Miért nem ébred fel a számítógép (asztali gép) alvó állapotból?
Windows 10 Home az operációs rendszer.
ASRock 980DE3/U3S3 alaplap.
Igazából ez már egy régóta fennálló probléma nálam, hogy egyszerűen kénytelen vagyok minden nap kikapcsolni a gépemet, mert hiába rakom alvó állapotba, egyszerűen nem ébred fel. Felpörögnek a ventik, HDD jelző LED világít, billentyűzeten a visszajelző LED-ek villannak egyet és ennyi. Nem történik semmi, fekete kép, semmi nem jön be az ég világon. Újra kell indítanom manuálisan. Azóta természetesen Windows is újra lett telepítve, nem is egyszer, hisz mint mondtam ez már kb. évek óta fent áll, de már elég idegesítő.
Korábban azt hittem valami HDD hiba vagy ilyesmi. Ez kizárva, mert egyrészt azóta vettem egy SSD-t is és most arról fut a rendszer, de ugyan ezt produkálja. Másrészt a HDD Sentinel nem jelez hibát egyik lemezre sem.
Azóta frissítettem a BIOS-t is, most a lehető legújabb van telepítve az alaplapra, de régebbi verziókkal sem működött, szóval ez is kizárva.
Hardveres meghibásodásra is gondoltam (alaplap vagy táp), de azt meg erősen kétlem, hogy csak annyiban mutatkozna meg, hogy a gép nem ébred fel alvó állapotból, mert amúgy minden más megfelelően működik, nincsenek hirtelen leállások, kifagyások vagy ilyesmi. Minden program, játék működik úgy, ahogyan kell.
Arra is gondoltam, hogy esetleg a RAM lehet a ludas, ezért lefuttattam egy Windows memóriadiganosztikát, abból is egy bővítettet, nem talált semmit. 12 GB DDR3-as RAM, 8 + 4 GB, dual channelben.
Na és most jön csak az érdekes rész. Korábban volt dual boottal Linux is a gépemen és láss csodát, ott működött rendesen az alvó mód (vagy ahogy Linuxban általában felfüggesztésnek, angolul suspendnek nevezik). Megnyomtam az Entert, pár másodperc múlva be is hozta a bejelentkező képernyőt és minden ment tovább. Ebből arra következtetek, hogy valamilyen Windowsos baromság miatt nem ébred fel a gép...
Aztán nem rég felfedeztem a BIOS-ban egy olyan ACPI beállítást, hogy "Suspend to RAM". Ha ezt kikapcsolom, akkor ugyan működik, de ez nem az az igazi alvó állapot, mert a gép ugyanúgy búg, és a jelenlegi állapotot nem a RAM-ba, hanem gondolom a lemezre (SSD-re) menti, ez meg áramban is többet fogyaszt. Linuxon pedig működött ennek kikapcsolása nélkül is. Leállt minden, néma volt a gép és aztán fel is tudtam ébreszteni.
Valakinek van bármi ötlete? Elég frusztráló már így használni a gépet, hogy konkrétan az energiakezelésben is ki kellett kapcsolnom azt, hogy nehogy már véletlenül alvó állapotba kerüljön a gép, ha nem használom egy ideig, mert akkor oda minden ami épp fut és vacakolhatok az újraindítással.
A legújabb Windows 10 kiadás, a 22H2 -es van fent. Minden frissítés telepítve, videokártya driver szintén legfrissebb. És most már a BIOS verzió is.
#12 Megnéztem, be van pipálva mindegyiknél.
#13 Hibernálást ismét kipróbáltam.
Bekapcsoltam a hibernálást: powercfg -/h on
Vezérlőpult energiabeállításainál engedélyeztem. Alvó módba raktam a gépet. Utána billentyűleütésre felpörögnek a ventik, elkezd bootolni a gép szokásosan, majd mikor a Windows betöltés elindulna, egyszerűen nem történik semmi. Egy helyben áll a kék Windows 10 logo, karika sem forog alatta és ennyi.
Bekapcsológomb hosszan - kikapcsol és utána már indul rendesen.
Úgy látszik ez már így marad, de azért köszönöm a segítséget. Ettől függetlenül, ha valakinek van még ötlete, az leírhatja.
Látom páran le vannak pontozva. Nos én nem pontoztam le senkit, aki értelmesen próbált segíteni.
Ja bocs, most látom rosszul írtam...
"Alvó módba raktam a gépet."
Nem alvó módba raktam a gépet, hanem hibernáltam. Azután billentyűleütésre, elkezdett bootolni, de a Windows logonál megállt a tudomány. Egyébként korábban is így csinált a hibernálás. Sőt, a gyors rendszerindítás is szokott hasonló hülyeségeket csinálni, ezért mindig alap, hogy kikapcsolom.
Az alvó mód továbbra is ugyan azt produkálja: Ventik felpörögnek, billentyű ledek felvillannak és kész. Képernyőn nem jelenik meg semmi.
HDD jelző led folyamatosan világít, mintha töltene, de hiába.
Az Eseménynaplót is megnéztem a hibernálás tesztelése után. Egy Kiritikus "Kernel-Power" bejegyzés volt, mi szerint az előző rendszerleállítás váratlan volt, azon kívül más hibát nem találtam, csak információs bejegyzéseket.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!