Kezdőoldal » Számítástechnika » Hardverek » Melyik a jobb alaplap?

Melyik a jobb alaplap?

Figyelt kérdés

Asus Prime B650M-K alaplap vagy Asus Tuf Gaming A620M alaplap?


Azt az alaplapot szeretném ami a következő generációból legalább egy Ryzen 7 processzort el fog majd bírni. De ha nincs sok különbség a vrm között, akkor nem számít. Olyat processzorokra gondolok mint amilyen mostani Ryzen 7700, 7900 (nem a sima X modellek) vagy mint a 7800X 3d.

Úgy tudom mostmár az A620 alaplapok nem olyanok mint az AM4 elődjeik, hanem ezek ugyanazokat a pci-e csatornákat támogatják mint a B650 alaplapok.

Egy ilyen konfighoz akarom hozzá építeni a lapot. De processzort nem akarok húzni.

Ryzen 5 8500G 3.5GHz

ADATA XPG Lancer 32GB (2x16GB) DDR5 5200MHz AX5U5200C3816G-DCLAWH

GIGABYTE Radeon RX 7900 XTX GAMING OC 24GB

Chieftec ECO 700W Bronze

Enermax LiqMax III 120 vízhűtés

MSI MAG PANO M100R PZ

Samsung 990 PRO 2TB MZ-V9P2T0GW

LC-Power LC-M30UWFC Monitor


júl. 3. 14:15
 1/8 Rainbow8693 ***** válasza:
A kettő közül talán az A620 mert négy ram slotoja van. És igen pci-e 5 támogatás itt már ugyan úgy meg van, kivéve a pci-e 5.0 ssd támogatás de az amúgy is csak a B650-E lapokon van. De kicsit drágábban már kapsz 8 fázisú vrm-es B650 lapokat is.
júl. 3. 14:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:
81%

Ezzel a konfiggal lesz egy-két baj.


Kezdésnek semmi értelme nincsen ehhez a procihoz vízhűtést venni. Ez egy alsó-középkategóriás proci, léghűtés BŐVEN elég, a vízhűtés feleslegesen komplikálja a dolgot és az ára is jelentősen magasabb. Cseréld le egy Thermalright Phantom Assassinra.


Másodrészt ez igazából nem csupán egy proci, hanem egy APU, tehát van benne egy 3D-s alkalmazások futtatására is alkalmas integrált videokártya. Mivel egy 7900XTX-el akarod párosítani, teljesen felesleges neked az erősebb integrált GPU. Cserébe vegyél inkább egy Ryzen 5 7600-at, vagy ha a büdzsé megengedi, egy 7600X-et. Egyikhez sem kell vízhűtés, a Thermalright PA simán hűteni tudja mindkettőt.


Harmadrészt ez a táp nagyon belépő kategória, és egyszerűen nem lesz elég ehhez a konfighoz, nem moduláris, és nincs is hozzá elég PCI-E tápcsatlakozó, így a videokártyádat el sem fogod tudni indítani. Ehhez már egy Corsair RM 850W kell alsó hangon.

júl. 3. 14:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 anonim ***** válasza:
30%

Nem értem a #2-es lepontozását. Szerintem teljesen korrekten leírta a dolgokat, és szinte teljesen egyetértek. Az AIO-al kapcsolatban nem teljesen, tekintve hogy tervez R7/9-re bővíteni, így ha már most beruház egy AIO-ra azzal sokat nem árt.

Én is 1 hónapja dobtam az én 5600x-amra az új Arctic LF 3 360-ast, mert úgyis rövidesen platform csere lesz 7800x3d-re.

Előtte sem akart felforrni a proci, de így, hogy jelenleg játékok alatt ~55°C az átlag.. nagy megkönnyebbülés főleg hogy saját tesztek alapján sokkal stabilabban tartja a PBO a boostolt órajelet, ami nyilván nem hatalmas teljesítménybeli előrelépés, de számomra több megnyugvást nyújt.

Egyébként szerintem is egy R5 7600(x) procival sokkal sokkal jobban járnál.

júl. 3. 16:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 anonim ***** válasza:
59%

B650 chipset engedi a manuális tuningot is, így valamivel testreszabbhatóbb. De ez már kb 5% alatti teljesítménykülönbséget jelent csak, mert az automatikus tuning is nagyon jó már (ami megy A620-on is, PBO)


8500G felejtős. Ezek a 8000-esek a 4-8 pcie sávval (az elsődleges pci-e slotba) instant hulladékok.

7500F, ha extrém spórolnod kell. Ez alatt nincs semmi most AM5-re... veheted esetleg használtan, 7500-7600-asokat nézd.

júl. 3. 17:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 anonim ***** válasza:
59%

"Az AIO-al kapcsolatban nem teljesen, tekintve hogy tervez R7/9-re bővíteni, így ha már most beruház egy AIO-ra azzal sokat nem árt."


Jelenleg nincsen olyan AM5-ös proci, amihez kellene AIO. Intelnél én is azt mondanám, hogy i7-re vagy i9-re már jól jön egy kis vízhűtés, AM5-ös AMD-nél szerintem ez indokolatlan, elsősorban inkább esztétikai kérdés.


Egyébként szerintem a monitor és a videokártya sem passzol annyira egymáshoz. Egy 7900XTX mellé azért illene egy 1440p monitort rakni, 1080p-ben gyakorlatilag mindenhol processzor limitbe fogsz futni. Ha ragaszkodsz a 1080p-hez, akkor szerintem egy 7900 GRE vagy egy RTX 4070 Super a felső határ, afölött már vagy CPU limitbe futsz, vagy érezhető különség úgysem lesz. A 7900 GRE és a 7900 XTX árának különbségéből már helyben kijön egy Ryzen 7800X3D, és akkor még évekig helyben vagy prociügyileg, nem kell majd fejleszteni, és még egy jobb táp is kijön belőle.


Mégegyszer csak ismételni tudom magamat, ezt a tápot nehogy megvedd, nem kompatibilis a videokártyáddal, másrészt pedig csapnivaló minőséget képvisel, jobb esetben instabil lesz a rendszer, rosszabb esetben az első power spike-nál eldurran egy kondi, és magával rántja a teljes gépet.

júl. 3. 19:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 Rainbow8693 ***** válasza:
100%

Ehhez a konfighoz én is hozzá kell, hogy szóljak. Ha meg van a gép akkor rendben van egyelőre így, de ha nincsen akkor az R5 8500G-t hanyagold ha kell IGP akkor R5 7600(X) De a 7500F is a játékok többségében jobban teljesít a 7500F. A magasabb cashe miatt és a 8500 csak 4 pci-e sávos. Amiről redditten láttam olyan hozzászólásokat, hogy RTX 4080, 4090 vagy 7900 XTX kártyák esetén sem nagyon vesz el a teljesítményből. Csak épp ez lehet magas felbontásokra igaz 4K-ra leginkább. A te monitorod meg ugyan nagyobb mint egy Full HD. De még csak nem is normális 1440p. Vannak olyanok akik ilyen monitorok mellé is ilyen szintű kártyát használnak. De ők R7 7800X3D de legalább R5 7600 szintű procikat használnak. De lehet nem lenne nagy gond azzal a procival de nem erőltetném, hiába ez a legolcsóbb AM5 proci 7500F 5-el drágább csak. És ott nem kellene semmi ilyentől félni. De a processzor a legtöbb esetben amúgy is alig gyorsabb mint egy I5 12400F. A 7500F pedig már inkább 13/14400F szint.


Az alaplap az jó lesz, a mostani generációban kb az összes lap alkalmas arra, hogy egy 7800X3D, 7900 vagy 7900X3D processzorokig tudja vinni úgy, hogy szinte semmi throotling ne legyen. De a következő generációkban már lehetnek kazánabb procik is. De ez nem Intel szóval nem hiszem, hogy I7 13700K szintet is egykönnyen elérne bármi. Abban az ár szegmensben amiben az az egy ventis vízhűtő van léghűtést is találsz olyat ami megint csak letudja hűteni ezeket a procikat. A Thermalight Phantom is ott van mondjuk és meg merem kockáztatni, hogy hűt olyan jól mint az az AIO. És a léghűtések kevésbé is hibásodnak.


Tápegység pedig megint ajánlott a csere mert tényleg nem megbízható táp. Tier E kategóriában van a legtöbb oldalon. A 700W már elég a 7900 XTX-nek. De ez a minimum és oda minőségibb táp ajánlott.


Memóriából is találsz 45k körül 6000mhz+ ramot cl38 vagy alatti késleltetéssel. 50-ért már cl32-es van.


Videokártya pedig rendben van szerintem egy év múlva már annyit fog érni mint most egy RTX 4070 vagy 7800 XT. De akkor 7500F procit csapj mellé legalább gondolom 5 ezer forintot kitudsz adni érte pluszba és akkor nem kell agyalni azon, hogy a pci-e sáv esetleg vissza fogja nagyon a teljesítményt. A 7600-ba meg már van IGP is ha nagyon kell akkor az plusz 15 ezer. És akkor azt is meglehet csinálni, hogy most kártyánál megmaradsz egy RTX 4070 Ti S vagy RX 7900 XT szinten. És akkor a keretbe fér a 7600X, 7700 Tray de talán még egy 7800X3D is.

júl. 3. 20:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 anonim ***** válasza:

6-osnak nagyrészt igazat adok, egy-két dolgot viszont hozzátennék:


"Abban az ár szegmensben amiben az az egy ventis vízhűtő van léghűtést is találsz olyat ami megint csak letudja hűteni ezeket a procikat. A Thermalight Phantom is ott van mondjuk és meg merem kockáztatni, hogy hűt olyan jól mint az az AIO"


Sőt, egy Phantom Assassin jelentősen jobban hűt, mint egy egyventis, 120-140mm-es AIO, mivel nagyobb a hőleadó felület. Ilyen pici AIO-okat semmi értelme venni, rosszabul teljesítenek, mint az azonos árú léghűtéses megoldásokat, cserébe nagyobb eséllyel romlanak el.


"A 700W már elég a 7900 XTX-nek. De ez a minimum és oda minőségibb táp ajánlott."


700W-nál arra kell odafigyelni, hogy legyen 3 nyolc-pines PCI-E csatija, mert ez ilyen teljesítménynél egyáltalán nem garantált. Ha van 1 nyolc-pines, meg egy 1 tizenhat-pines, szétbonthatós csatija, az valószínűleg már elég lesz.


"És akkor azt is meglehet csinálni, hogy most kártyánál megmaradsz egy RTX 4070 Ti S vagy RX 7900 XT szinten. És akkor a keretbe fér a 7600X, 7700 Tray de talán még egy 7800X3D is."


Emellé a monitor mellé szerintem még ezek a kártyák is overkill kategória, és az alacsony felbontás mellett a proci többet számít. Szerintem ekkora felbontás mellett a legjobb megoldás egy 7900 GRE egy Ryzen 7800X3D-vel megtámogatva, mivel 1080p-ben a felskálázásnak nincsen sok értelme szerintem, az igazából 1440p-nél kezdődik hasonlóan jó képet adni, mint a natív, így a DLSS nem ad semmiféle bónuszt, natív felbontásban meg a 7900 GRE jobban teljesít.

júl. 3. 20:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 anonim ***** válasza:

Azért durca konfig mit ne mondjak.

Ha még nem vetted meg így ne. Ez szerintem is baromi drága, de nem is jó. Olyan igazi magyar közbeszerzett cumó, jó drága, papíron sok lett költve de elég hatástalanul.

75000Ft-os SSD. 25000 Kingston NV2 1TB, aztán lehet bővíteni akár sata ssd-vel, játékra több mint elég. FPS-t nem befolyásol.

8500G a legcsirkébb APU, azt biztos nem venném kártya mellé.

Drága üvegkalicka ami kívánja a vízhűtést (mert jól mutat) de ez a hűtés csicskán nézne ki benne.

Ennek az árából kijön egy 20000-res ház és egy bazi léghűtés.

Brutál sz@r táp. Az a baj, hogy nincs nagyon olyan ami optimális lenne.

[link]

[link]

[link]

[link]

[link]

[link]

[link]

[link]


Így 600.000Ft és a monitorhoz untig elég. Én így csinálnám.

júl. 3. 23:47
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!