Manapság már ugyanazt a kategóriát jelenti.
70-es évek végén jelentek meg az első hordozható (nem szekrény, hanem bőrönd méretű) számítógépek, amikre használták a laptop kifejezést.
80-as évek vége felé jelent meg a még kisebb (igaz még gyengébb/kevesebb hardverrel szerelt) tényleg könnyen hordozható (de a kisebb teljesítmény miatt kevesebb feladatra használható) számítógép kategória, a notebook.
Mára már nincs különbség köztük, ugyanolyan hardvereket használnak.
Persze közben újabb kategóriákat is kitaláltak. (ultrabook/subnotebook/netbook/stb.)
4
A kétlés kevés. AZ első lapotopok 1976-ban készültek és 11 kiló volt, és nem az volt a céljuk, hogy a villamoson szaladgájl velük, hanem egyben legyenek a perifériák és vizsonylag könnyen hordozhatóak legyenek.
A hordozható számítógépek első kategóriáját "portable" néven illették. Ezek akár több, mint 10 kilót is nyomhattak, és tényleg csak olyan értelemben voltak hordozhatóak, hogy kompaktak, és könnyen cipelhetőek voltak, de általában csak áramforrásról lehetett őket működtetni. Ilyen volt például a Commodore SX-64-es, vagy a legendás IBM 5100-as, vagy az Osborne és Kaypro modellek. Jellemzően CRT kijelzőjük volt.
A következő kategória a laptop. Ezek már minden esetben akkumulátorral voltak szerelve, és tömegük kb. 3 és 10 kiló közötti volt. Jellemzően monokróm LCD kijelzőjük volt (bár volt közülük monokróm, narancssárga-fekete plazma is).
Ami ennél kisebb, de "normál méretű", az a notebook. Amit ma sokan laptopnak neveznek, az egytől egyig mindegyik notebook.
Persze, éles határok nincsenek, és sokszor a marketing is közbeszólt, hogy mire milyen megnevezést használtak.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!