Kezdőoldal » Számítástechnika » Hardverek » Hangkártyáknál, mintavételezés...

Hangkártyáknál, mintavételezési frekvencia. Mikor milyet, és miért?

Figyelt kérdés

Tehát, próbáltam a témának utánaolvasni, néztem wiki-t, és sok egyéb oldalt, de továbbra se értem egészen a dolgot.


Szóval a hangkártyák beállításainál legtöbbször találunk beállítási lehetőséget arra nézve, hogy az eszköz milyen mintavételezést használjon. Pl. 44kHz (cd minőség), 48kHz (dvd), 96kHz(stúdióminőség). S hogy mindezt hány biten tegye, 16, vagy 24bit.


Azt értem, hogy a mintavételezés azt jelöli, hogy az a/d konverter hányszor vesz mintát az adott hangból mielőtt feldolgozná/lejátszaná.


Na de mit jelentenek ezek konkrétan a gyakorlatban? Miken változtat ennek az állítgatása?

Mikor, melyiket érdemes használni?

Mi a 16bit, és a 24bit közötti különbség?


Elnézést a sok kérdésért, de szeretném teljesen megérteni a dolgot. :)


2011. márc. 29. 10:57
 1/6 Panda Péter ***** válasza:
100%

általában ezekről mindig nagy vita van, mert vannak, akik szerint felesleges, vannak aki szerint minnél nagyobb annál jobb (mmint a mintavételi freki és a bitszám :D).

ha azt nézzük, hogy hogy lesz alakhűbb a jelátvitel, akkor egyértelmű, hogy igenis jobb a magasabb freki és a több bit. viszont hogy kihallod-e hogy 44 vagy 96kHz-en mintavételezték? nem hinném. maximum stúdió körülmények között és profi felszereléssel.

2011. márc. 29. 14:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:
100%
Attól függ, mire használod. Ha digitalizálni akarsz, érdemes minél jobb minőségben, még ha utána le is konvertálod kisebbre pl. a kompatibilitás miatt. Példa: Ha audió CD-t akarsz csinálni a barátnőd énekéből, vedd fel minél jobb minőségben, és utána konvertáld le 16bit 44khz-re. Így jobb minőséget kapsz, mintha egyből CD minőségben vetted volna fel. Ha csak lejátszanál zenéket, elég a 16bit 48khz. (általában ilyen a legjobb minőségű zeneanyag, amivel találkozol) Illetve a hanganyag minőségénél úgysem lesz jobb, hiába játszod le magasabb bitszámon és frekin.
2011. márc. 29. 16:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 anonim ***** válasza:
100%

A mintavételezési törvény azt mondja ki, hogy a mintavételezés gyakorisága kétszer nagyobb kell legyen, mint a legnagyobb vételezni kívánt minta.

Magyarul, az emberi fük 20Hz-től 20kHz-ig hall, egyénenként kisebb-nagyobb eltérésekkel. Ha a legnagyobb minta 20kHz-es, akkor a mintavételezésnek 40kHz-nek kell lennie.

Gondolom a maradék 2kHz a biztonsági ráhagyás.

2011. márc. 29. 22:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 anonim ***** válasza:
100%

Bocs, az előzőből lehagytam a bitszámot.

Minél nagyobb a bitszám, annál jobban közelíti a mintavételezett adatsor a mintát.

Szemléletesen :

Rajzoljunk egy tetszőleges görbét egy kockás füzetbe!

Ha a rácson be akarnánk jelölni a görbe rácsmetszeteit, akkor csak egy közelítő rajzolatot kapnánk. Ha a kockák méretét csökkentjük, akkor egyre közelebb kerülnek a rácspontok az igazi görbéhez.


Régen, a 8-bites érában a számítógépes játékok hangja 'szőrös' volt. A 16-bites hangkártyák korára ez a szőrösség eltűnt. A rendes studiók 24biten veszik fel a hanganyagot és utólag keverik 16bites CD-re,egyszerűen azért, mert a sokból mindig lehet kevesebbre konvertálni, fordítva viszont nem megy.

2011. márc. 29. 22:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 Panda Péter ***** válasza:
100%

a 2kHz nem biztonsági ráhagyás, hanem amikor anno a CD-t szabványosították, akkor a videómagnó volt a legmodernebb átvevő eszköz, aminek pont 44,1kHz volt a frekije, ezért lett a CD mintavételezése is 44,1.

sokan jönnek a Niquist-Shannonnal, de az csak azt mondja ki, hogy minimum kétszeresnek kell lennie a mintavételezési frekinek. de minnél nagyobb a mintavételezés, annál alakhűbb az átalakítás. azt senki sem mondta, hogy bárki kihallja belőle, de ahogy a kolléga is írta az előbb, a forrásnál mindig törekedjünk a lehető legjobb minőségre, mert a lánc végére úgyis sokkal rosszabb lesz.

2011. márc. 29. 22:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 A kérdező kommentje:
Szinte mindegyik válasz hasznos volt. Ritka az ilyen itt a gyk-n, köszönöm mindenkinek. Ment a zöldpacsi mindenhová. :)
2011. márc. 29. 23:14

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!