Ha a mai legmodernebb, de még nem kvantum számítógépet visszaküldenénk a múltba, mondjuk 1960-ba és tudnák azt is, hogy 2023-ból jött, akkor mennyiben változtathatta volna meg az informatikai fejlődést napjainkig?
(Filozófiai, elméleti síkú kérdés, így is kezelendő).
Tegyük fel visszaküldünk 1960-ba egy összerakott számítógépet az alábbi konfiggal: i9-14900K, RTX 4090, 128 GB DDR5 8000 MHz RAM-ok, legjobb alaplap, táp.. hűtés.. Windows 11 Pro, vagy esetleg Linux... (írhattam volna Mac-et is akár, bár ott az OPrendszer és hardverkihasználás jobb, de a hardver nem, de aki gondolja, MAC-et is beleképzelhet :D
Mellé egy 4k OLED monitort, perifériákat.. meg még használati útmutatókat, de pontos leírást már nem (hiszen akkor nem lenne reverse engineering)
Gondolom nagyon "földönkívüli" tecnhológia lenne nekik, de az emberek akkor sem voltak hülyék, csak technológiában messze nem jártak ott, mint most.
Ha kaptak volna egy ilyet, akkor azt tudták volna esetleg "reverse engineer"-elni, azaz visszafejteni, hogy katapultálják vele a technológiai fejlődést?
Vagy mire visszafejthetnék a működését, a technológiát, addigra annyi kísérletet kellene vele végrehajtani, hogy tönkremenne ez a gép?
Ha tudták volna szépen visszafejteni, max a gyártástechnológiájuk elmaradottsága miatt nem tudnák megismételni, akkor is miben lenne esetleg mostanra másabb a számítástechnika?
Direkt nem kvantum számítógépet írtam, mert azt a területet még a mai tudósok is kutatják, nekik is rejt kihívásokat, de a hagyományos számítógépek már eléggé kiforrtak és annál még habár bő 60 éves lemaradásban lennének, közelebb áll hozzájuk.
Alternatív kérdés még:
Nem egy számítógépet küldünk vissza, hanem egy db embert, aki az Intel / Nvidia, AMD-nél vezető fejlesztő informatikai mérnök és a 60-as évekbeli emberek akiknek visszaküldenénk, tudnák róla ezt.
Szerintem egy ilyen ember sokkal jobban előrelendíthetné a dolgokat, mert nem kellene reverse engineerelni semmit, tőle lehetne közvetlenül kérdezni.. ő maga el tudná mondani legalább nagyvonalakban a mai fejlettséghez vezető technológiai lépcsőfokokat, amit már jobban meg tudnának emészteni, mint a kérdésemben szereplő "bele a mélyvízbe" gépet önmagában.
A modern számítógépek, különösen a kvantumszámítógépek, rendkívül fejlett technológiát képviselnek, amely jelentős mértékben eltér a 60-as években rendelkezésre álló számítógépekétől. Az 1960-as évek számítástechnikája és a mai modern informatikai rendszerek között hatalmas különbségek vannak az architektúrában, a sebességben, a tárolási kapacitásban és az alkalmazott technológiákban.
Ha visszaküldenénk egy modern, de nem kvantum számítógépet a 2023-ból a 1960-as évekbe, az jelentős hatással lehetne az informatikai fejlődésre. Az ilyen technológiai ugrások előrehozhatnák a számítástechnika fejlődését, és inspirálhatnák a kutatókat és fejlesztőket új irányokba. Azonban a valódi hatás számos tényezőtől függene, például attól, milyen mértékben értenék meg és tudnák használni az akkori szakemberek ezt az előrehaladott technológiát.
Ezenkívül a kvantumszámítógépeknek speciális képességeik vannak, amelyek még radikálisabb változásokat hozhatnának az informatikai paradigma terén. A kvantumszámítógépek képesek lennének olyan problémák megoldására, amelyek a hagyományos számítógépek számára praktikusan megoldhatatlanok. Az ilyen fejlett technológiák korai bevezetése valószínűleg forradalmi változásokat hozna az informatikai területen.
ChatGPT 3.5 válasza.
Szerintem inkább csak ötleteket, elképzeléseket tudtak volna átvenni a mai eszközöktől. Pl. ha látták volna, hogyan működik az optikai egér, valószínűleg a golyós egeret fel sem találták volna.
A '60-as években még a nyomtatott áramköröket is épp, hogy csak feltalálták. Mit kezdtek volna akkoriban egy mai CPU-val?
Semennyire. Hozzá se tudnának szagolni. A gépek, amikkel a mai chipek készülnek... esélytelen lenne kifejleszteni a kor technológiájával. Nyilván azért jó ötleteket adna, hogy milyen irányba érdemes menni.
Ha a tudást küldjük vissza egy ember személyében, az jobb lenne sokkal, de az sem tudja megoldani a gyártástechnológia hiányosságait. Olyan precizitás szükséges amai hardverek gyártásához,amihez nem lenne elég egy ember és egy gép visszaküldése.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!