Kezdőoldal » Számítástechnika » Hardverek » Ha AMD kiszáll a csúcskategóri...

Ha AMD kiszáll a csúcskategóriából nem lesz gond?

Figyelt kérdés

Bár már az is kérdés ebben a generációban miért nem indulnak, mármint a 3090 / 3090 Ti párost is jól meg tudták fogni a 6900XT / 6950XT párossal sok év után először, így akár ebben a generációban is simán hozhatnának valami még erősebbet, pláne, hogy a chipletes felépítés miatt elméletileg csak " legozniuk " kéne picit, de ugye azt nyilatkozták, hogy a következő generációban egyáltalán nem akarnak foglalkozni a csúcskategóriával,


Ennek nem lesz az a vége, hogy az árak totálisan elszállhatnak, hisz az NV lényegében konkurencia nélkül marad abban a kategóriában és úgy áraz ahogy nekik megfelelő.


2023. szept. 3. 01:29
 1/4 anonim ***** válasza:
100%
Majd idővel kiderül ha így alakulna.
2023. szept. 3. 06:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 Közveszélyes Kontár ***** válasza:
100%
valami masra fordithatna az eroforrasait legalabb
2023. szept. 3. 06:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 anonim ***** válasza:
86%

Az Intellel szemben az AMD-nem nincs saját gyára. Az AMD jelenleg a TSMC-vel áll szerződésben, ami lassan monopóliummá növi ki magát. Köszönhetően főleg a telefongyártóknak. Akkora K+F gyűlt össze ott, ezek a partneri kapcsolatok rgymást tolják előre. A gyárrási kapacitás viszont véges. Tehát az AMD az apple-lel, qualcomm-al, nvidiával, sőt GPU-t tekintve az intellel,és még sok más gyártóval versenyzik a helyekért. És nem ők a fő partner. 8-10 éven belül lehet megoldás, amikorra is több és több gyár épül fel, TSMC-nek és a többieknek is, vagy akár ha sikerül előrelépni a partnerségben, akkor előbb is.

Szóval na, mit is gyárt az AMD

Processzorokat szerverekbe, asztali gépelbe, laptopokba, videokártya GPU-kat, PS5 és XBOX APU-kat, meg még a franc tusja mit. Tehát a GPU az így a rangsorban eléggé hátul van. Nyilván a konzolokra szerződve vannak, azt teljesíteni kell, bármi is legyen. A szerverpiacban van az igazán nagy pénz emellett, hatalmas piacokat vesz át az AMD az inteltől, köszönhetően elsősorban annak, hogy a TSMC-nél a legmodernebb gyártósorokat használhatják, így adott méretben a legtöbb magot, és teehelés alatt a legalacsonyabb fogyasztást tudják elérni. Rendesen előzték az intelt az elmúlt 4-5 évben,tavaly azt hiszem 10%-ot haraptak ki az intel piaci részesedéséből. Tehát gyakorlatilag akit nem kötött valami szerződés, az amd-re váltotta a szerverparkját. Nagyon durva. Nyilván végre az intelnek is megérkezett a válasza, szóval biztosan lassulni fog a tendencia, de az AMD nem fogja elengedni ezt a piacot. Tehát ha több gyártási kapacitás kell a konzoloknak és a szerver cpu-knak, akkor minden másból kevesebbet tudnak gyártani.


Ennek okán találta ki az AMD a chiplet dizájnt is, már GPU-knál is. Hiszen elég csak a számítást végző egységeket a legmodernebb gyártósoron készíteni, a körítés pedig maradhat a régieken. GPU-knál konkrétan azt mondták ugye, hogy ők nem vállalják be a drága 3nm gyártósort, hanem inkább megpróbálkoznak a régin sokat gyártani. Tehát az amd 7000 széria ezért ia fogyaszt jelentősen többet az nvidia 4000-nél, mert a zöldek nem szarakodtak, ők a legmodernebb soron gyártatnak. Ahhoz képest mondjuk lehetne olcsóbb az AMD, hiszen az lenne a lényeg. Mindenesetre az biztos, hogy ha nem lenne amd gpu, akkor az nvidia 30-50%-al is magasabb áron tudná adni a szarjait, minimális fejlesztésekkel/előrelépéssel.

A piavnak rohadtul kell a verseny. Amd-t a ryzen széria előtt húzták vissza a csődből. Gyakorlatilag a piacfelügyelet mentette meg, rengeteg engedményt kapzak, így ömlöttek a befektetők, a cél pedig nyilván az volt, hogy ne maradjon egyetlen gyártó (intel) a processzorpiacon. Akkoriban az intel a 2-7. generáció között totálisan behúzta a kéziféket. Jó, ha 5% teljesítménynövekedés volt évente. Tehát semmi... nem volt verseny, amd nem tudott semmit felmutatni. Nagyon rossz. Kell a verseny,különben megállunk a fejlődésben. Senki nem lehet monopólium. A gyártásban is itt a veszély a monopóliumra a TSMC-nél, de ugye ott a K+F-ben részt vesznek a partnerek is, ők meg versenyben vannak, főleg a telefon piacon. Tegát az a rész azért tolva van, és talán nem kell félni, hogy belassulunk. Vagy de hát egy dologtól kell félni, afizikai korlátoktól.


Szóval a pénz beszél. Ha nincs értelme csúcskártyát gyártani, akkor nem lesz tovább. De a GPU piacon ott kell lenniük, kell fejleszteni, hogy megtarthassák a konzolos partnerségeket.

2023. szept. 3. 07:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 anonim ***** válasza:
61%

#3:

" Nyilván végre az intelnek is megérkezett a válasza"


Még nem érkezett meg az intel válasza és egyelőre úgy tűnik a következő 2 évben nem is fog.


"GPU-knál konkrétan azt mondták ugye, hogy ők nem vállalják be a drága 3nm gyártósort, hanem inkább megpróbálkoznak a régin sokat gyártani. Tehát az amd 7000 széria ezért ia fogyaszt jelentősen többet az nvidia 4000-nél, mert a zöldek nem szarakodtak"


Az RTX4000-rek és az RX7900-ak is TSMC 5nm-en készülnek. Az RX7900XTX fogyasztása alacsonyabb mint az RTX3080Ti, RX6950XT-é és az RTX4800-tól is alig marad el (50-30Watt modelltől függően ). A 7800XT alatti modellek készülnek TSMC 6nm-en, de azokról még nincs fogyasztási adatunk.



Kérdező:

"hogy a következő generációban egyáltalán nem akarnak foglalkozni a csúcskategóriáva"



A fejlesztés nem úgy működik, hogy ma kitalálom mi lesz holnap. Itt évekre előre megtervezett lépések és projektek vannak, amikből csak lefaragni tudsz, ha úgy tűnik mégsem sikerül minden elsőre.

Az RDNA4 komplikáltabb mint az RDNA3 és belefutottak némi problémába, sőt igazából már az RDNA 3-nál is gondok voltak, a csúcskategóriában ott sem úgy alalkultak a dolgok, ahogy azt előre eltervezték.

Nagy valószínűséggel a problémák jelentette túlzott erőforrásigény miatt kihagyják az RDNA 4 top kategóriát és majd az RDNA5-re kiforrja magát a dolog.


Még mielőtt temetnénk a céget: volt már ilyen korábban is. A Polarisnál (GCN 4) sem volt igazi csúcskategória sőt az RDNA 1-nél sem. Az RX5700XT nem érte utol a 2+ évvel idősebb 1080Ti-t sem ( nem hogy az aktuális konkurenciát), az 1 évvel idősebb RTX2070 szintjét épp hozta. Ezt is túléltük..


A gyártás is valóban egy fontos tényező ezeknél: egy waferra több processzor chiplet fér, mint GPU. Előbbinek magasabb a kihozatala és egy waferen magasabb profit érhető el. Ha most piacra bodnak egy baromi drága high-end kártyát ami csak rétegtermék, és ebben a kategóriában amúgy is hajlamosak a konkurenciához menni akkor a fejlesztésnél szükséges ráfordítás és a gyártás költségei nem lesznek még köszönő viszonyban sem a profittal...


Fejlesztés van, lesznek új csúcskártyák is csak nem az RDNA 4 családban.

2023. szept. 3. 15:56
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!