikai programokhoz annyi hozzáfűznék, hogy csak a mnukamenet lesz gyorsabb, a renderelést mindenképpen a proceszor végzi, mert így van megírva. A GPU renderelési eljárások manapság kezdenek elterjedni, de még nagyon gyerekcipőben jár a dolog.
A konvertálás, tömörítés stb... meg alapból processzoros feladatok.
TV-t nézni meg csak úgy lehet, hogy veszel a gépbe TV tunert (10ezer forint körül van), ha a monitor alapból nem tuneres.
Azt hiszem mindenre válaszoltam. :Đ
A megfelelő videólejátszó programmal egy modern videókártya (ATI HD sorozat, illetve Nvidia 8800 sorozat és fölötte) ~99%-ban le tudja venni a h.264 és VC-1 kódolású videók dekódolásának feladatát a processzorról. Így például nyugodtan nézhetsz 1080p filmet is akár fájltömörítés közben.
Ehhez ajánlott program a Media Player Classic: Home Cinema Evr Sync beállítással, de már a VLC player is tud ilyet, sőt tán már a KMPlayer is képes rá.
Nvidia esetén továbbá ott a CUDA (8800 sorozat és felette), ami használható videókártyával gyorsított H.264 videótömörítésre, továbbá egyes videószerkesztők ezt tudják másképp is hasznosítani.
Ami magukat a játékokat illeti, egy erős videókártyával általában magasabb felbontást használhatsz, magasabb beállítások mellett, játszható FPS értékek mellett. Mindezt tarkíthatod még olyan képjavítókkal mint textúra szűrés és élsimítás.
Egy mai modern videókártyától továbbá az is elvárható, hogy üresjáratban szabályozza lejjebb az órajeleit és feszültségét, így csökkentve a fogyasztást/hőtermelést.
Végezetül eszemben sincs kiábrándítani téged, de kiváncsi lennék mit értesz félprofi kártya alatt. ~20-25.000 körül kezdődnek a használható kártyák és árban a határ a csillagos ég. A középkategória általában 40 és 70 körül kapható, a csúcskategória pedig 100-200 ezer körül.
Egy ~20-25000-es kártyától általában az várható el (manapság), hogy fullHD felbontás alatt, (1280x1024, netán 1440x900) magas vagy közepes beállítások mellett vigye a mai játékokat. Ezzel szemben egy csúcskategóriás kártyától az várható el, hogy minden játékot maximális beállításokkal vigyen még évekig fullHD felbontásban és fölötte.
Profi kártyának viszont nem ezeket a játékosoknak szánt szörnyeket szokták hívni. A profi kategória olyan videókártyákat szokott magában foglalni, mint pl az AMD FirePro vagy az Nvidia Quadro sorozata, amelyek főleg digitális tervezőprogramok gyorsítására és sok monitoros környezetek kezelésére vannak kitalálva. Ezeket főleg cégek veszik, ami az árukon is meglátszik: Ebben a kategóriában ott kezdődnek az árak, ahol a játékos kategóriában véget érnek.
Sajnos azt kell mondjam, hogy egy P4 géphez bármelyik mai 20k körüli videokártya túl sok (a proci visszafogja). A másik rossz hírem, hogy ebben az árkategóriában az Ati fölénye egyértelmű. Attól tartok, hogy vettél egy GT440 kártáyt (remélhetőleg azért nem GDDR3 memókkal), miközben egy HD6670-nel sokkal jobban jártál volna.
Lényegében mindent leírtak fentebb. A játékon felül gyorsíthatja a video lejátszást, de egyéb általános célú alkalmazásoknál is besegíthet...ilyen célokra a kártyád támogatja a Direct Compute, OpenCL és CUDA megoldásokat (Ati kártya esetében nincs Cuda...helyette ott az APP van). Bár szerintem 99%-ban játékra lesz kihasználva, mint ahogy a legtöbb átlagos PC-ben.
az a félprofi kártya 20ezerért nekem eléggé sántít.
ha a pontos típusát leírnád, az fontos lenne, mert nvidia és nvidia között óriási különbségek lehetnek, pláne ebben a kategóriában, nehogy átverjenek valami gyenge szutyokkal.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!